Budova Vodafonu z betonové skořepiny je nepravidelná a má vyvolávat dojem pohybu

Budova Vodafonu z betonové skořepiny je nepravidelná a má vyvolávat dojem pohybu | foto: Nelson Garrido

Nejúžasnější architektonická díla postavená v roce 2010. Podívejte se

  • 25
Ohromující stavba sochařské architektury pro firmu Vodafone, minimalistická chata z betonu a dřeva, kterou prorůstá stará borovice, a průhledný dům, který má všechny stěny ze skla. Přinášíme šest největších architektonických děl minulého roku, jak je sestavil internetový magazín o designu TheCoolist.

Ředitelství Vodafonu v Portugalsku

Obrázek není k dispozici

Firma Vodafone vybudovala svou centrálu v portugalském Portu. Stavba od portugalské architektonické dvojice Barbosa a Guimaraes, je brilantní ukázkou současné architektury.

Její tvůrci hledali pro stavbu inspiraci v malířství, sochařství a fotografii. Snažili se vyhnout obvyklému vzhledu kancelářských prostor. Budova z betonové skořepiny je proto nepravidelná a má vyvolávat dojem pohybu, který symbolizuje slogan firmy "Life in Motion" (Život v pohybu).

Budova má osm pater, z nichž tři jsou v podzemí. V přízemí je prodejna, kavárna a vstupní hala. Kanceláře jsou ve zbývajících patrech, v podzemí jsou parkovací stání a školicí místnosti.

Tato netradiční stavba nebrání svému účelu, i když svým vzhledem jde proti konvenčnímu myšlení.

Letní domek JD House od BAK Arquitectos v Argentině

Obrázek není k dispozici

Druhou pozoruhodnou stavbou roku 2010 je chata s názvem JD House od BAK Arquitectos z Buenos Aires. Domek stojí uprostřed vzrostlých borovic u lázeňského města Mar Azul v Argentině.

Stavba z betonu a dřeva nenarušuje okolní přírodu. Několik starých borovic dokonce roste skrz podlahu a střechu domu. Dům z pohledového betonu a skla je krásný, moderní a velmi estetický.

Zajímavostí je, že zde chybí klasický vstup s chodbou či předsíní. Do domu se vchází jedním ze dvou velkých posuvných oken.

Firma BAK Arquitectos postavila v Mar Azul již několik staveb, ale tato je jejich opravdovým klenotem. Majitelem letního domku je jeden z členů architektonické kanceláře.

Glass Pavilion House v Kalifornii

Obrázek není k dispozici

Designér Steve Hermann vytvořil jedno z nejlepších děl bytové architektury roku 2010. Jeho Glass Pavilion House stojí v Kalifornii v městě Montecito.

Stavbu z bílých stěn, střechy a podlahy doplňují skleněné zdi od podlahy ke stropu, díky kterým je dům naprosto průhledný. Soukromí obyvatel tak chrání pouze okolní krajina.

Dům záměrně připomíná stavbu Farnsworth House od Ludwiga Miese van der Rohe. Ten byl postavený v roce 1951 v městě Plano v Texasu jako víkendový domek pro zámožnou doktorku Edith Farnsworthovou.

ANZ Centre v Austrálii

Obrázek není k dispozici

V Melbourne vyrostlo obří sídlo banky ANZ Centre pro 6 500 zaměstnanců. Elegantní interiér navrhlo australské studio Hassell Architecture.

Stavba je nejotevřenější bankovní centrála na světě. Veřejnost má jedinečnou možnost nahlédnout i do zákulisí banky.

Budova je velmi ohleduplná k životnímu prostředí a i volba barev vychází z přírody. Jsou zde použity zemité tóny a světle modré odstíny nebe. Součástí budovy je kavárna a centrum pro návštěvníky.

Stavba vyrábí energii pomocí solárních panelů a využívá i větru a dešťové vody, její střechy jsou plné zeleně.

Studio Hassell Architecture tak všem bankovním institucím ukázalo, že lze najít rovnováhu mezi bezpečností a vstřícností ke klientům.

Technologický institut Kanagawa v Japonsku

Obrázek není k dispozici

Technologický institut Kanagawa v Japonsku nechal pro své studenty a zaměstnance postavit překrásný skleněný pavilon, který je dílem japonského architekta Junya Ishigami.

Tato stavba je zásluhou skla naprosto propojená s okolní přírodou a krajinou Tokijského zálivu a nabízí tak odpočinek pracujícím studentům. Uvnitř přístavby jsou rostliny, které interiéru dodávají pocit svěžesti a uklidňující zeleně.

Katedrála semen v Šanghaji

Obrázek není k dispozici

Poslední zajímavou stavbou je Katedrála semen od Thomase Heatherwicka, která reprezentovala Velkou Británii na Expu 2010 v Šanghaji.

Úžasné dílo sochařské architektury se skládá z 60 000 akrylátových prutů dlouhých 7,5 metru. Každý má v sobě semeno jedné rostliny a je zakončený žárovičkou.

Pavilon měl vyvolat zájem o mezinárodní projekt semenné banky Millennium Seed Bank jako ekologického archivu planety Země. V této bance je právě 60 000 sesbíraných genetických informací, tak jako je na Katedrále semen prutů. Cílem projektu je uchovat zakonzervovaná semena pozemských rostlin pro budoucí generace.

Britský pavilon získal na Expu 2010 první místo v kategorii designu a architektury.