Budova by opravdu měla naplňovat označení "mrakodrap".

Budova by opravdu měla naplňovat označení "mrakodrap". | foto: MACE

Kilometrový mrakodrap v Saúdské Arábii postaví Britové

  • 14
Mrakodrap, který má stát v saúdskoarabské Džiddě a výškou 1 007 metrů předčí všechny dosavadní stavby, postaví firma, jež vybudovala novou londýnskou dominantu Shard.

Saúdská Arábie rozhodla, že unikátní stavbou v Džiddě nedaleko Rudého moře pověří londýnskou konstrukční společnost Mace, která se spojí s britskou EC Harris. Podle serveru Building.co.uk tak firmy získaly kontrakt za 800 milionů liber (24 miliard korun). O stavbě se mluví již od roku 2008. Teprve nyní však došlo k posledním podpisům a zadání.

Mrakodrap, který se má jmenovat Kingdom Tower, bude vysoký víc než jeden kilometr, což je trojnásobek Shardu, který je nejvyšší budovou v Evropské unii a druhou nejvyšší v Evropě. O 179 metrů také předčí nynější nejvyšší budovu světa, jíž je Burdž Chalífa v Dubaji, měřící 828 metrů. Původně měl mrakodrap v Džiddě dosáhnout dokonce 1 600 metrů.

Počítá se i s vyhlídkovou plošinou.

Počítá se s tím, že stavba, jež bude mít 156 pater (plocha komplexu  pak 530 000 m2), potrvá pět let. Má v ní být luxusní hotel, byty, kanceláře a také observatoř. Elegantní, aerodynamický tvar věže lze interpretovat jako odkaz na rostoucí složené listy mladých rostlin pouště.  Budova bude součástí nového městského komplexu Kingdom City.

Je ovšem otázkou, jak dlouho si udrží věž v Džiddě svůj primát. V Ázerbájdžánu má totiž vyrůst nejvyšší budova světa s výškou 1 050 m, a to na jednom z umělých ostrovů Khazar Islands budovaných v Kaspickém moři, jihozápadně od ázerbájdžánské metropole Baku. Bude mít 189 podlaží, s dokončením se počítá do roku 2019. Měly by ji postavit stejné společnosti, které jsou podepsány pod Burdž Chalífa.

Unikátní vyhlídková terasa

Uživatelům Kingdom Tower bude sloužit 59 výtahů, včetně 54 jednopodlažních a pěti dvoupodlažních výtahů a 12 eskalátorů. Výtahy sloužící pro hvězdárnu se budou pohybovat rychlostí 10 m za sekundu v obou směrech. Další zajímavostí je určitě vyhlídková terasa, která má přibližně 30 metrů v průměru.

Kontrakt Britům udělila džiddská společnost JEC, jejíž výkonný ředitel Valíd Abdal Džalíl Battirdží řekl, že jeho společnost ocenila kvalitu stavby londýnského mrakodrapu. Očekává, že s přípravou saúdskoarabského projektu se začne už v dubnu.

Uvnitř budovy má být luxusní hotel, byty, kanceláře a také observatoř. Omračujícím způsobem působí ovšem vyhlídková terasa.

Saúdská Arábie rozhodla, že stavbou pověří londýnskou konstrukční společnost Mace, která se spojí s britskou EC Harris.

Autorem stavby je chicagská firma Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, hlavní dodavatelskou firmou bude domácí společnost Binladin Group. Hlavním architektem stavby je Adrian Smith, který také navrhl současný nejvyšší mrakodrap světa  Burdž Chalifa.

,