Dvojice architektů u tohoto domu na Hané vsadila na co nejjednodušší tvar

Dvojice architektů u tohoto domu na Hané vsadila na co nejjednodušší tvar | foto: Lachmani

Nejzajímavější domy roku 2009: realizace odvážných architektů

  • 93
Dřevostavba vměstnaná mezi historické zdi, dům na nožičkách nebo budova zaoblená kvůli panoramatickému výhledu. Tak podle výběru MF DNES vypadají nejzajímavější české domy postavené v minulém roce.

Když nahlédnete do katalogu rodinných domů, většinou uvidíte jen variace na patrový domek se sedlovou střechou. Až na výjimky je kvalita pochybná, projekt vůbec neřeší, kde bude dům stát.

Pak se může v létě přehřívat, v zimě v něm bude tma, místo výhledu do zeleně se budete dívat do zdi, vedle starších domů v okolí bude ten váš vypadat jako mimozemšťan. A úplně stejný dům budete potkávat na desítkách jiných míst.

Kvalitní dům už od dvou milionů

Zato když vám šikovný architekt navrhne dům na konkrétní místo, i na malém pozemku vám může zajistit dostatek prostoru a hezké výhledy do okolí, do něhož stavba navíc dokonale zapadne.

Otočí dům tak, aby získal co nejvíc světla v zimě a stínu v létě, většinou se bude zabývat i energetickou úsporností. Místnosti rozvrhne přesně podle vašich představ, přidá originální design a uměleckou kvalitu.

Proto zájemců o individuální projekty přibývá. "O službě architekta začínají uvažovat hlavně lidé z mladší generace, kteří se zajímají o kulturu. Určitě je jich procentuálně více než třeba před deseti lety," říká architekt Kamil Mrva.

Projekt sice vyjde na několikanásobek ve srovnání s typovým, celkově však dům nemusí být vůbec drahý. Prodávají se také katalogové domy za 12 milionů, zatímco v architektonických soutěžích se umisťují i stavby za dva nebo tři miliony korun.

Ceny si architekti účtují podle sazebníku České komory architektů. Kalkulátor včetně cen za dokumentaci pro stavební povolení nebo autorský dozor najdete na webu www.stavebnistandardy.cz v záložce Ceny ve stavebnictví - Honorář architekta - Spuštění programu. "Kompletní honorář se pohybuje mezi 10 a 12 procenty z nákladů na stavbu," počítá Kamil Mrva.

Trendem jsou skleněné stěny a dřevo

Při výběru architekta je potřeba se zaměřit hlavně na jeho styl. Domy, které dříve navrhl, by se měly co nejvíce blížit vaší představě. Měli byste si s ním rozumět i osobně. Tím zmenšíte riziko případných konfliktů.

"Problém může vzniknout, když klient v průběhu projektování domu mění zadání. Proto je potřebný dialog," říká architekt Milan Rak z kanceláře Archteam. S tím souhlasí i Kamil Mrva: "Obě strany by měly naslouchat a nebát se kompromisů."

Pro inspiraci přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co čeští architekti dokončili v uplynulém roce. Stále se hodně staví zděné domy s betonovými stropy, výjimečně i celé z betonu.

Čím dál tím více se prosazují lehké dřevostavby, jejichž výhodou je hlavně nízká cena a rychlejší výstavba. Dřevo je teď obecně populární materiál, prosazuje se i na obklady cihlových domů.

Kromě pohledového betonu architekti hodně využívají kámen, cementotřískové obklady, hliník a nerezovou ocel. Velkým trendem jsou skleněné stěny, které propojují interiér se zahradou.

Rodinné domy roku 2009

Vestavba do zřícené stodoly
Kojetín u Nového Jičína, Kamil Mrva architects - www.mrva.net

Vestavba do zřícené stodoly

Majitelé chtěli na místě vyhořelé stodoly postavit rodinný dům s ateliérem. Architekti zachovali pískovcové pilíře a zdi z roku 1862 a mezi ně vložili jednoduchou dřevostavbu s mírně zešikmenou střechou. V sousedství bude později stát nový rodinný dům. Pozemek je uprostřed obce, na kopci s výhledem do krajiny. - čtěte Dřevěný dům stojí ve zřícené stodole. Architekti pobořené zdi zachránili

Nízkoenergetický "dům snů"
Sulice-Želivec u Prahy, Josef Smola - kadet.kadet@volny.cz

Nízkoenergetický "dům snů"

Moderní nízkoenergetická dřevostavba je tak úsporná, že se blíží pasivnímu domu. Navíc všechny použité materiály a výrobky jsou přátelské k životnímu prostředí. Dům stavěli účastníci televizní soutěže, vítězové se stali jeho majiteli.

Vila ve tvaru čtvrtkruhu
Praha-Dejvice, D3A - www.d3a.cz

Vila ve tvaru čtvrtkruhu

Dům byl součástí developerského projektu Hanspaulka, sousedí s ním ještě jeden stejného tvaru. Architekti uřízli původní čtvercový půdorys tak, aby poloha ve svahu umožňovala panoramatický výhled na Prahu. Fasádu obepíná nerezová síť, která postupně obroste popínavou zelení.

Stěny v kontrastu kamene a skla
Moravany u Brna, atelier T&F - www.ateliertaf.cz

Stěny v kontrastu kamene a skla

Dům je posazený do mírného svahu. Místnosti otočené do zahrady jsou s ní spojené posuvnými prosklenými stěnami. Dvě předsunutá křídla v těchto místech vytvářejí intimní terasu. Fasáda je obložená kamennými bloky.

Trafo přestavěné na rodinný dům
Rosice nad Labem, Pavla Pannová - www.archpp.cz

Trafo přestavěné na rodinný dům

Vila má netypický, industriální tvar díky přestavbě z trafostanice v areálu bývalých biochemických laboratoří. Část elektrických zařízení, hlavně původní osvětlení, architektka uvnitř ponechala jako připomínku někdejší průmyslové funkce budovy.

V zimě splývá s přírodou, v létě s ní kontrastuje
Brněnská přehrada, Archteam - www.archteam.cz

V zimě splývá s přírodou, v létě s ní kontrastuje

Dřevostavba je obložená fošnami s bílou lazurou a cementotřískovými deskami. Ze světlé plochy vystupují černé rámy oken. Téměř celé přízemí zabírá volný obývací prostor bez příček, který zasahuje i do poschodí. Na střeše garáže za domem je obytná terasa.

Dřevostavba se třemi barvami na fasádě
Ptice u Prahy, Domesi - www.domesi.cz

Dřevostavba se třemi barvami na fasádě

Použitím různých materiálů na fasádě architekt stavbu opticky rozčlenil na tři části. Přízemí ze dvou stran obepíná bíle omítnutá stěna ve tvaru písmene L, doplňuje ji červený obklad z cementovláknitých desek. Poschodí kryje olejované dřevo ze sibiřského modřínu.

Fasáda jako palubovka
Mnichovice-Myšlín u Prahy, Aulík Fišer architekti - www.afarch.cz

Fasáda jako palubovka

Architekti stavěli dům ve svahu, v bývalé chatové osadě. Snažili se co nejméně zasáhnout do krajiny, aby dům splynul s okolím. Celá obytná část je otočená do zahrady, prosklenou stěnu v létě stíní velká pergola. Ostatní stěny i střecha domu jsou celoplošně obložené modřínovými prkny.

Čistota šedobílého funkcionalismu
Praha-Troja, Adam Rujbr Architects - www.ararchitects.cz

Čistota šedobílého funkcionalismu

Z vily, která nezapře inspiraci prvorepublikovým funkcionalismem, je dobrý výhled na panoráma Prahy. Se svítivě bílou fasádou otočenou k jihu do zahrady kontrastuje tmavošedá přečnívající stěna chránící dům ze severu.

Chata s plátěnou střechou na břehu rybníka
Humpolec, OK Plan Architects - www.okplan.cz

Chata s plátěnou střechou na břehu rybníka

Na hrázi soukromého rybníka Másílko, který majitelé nechali rekultivovat z požární nádrže, architekti postavili obytný dřevěný altán krytý střechou ze speciálního plátna. Stavba kopíruje svažitý terén, takže připomíná housenku nahlížející nad hladinu.

Zděný dům s dřevěnou fasádou
Držovice u Prostějova, Lachmani - www.lachmani.cz

Zděný dům s dřevěnou fasádou

Vypadá jako dřevostavba, ale není. Dvojice architektů u tohoto domu na Hané vsadila na co nejjednodušší tvar, do kterého vměstnala i garáž. Obslužné místnosti jsou otočené na sever, ty obytné na jih.

Dům na "muších nožkách"
Brandýsek u Kladna, MOLO architekti - www.moloarchitekti.cz

Dům na "muších nožkách"

Architekti Pavel Griz a Patrik Zamazal nechali část lehké dřevostavby téměř levitovat ve vzduchu, podepřeli ji nenápadnými tenkými sloupy. Pod domem tak mohou parkovat auta.

Recyklované hospodářské stavení
Svitavy, Jiří Příhoda - www.prihodadesign.com

Recyklované hospodářské stavení

Výtvarník a designér Jiří Příhoda pro sebe přebudoval starou chalupu k trvalému bydlení. Část kamenných zdí ponechal v přírodním stavu, část doplnil světle modrou omítkou. Malý dvůr zakryl skleněnou střechou.

Dům s výhledem na romantický zámek
Hluboká nad Vltavou, 4DS - www.4ds.cz

Dům s výhledem na romantický zámek

Dům postavený na křižovatce polních cest je sestavený z několika podélných kvádrů. Část fasády architekti obložili lomovým kamenem, což vytváří dojem dlouhé trvanlivosti. Vstup z ulice je v horním poschodí, ložnice autoři netypicky umístili do spodního podlaží.

Minimalistické venkovské chalupy
Běstvina, Pinkas Žalský architekti - www.pza.cz

Minimalistické venkovské chalupy

Jako protiváhu klasického satelitního městečka architekti v obci na úpatí Železných hor postavili skupinu čtyř jednoduchých šedivých domů, jejichž tvar vychází z venkovských stavení bez patra.