Mrakodrap Střep vysoký 310 metrů má 72 obytných poschodí a dalších 15 pater...

Mrakodrap Střep vysoký 310 metrů má 72 obytných poschodí a dalších 15 pater tvoří skleněná nástavba. | foto: Profimedia.cz

Evropa má novou nejvyšší budovu. V Londýně vyrostl mrakodrap The Shard

  • 13
Nová nejvyšší budova Evropy stojí v Londýně a má název The Shard, Střep. Mrakodrap, který je vysoký 310 metrů, připomíná svým vzhledem obří slánku. Londýnský horizont se díky výškové stavbě pozměnil a ne každému se líbí.

Nejdříve se budova oficiálně jmenovala podle svého umístění London Bridge Tower, tedy věž u mostu London Bridge. Brzy se mu začalo říkat Shard of Glass (Skleněný střep) a nakonec jen The Shard. Podle britského tisku měla cena za stavbu dosáhnout 425 milionů liber.

Navrhl ji italský architekt Renzo Piano, který je známý například jako spoluautor pařížského Centre Pompidou (viz článek Pařížský svatostánek s obnaženými vnitřnostmi).

Mrakodrap vysoký 310 metrů má 72 obytných poschodích a dalších 15 pater tvoří skleněná nástavba. Ve spodní části má mrakodrap dle architekta Piana splynout s městem a na vrcholu se prakticky rozplynout.

Nejvyšší budova Evropy

Podle předpisů britské organizace pro bezpečnost leteckého provozu nesmí v Londýně vyrůst stavba vyšší než 310 metrů, a tak je The Shard až 45. nejvyšší budovou na světě. Bude však nejvyšší budovou v Evropské unii.

Londýn byl donedávna z architektonického hlediska poměrně konzervativním městem a neměl mnoho výškových budov. Není tedy divu, že i Shard byl terčem kritiky.

Princ Charles, který se snaží do architektury aktivně zasahovat, prohlásil, že Londýn se zřejmě mění v absurdní piknikový stůl. "Už tu máme obří okurku, teď to vypadá, že budeme mít ohromnou slánku," poznamenal o novém mrakodrapu následník trůnu. Narážel současně na další známou výškovou stavbu, jíž se přezdívá Gerkhin, tedy okurka.

Duchovním otcem celého projektu je obchodník Irvine Sellar, který si vybral rušnou dopravní křižovatku u London Bridge. Jde o netypickou lokalitu, protože většina výškových budov, které se v Londýně od 80. let stavějí, je buď přes řeku v City, nebo v novém finančním středisku na místě bývalých doků na Canary Wharf. Navíc okolí London Bridge nepatří k nejkrásnějším oblastem hlavního města.

Nejdříve se budova oficiálně jmenovala podle svého umístění London Bridge Tower, tedy věž u mostu London Bridge. Brzy se jí začalo říkat Shard of Glass (Skleněný střep) a nakonec jen The Shard.

Stavba vyrostla na místě nevzhledných kancelářských budov ze 70. let. Na konci roku 2010 bylo hotové betonové jádro budovy, jejíž šikmé stěny pokrylo 56 tisíc metrů čtverečních speciálních skleněných panelů. Tato fáze je nyní dokončená. V závěru roku by se měli začít do budovy stěhovat první nájemníci.

V prvních 28 patrech budou kanceláře pro celkem sedm tisíc lidí, následují dvě patra restaurací, ve 34. až 52. patře bude hotel Shangri-La, v dalších 12 patrech nejvýše položené byty v Británii a v patrech 68 až 72 budou vyhlídkové prostory pro veřejnost.

V Evropě by měla mrakodrap The Shard překonat stavba Federation Tower, která vyrůstá v Moskvě. Dosáhnout by měla 360 metrů. Budovu ale tento týden poničil oheň (viz článek Budoucí nejvyšší mrakodrap Evropy zachvátily v Moskvě plameny).


Britská královská rodina