Horace Burgess stavěl svůj desetipodlažní dům celých jedenáct let.

Horace Burgess stavěl svůj desetipodlažní dům celých jedenáct let. | foto: Profimedia.cz

Postavil si dřevostavbu za 230 tisíc. Obětoval jí jedenáct let života

  • 176
Největší stromový dům na světě stojí v městě Crossville v americkém státě Tennessee. Majitelem je Horace Burgess, který svůj desetipodlažní dům stavěl celých jedenáct let. Za svůj sen zaplatil 12 tisíc dolarů, v přepočtu 230 tisíc korun.

Když Burgess koupil v roce 1990 zalesněný pozemek na okraji Crossville, nejvíce ho zaujal obrovský strom, který rostl nedaleko prašné cesty. Rozhodl se na něm vybudovat největší stromový dům na světě. Uplynuly ale tři roky a Burgess stále nevěděl jak a hlavně z čeho bude stavět.  

"Obrátil jsem se proto k Bohu a ten mi řekl, že pokud budu stavět dům pouze ze dřeva, nikdy mi materiál nedojde," svěřil se britskému listu Daily Mail. "Bylo to jako zjevení. Viděl jsem i jak by měl dům vypadat."

Největší stromový dům

Povzbuzený Horace Burgess se dal okamžitě do práce. Neměl žádné nákresy a plány, měl pouze víru, že dělá správnou věc. Dům stavěl od oka. Za jedenáct let byl s prací hotov.

Splnil se mu sen, má největší stromový dům na světě. Nové bydlení sice vypadalo na první pohled jako by je stavěla parta amatérů, ale Burgess věděl, že se v něm bude dobře žít. 

Na stromový dům spotřeboval 268 tisíc hřebíků

Dřevostavbu podpírá šest stromů, jejichž větve se domem šikovně proplétají. Uvnitř je točité schodiště, kaple, zvonice, basketbalové hřiště a nespočet pokojů, chodeb a balkonů. Třicet metrů vysoká stavba má obytnou plochu o velikosti 930 metrů čtverečních.

Dům byl celý kompletně postavený bez plánů a jeho tvar je záhadou i pro Horace Burgesse, který se stále věnuje své původní profesi – zahradní architektuře a krajinářství.

Domek vyšel v přepočtu na 230 tisíc korun a bylo na něj použito 268 tisíc hřebíků. Dřevo sbíral Burgess kde se dalo, hledal v garážích, skladovacích halách a stodolách. Kupoval jen některé.

Horace Burgess stavěl svůj desetipodlažní dům celých jedenáct let.

Zpráva o zajímavé stavbě se rychle rozšířila a k domu ještě dnes míří řady zájemců. Největší radost z návštěvy netypického příbytku mají děti, které si užívají tajné skrýše a zákoutí.

Téměř šedesátiletý Horace Burgess je neuvěřitelně tolerantní, ale i on má své meze. V domě již nebydlí, a proto se stavba stává terčem útoků. Na zdech se objevily graffiti, podlahy byly vytrhané, nábytek vyhozený z balkonu na zahradu. 

Majitel se proto rozhodl nechat dům nadále veřejně přístupný, ale je nepřetržitě sledován kamerovým systémem. Díky tomu se snad zabrání dalšímu ničení. V plánu má také dokončení druhého stromového domu.