Jestliže si na výrobu ohrádky netroufáte, můžete ji koupit už hotovou

Jestliže si na výrobu ohrádky netroufáte, můžete ji koupit už hotovou

Nenechte truhlíky spadnout

Jste pyšní na své čerstvě vysazené muškáty, ale o vratký truhlík na okenním parapetu máte trochu obavu. Co když spadne a zraní někoho na ulici? Máte několik možností, jak tomu zabránit.

1. Vyrobte si malý plůtek
V internetových diskusích si majitelé truhlíků často vzájemně radí, jak vytvořit ideální zábranu pro truhlíky. Někteří z nich doporučují vzít kladivo, pár přebytečných prkýnek a stlouci si malý plůtek. Ten truhlík ochrání i před velmi silným větrem.

Plůtek přivrtáte k parapetu, okennímu rámu nebo ke stěnám okolo oken. Poslední dvě možnosti mohou být problematické. Zejména když máte plastová okna, do nichž se nesmí vrtat, protože by se poškodila. Nebo když je dům čerstvě zateplený polystyrenem a neměla by se narušit fasáda.

Jestliže si na výrobu ohrádky netroufáte, můžete ji koupit už hotovou. Třeba v hobbymarketu, zahradnictví či na internetu. Dřevěné ohrádky, například ze smrkového řeziva, se prodávají i v truhlářstvích, kde je mohou připravit přímo na míru.

Některé typy plůtků jsou univerzální a můžete jejich délku upravit na jakýkoli rozměr okna. O něco dražší jsou ozdobné kovové ohrádky, které kromě zabezpečení truhlíků fungují i jako okrasa okna.

2. Vložte truhlík do koše
Pro truhlíky dlouhé 50 a 60 centimetrů seženete také drátěné koše. Truhlík do hluboké konstrukce zasadíte a bude pevně držet. Prodává se několik typů - na parapet s menšími úchytkami, na balkon, které se zaháknou za zábradlí, či stojan, jejž postavíte třeba na balkon či terasu.

3. Pořiďte si držáky
Zejména na balkony se hodí plastové či kovové držáky na truhlíky. Koupit se dají v různých provedeních - od jednoduchých drátěných háků, až po různě nastavitelné konstrukce.

Důležité je, abyste do držáku umístili nádobu odpovídající velikosti, aby truhlík pěkně seděl a nemohl vypadnout. Je výhodné, když má držák opěrku, která se zapře o zábradlí a truhlík je ve vodorovné poloze, takže z něj neteče voda a nepadá z něj hlína.

Když nemáte takto vybavený truhlík, můžete ten klasický podepřít nějakou laťkou. Upevňovací část truhlíku může být přizpůsobena buď zavěšení na trubku, nebo na hranu. U některých typů lze nastavit šířku ramena, rozmezí může být až 24 centimetrů.

Na držáky se zpravidla vejde i podmiska. Pro samozavlažovací truhlík, jenž má v zásobě stále velké množství vody, je lepší volit držáky s větší nosností. Ta bývá uvedena na obalu výrobku.

I plastové držáky mívají dostatečnou nosnost a většinou není třeba se obávat, že by truhlík s hlínou, vodou a rostlinami neudržely. Plast je také odolný proti mrazu, nevadí mu ani sluneční paprsky.

Kromě zavěšovacích balkonových držáků existují i ty na parapety. Držák přišroubujete k rámu či parapetu několika vruty. Jestliže máte doma okna, která se otevírají směrem ven, pořiďte si do nich speciální držáky, díky nimž bude truhlík níže pod parapetem a nebude v oknech překážet.

Kolik zaplatíte
Plastový truhlík: 20-50 Kč
Samozavlažovací truhlík: 50-200 Kč
Okenní zahrádky: 100-190 Kč
Okrasné ohrádky na okna: 500-1 000 Kč
Drátěné koše: 120-180 Kč
Drátěný hák: 25-55 Kč
Plastový držák: 20-140 Kč
Poznámka: Ceny jsou pouze orientační, liší se podle prodejce.