Vizualizace- Pasivní domy v Horních Počernicích

Vizualizace- Pasivní domy v Horních Počernicích | foto: Hlaváček & Partner

Není to zemljanka, tvrdí autor unikátního domu ukrytého pod zemí

  • 86
Z domu budou časem vidět jen okna. Zbytek bude pod zemí. Jen střechu kryje metrová vrstva zeminy. Komín netřeba, teplo obstará čerpadlo. Náklady na vytápění, teplou vodu i rekuperaci tak na byt o rozloze téměř 120 metrů čtverečních nepřesáhnou 2 300 korun. Nikoli měsíčně, ale ročně.

Unikátní bytový dům v Horních Počernicích v Praze 9 má jako komerční objekt českou premiéru. Staví se totiž pod zemí. Takovou odvahu zatím projevilo jen pár nadšenců, kteří si postavili individuální rodinný pasivní dům.

Stavba domu s pěti bytovými jednotkami je součástí obytného komplexu Nové Počernice. Teprve se dokončuje, ale nabízené byty už své majitele znají.

Dům s velkými prosklenými plochami směřujícími k jihu je na tuto stranu výrazně členitý, aby se maximálně využilo jižní slunce a zároveň obyvatelé měli dostatek soukromí uvnitř i na předzahrádkách. "Nejsou to žádné zemljanky. V tomto směru je třeba změnit myšlení veřejnosti," zdůrazňuje docent Michal Hlaváček z architektonického ateliéru Hlaváček & partner, autor projektu.

Jednotlivé byty se "otáčejí" za jižním sluncem, vlevo sjezd do společných garáží, které využijí i obyvatelé okolních domů

Jednotlivé byty se "otáčejí" za jižním sluncem, vlevo sjezd do společných garáží, které využijí i obyvatelé okolních domů.

Dům je pod zemí třeba proto, že tyto stavby nabízejí stálejší, a tedy příjemnější mikroklima po celý rok. Nízké náklady na vytápění patří také k hodně oceňovaným přednostem, a to nejen v době krize.

Další výhodou je i možnost využívat veškerou plochu pozemku jako zahradu. Metrový násyp na střeše dovoluje v tomto případě dopřát si mnohem pestřejší zeleň než u tzv. zelených střech. O fasádu nebo střešní krytinu se starat nemusíte.

Jediný zásadní rozdíl oproti klasickým stavbám je používání železobetonových desek. "Tento nejekologičtější typ bydlení, který je v cizině relativně běžný, mě nadchl natolik, že jsem si sám jeden postavil," vysvětluje Jan Konhefr ze společnosti Konhefr, stavby a interiér, která se na využívání alternativních zdrojů energie, tepelných čerpadel, zaměřuje již delší dobu.

Okolní zástavba je "klasická", ale využívá také tepelná čerpadla

Okolní zástavba je "klasická", ale využívá také tepelná čerpadla.

Světlo tu nechybí

Architekt Michal Hlaváček se před návrhem odvážného bytového domu zajel podívat i na české rodinné domy, jejichž majitelé byli průkopníci staveb pod zemí.

"Dětské pokoje osvětlené pouze světlovody nás hodně překvapily. Nemile. Majitelé argumentovali tím, že se děti takto lépe soustředí a nic je neruší. Touto cestou jsme ale opravdu nešli," vysvětluje Hlaváček.

Jeho představa pasivních domů pod zemí je výrazně odlišná od těch, kteří nahlížejí třeba na děti jako na zdroj tepla, nebo tak svými názory alespoň navenek působí.

Má rád světlo, které do svých projektů s oblibou přivádí velkými prosklenými plochami, často však také pomocí atrií nebo světlovodů. Jenže jimi neosvětluje pokoje, ale chodby, komory či šatny. Tak je tomu i v Počernicích.

Světlovody čekají na instalaci. Světlo,které jimi přichází, však podle architekta Hlaváčka pro obytné místnosti nestačí

Světlovody čekají na instalaci. Světlo,které jimi přichází, však podle architekta Hlaváčka pro obytné místnosti nestačí.

Pro tuto část Prahy nenavrhoval architekt Hlaváček poprvé, loni získal prestižní ocenění Stavba roku za obytný soubor Luka právě v Horních Počernicích i se stejným developerem, společností Konhefr, stavby a interiér.

Preferuje také vzájemné "prorůstání" přírody a domů. Až zeleň povyroste, budou z ní z celého domu probleskovat jen gabiony (zídky z kamene v drátěných "klecích") a velké prosklené plochy.

Nad nimi použil stínící štíty, které v létě brání zbytečnému oslunění interiéru. Naopak na podzim a v zimě, když je slunce nízko, nebrání vstupu slunečních paprsků.

Vizualizace - majitelé budou moci jako zahrádku využívat i střechu

Vizualizace - majitelé budou moci jako zahrádku využívat i střechu.

"Původně měla auta parkovat na střeše, ale nakonec jsme zvolili společnou garáž, kde jsou i sklípky a odkud lze vstoupit do společné chodby. Na střechu lze vystoupat po venkovním schodišti. Celá plocha pozemku tak slouží jako zahrada," vysvětluje Michal Hlaváček.

Pohodlí bez námahy

Vnitřní dispozice odpovídají současným interiérům. Velký obývací prostor nabízí kuchyni částečně oddělenou příčkou, v kuchyňské části nechybí ani světlovod. Ložnice rodičů má vlastní koupelnu s klozetem se vstupem z ložnice, ale i z chodby.

Druhá koupelna a samostatné WC jsou určeny pro děti či hosty. Úložné prostory řeší komora a šatna (tu někdy nahrazují vestavné skříně v předsíni). Ke každému bytu patří ještě sklep.

Po schodech lze vystoupat na zahradu na střeše

Po schodech lze vystoupat na zahradu na střeše.

"Na stěnách byla použita hliněná omítka, protože je mnohem ´přátelštější´, natáhne do sebe vlhkost, a pokud je v místnosti příliš sucho, vypouští ji do ovzduší," popisuje Hlaváček. V místnostech je podlahové topení, teplo si může každý regulovat podle sebe.

Developer pamatoval na kvalitní materiály, aby dům byl pokud možno bezúdržbový. Proto jsou například okna dřevohliníková, byť jejich cena není rozhodně nejnižší.

Místnosti nedostatkem světla rozhodně netrpí

Místnosti nedostatkem světla rozhodně netrpí.


Ing. arch. Michal Hlaváček

Docent Michal Hlaváček založil architektonický ateliér HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o., (držitel certifikátu ČSN EN ISO 9001:2001) s bratrem Martinem v roce 1992.

Přednášel architekturu v zahraničí, už několik let vede architektonický ateliér na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Ateliér Hlaváček & Partner se zabývá architekturou, urbanismem, interiérovým designem, poskytuje kompletní služby při přípravě i provádění staveb jakéhokoliv rozsahu, zpracovává kompletní projektovou dokumentaci ve všech stupních včetně legislativního projednání, autorského dozoru a dokumentace pro výběr dodavatele. Při realizacích menšího rozsahu zabezpečuje dodání stavby na klíč.

Ateliér obdržel řadu cen. Bytový soubor Horní Počernice získal ocenění Stavba roku 2008, bytový dům Tatarkova v Praze 4 dostal Cenu ředitele státního fondu rozvoje bydlení pro rok 2008.

Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou obdrželo 1. cenu v Národní soutěži Gloria Musealis v kategorii muzejní počin roku 2004, stalo se také Stavbou roku 2005 Libereckého kraje, atd.