Interiér je zařízený jednoduchým a snadno dostupným nábytkem.

Interiér je zařízený jednoduchým a snadno dostupným nábytkem. | foto: Eva Cotmanová

Zabydleli se v kravíně. V obýváku ještě nedávno bučely krávy

  • 32
V kuchyni se kdysi prodávalo okénkem mléko a smetana a tam, kde je dnes sedací souprava, ještě nedávno bučely krávy. Starý kravín s mlékárnou v půvabné barcelonské čtvrti Gracia prošel náročnou rekonstrukcí, která dala vzniknout dechberoucímu interiéru.

Populární barcelonská čtvrť Gracia byla dřív vesnicí za velkoměstem. Časem se proměnila ve vyhledávanou lokalitu. Nejdřív ji objevili umělci a bohéma, začaly se zde otvírat restaurace a bary se světovou gastronomií a ceny se šplhaly do závratných výšek.

Čtvrť si stále uchovává svou výjimečnou atmosféru a vesnické kouzlo. Bydlet v uličkách, kudy v 19. století procházeli staří barcelonští obchodníci, i vlny nových prostých dělníků z venkova, je dnes velmi populární. Sehnat bydlení na módní adrese ovšem není snadné. I proto vznikají projekty přestaveb, které proměňují bývalé průmyslové budovy na rezidenční bydlení.

Takovým případem je i rekonstrukce budovy bývalého kravína a mlékárny. Provoz samotné mlékárny a prodejny mléčných výrobků fungoval ještě před pár roky, původní majitel se svého životního stylu a obchodu nechtěl vzdát ani v době, kdy už mléčná výroba začínala v okolí naleštěných butiků a restaurací působit nepatřičně. Do budovy ovšem neinvestoval a nečinili tak ani jeho dědicové.

Opuštěná stavba byla při prodeji ve zbídačeném stavu. Bylo nutné ponechat jen obvodové zdi a pustit se do práce úplně od začátku. Přestavbu řídila architektonická dvojice Lluis Corbella a Marc Mazeres, na dokončování a zařizování interiérů se podílel také Wilson Melo a architektka a designérka Eva Cotmanová, která finální výsledek fotograficky zaznamenala. Rekonstrukce, která trvala čtyři roky, byla dokončena letos. Noví majitelé se obratem nastěhovali.

Vzdušný a otevřený interiér pro celou rodinu

Cílem přestavby bylo zachovat industriálního ducha místa a stavby, ale připravit zároveň bydlení pro moderní rodinu - manželský pár s rozrůstajícím se potomstvem. Vznikl jednoduchý a přímočarý prostor, který kombinuje různé výškové dimenze, mezi nimiž se lze volně pohybovat, komunikovat a jejich spojení funguje i vizuálně.

Autoři rekonstrukce se inspirovali technicistním a nekomplikovaným vzezřením aktuálně velmi populárních kontejnerů: přijali od nich jednoduché půdorysy i materiály, které jsou přiznané zejména na stěnách a stropech jednotlivých ložnic. S moderním kovem a betonem tím kontrastují i odhalené původní masivní a bytelné střešní trámy, celý prostor dokonale prosvětlují velká okna. Před příliš silným španělským sluncem interiéry chrání systém hliníkových žaluzií, ovládaných on-line. V zimě je zajištěno podlahové vytápění, o energii se starají solární panely.

Galerii v patře vévodí prostorná knihovna.

Dům o rozloze 270 metrů čtverečních nabízí pohodlí pro širokou rodinu. V přízemí domu navazuje přímo na zádveří hlavní obytný prostor obývacího pokoje, jídelny a kuchyně, ze které lze vyjít na dvorek domu, kde je další posezení. Přímo z ulice lze také vejít do garáže a do kanceláře majitelů.

Zcela industriální zůstala hlavní komunikační tepna domu – kovové schodiště lakované kobaltovou modří, které se vine od hlavního vchodu až na střešní terasu a je doplněné osobním výtahem. Ten byl zřízen zejména pro časté návštěvy prarodičů. Jejich pokoj navazuje v patře těsně na výtah. Kromě velkorysé knihovny na galerii se do patra vešla také ložnice rodičů s exkluzivní koupelnou, zařízenou samostatně stojící vanou a stropním světlíkem, a tři dětské pokoje s šatnou a vstupem na střešní terasu.

Ačkoliv byla stavební část rekonstrukce nákladná, interiér je zařízen jednoduchým a snadno dostupným nábytkem. Sedací souprava i venkovní vybavení je z IKEA, křesílka z rodinného dědictví, špalky, které slouží jako odkládací stolky, koupili majitelé na blešáku, kde narazili i na další poklady z druhé ruky. Mezi jediné dražší položky patří osvětlení, u kterého kladli důraz na nadčasovost a syrový industriální styl.

, pro iDNES.cz