Neobvyklý dům za obvyklou cenu

  • 30
Na úpatí brdských lesů, na konci Dobřichovic, v okrese Praha-západ, vyrostla před nedávnem zajímavá stavba. Mezi vzrostlými stromy na kraji lesa stojí dům s obloukovou střechou, který může někomu připomínat třeba vagon, při nočním nasvícení i vzducholoď.

Dům, který vyprojektoval architekt Tomáš Havlíček, se líbí nejen jeho obyvatelům, manželům Adámkovým, ale zalíbil se i odborné porotě v anketě Dům roku 2003, která jej ocenila jako nejpodařenější v kategorii "individuální stavby".

Co je normální?
Zatímco někomu může styl této stavby připadat až nadpozemský, autor projektu o něm mluví jako o normálním domě. "Určitě je to normální dům. Bydlí v něm normální lidi, dělají normální věci. Myslím, že je normální postavit dům s důvěrou v dobu, ve které vznikl", brání se architekt Havlíček.

I když je dům na první pohled celý ze dřeva, zdání klame. Jako konstrukční materiál byly použity keramické tvárnice, které jsou zvenku obloženy dřevem.

"Samozřejmě bylo mojí snahou, aby dům zapadal do okolního prostředí, tedy do lesa. Proto dřevěný obklad. Ten zbyl z původní koncepce návrhu - takzvané dřevostavby. V našich končinách však dřevo zřídkakdy naplní stavebníky pocitem trvanlivosti, odolnosti, či bezpečí, a proto i tady zvítězilo "klasické" řešení...," dodává architekt.

Zázemí pro práci bylo podmínkou
Dům, který je situován do svahu, se skládá ze tří podlaží. V přízemí je garsonka pro návštěvy, respektive pro vnoučata manželů Adámkových, která sem jezdí na návštěvu. Dále je zde technické zázemí včetně kotelny pro tepelné čerpadlo.

Po schodech se vchází do hlavní části domu, která je složená z propojeného obytného prostoru včetně jídelny a kuchyně a z ložnice, u které je sociální zařízení. Celé horní patro, do kterého se dá jít po schodech z obývacího pokoje, ale i samostatně zvenku, je využíváno jako pracovní prostor.

"Naší podmínkou bylo, aby v domě bylo zázemí i pro práci. Kancelář tedy zabírá celé horní patro, ve kterém trávím nejvíce času já, neboť pracuji doma. Je to ale tak vyřešené, že lze patro bez problémů komukoli pronajmout, neboť se dá zcela oddělit od ostatních prostor a má samostatný vchod," vysvětluje majitel domu.

V domě je mnoho oken. V hlavní obytné části je prosklená celá jedna stěna směrem do zahrady, skrz kterou se dá v letních měsících i projít ven. Kancelář nahoře s "klenutým" stropem má okna kolem dokola. "Mám rád hodně světla," říká Pavel Adámek.

Prohlédněte si fotogalerii

Moderní zvenku i zevnitř
Interiér bytu je zařízený moderně a funkčně. Obývacímu pokoji dominuje béžová kožená sedací souprava - lépe řečeno čalounění na zvýšené podlaze a zádech skříňky na kávový servis. Před ní je konferenční stolek, který ve sklářské dílně ve Skalici u České Lípy vlastnoručně vyráběl sám architekt Havlíček.

"Deska stolku s motivem zapletených hadů je vyrobena technologií "spékaného" skla. Byl to pokus a snad nedopadl nejhůř," svěřuje se.

Dalšími zajímavými prvky jsou krb, který majitel nenechal za prosklennými dvířky, neboť miluje kouzlo otevřeného ohně, a také schody.

"Je to speciální technologie, při níž není vidět konstrukce. Spousta lidí, kteří přijdou na návštěvu, se mě ptá, jak je možné, že to vypadá, jako by schody visely ve vzduchu," směje se Adámek.

Jako zábradlí slouží provazová síť, která je uchycená ke stranám schodů, aby nikdo nemohl propadnout. Zatímco jedna strana schodů je potažena provazovou sítí, druhá je chráněna skleněnou stěnou a náznakem tak odděluje obývák od jídelny.

Na jídelnu navazuje nevelká kuchyň, oddělená pouze skříňovými sestavami a posuvnými dveřmi. Celou jednu stěnu obytného prostoru tvoří knihovna - soustava volně zavěšených polic - kde hlavním vnímatelným prvkem jsou tisíce různobarevných hřbetů knížek.

Jak to všechno vzniklo?
Pro stavbu nového domu se Pavel Adámek, který v té době bydlel v Brně, rozhodl asi před osmi lety, kdy se měl pracovně stěhovat ku Praze.

"Dům v Brně jsem prodal a rozhodl se, že si koupím starší dům, nejlépe na Karlštejnsku, a zrekonstruuji ho. Pak jsem si ale spočítal, že by se mi vyplatilo postavit si nový, a tehdy jsem oslovil architekta Tomáše Havlíčka a začal s ním spolupracovat," vzpomíná majitel domu.

Oslovení zrovna tohoto architekta nebyla náhoda - jejich spolupráce začala již při úpravách interiéru starého domu v Brně, která dopadla přesně podle představ majitelů. Proto se rozhodli, že projekt svého nového domu svěří opět Tomáši Havlíčkovi. A nechali mu zcela volnou ruku.

"Udělali jsme dobře. Dům perfektně splňuje naše představy. S panem Havlíčkem jsme probírali každý detail. Největším problémem byly samozřejmě finance. Nebylo jich mnoho, a tak se šetřilo na spoustě věcí. Například bodovky v obýváku - každá stála jen třicet šest korun, a přesto vypadají zajímavě," říká Pavel Adámek.

Stavba za rozumný peníz
Nakonec přišla celá stavba na pět a půl milionu korun, což majitel považuje za velmi slušnou cenu. Je však nutné vzít v potaz, že jen systém vytápění domu, kde ohřev zajišťuje tepelné čerpadlo, stálo 750 000 korun.

"Když se ale podíváte, jak je dům velký, že je ve svahu a jak je řešený, myslím si, že tato cena je naprosto v pořádku." Stavba nového domu trvala několik let, protože spoustu věcí si pan Adámek dělal svépomocí.

A aby měl s manželkou kde bydlet, postavili si na pozemku vedle domu malou dřevěnou chatičku, kde tři roky s manželkou žili, než se dům dostavěl. Přesto na toto období vzpomínají v dobrém. Do nového se stěhovali asi před čtyřmi roky, a jak říkají, jsou velmi spokojeni.

O architektovi
Ing. arch. Tomáš Havlíček *1967 v Ostravě

1991 - ukončení Fakulty architektury VUT Brno

1992 až 1994 - zaměstnání v projekčních kancelářích Ekoprojekt Brno a Tekton 2

Od roku 1995 dosud - samostatná projekční praxe

Rodinný dům v Dobřichovicích se dá nazvat ojedinělou stavbou. V anketě Dům roku 2003 získal první místo od odborné poroty v kategorii individuální domy.

Rodinný dům v Dobřichovicích se dá nazvat ojedinělou stavbou. V anketě Dům roku 2003 získal první místo od odborné poroty v kategorii individuální domy.

Rodinný dům v Dobřichovicích se dá nazvat ojedinělou stavbou. V anketě Dům roku 2003 získal první místo od odborné poroty v kategorii individuální domy.

Do horního patra vede samostatný vchod s můstkem.

Ing. arch. Tomáš Havlíček

Obývák je moderně a lehce zařízený. Provazová síť slouží jako zábradlí ke schodům.

Modrá koupelna je schvoaná za dveřmi mezi obývákem a ložnicí.

Celé horní patro je jedna velká kancelář.

Pavel Adámek je se svým domem nadmíru spokojený.