Nejlevnější vytápění: vyhrává dřevo

  • 30
Čím starší je váš dům, tím větší položku v rodinném rozpočtu zpravidla tvoří vytápění. Především u starých, ale i u nových domů může vhodně vybraný zdroj tepla ušetřit vaši kapsu, čas a spoustu námahy.

Cena paliva není jediným měřítkem výběru topení. Důležité jsou také pořizovací náklady. Často rozhoduje pohodlí při ovládání, což donedávna zvýhodňovalo pouze plynové či elektrické kotle. Moderní technologie však přinášejí zlepšení i u kotlů na tuhá paliva.

Zemní plyn
Alternativou ke klasickému plynovému kotli, který se dá pořídit za 22 tisíc korun, se v posledních letech staly až o patnáct procent úspornější kotle kondenzační, k dostání za 48 tisíc korun. Plynem se topí také v lokálních spotřebičích, které jsou vhodné na ohřev jednotlivých místností nebo malých bytů.

Výhodou zemního plynu je vysoký komfort, jednoduchost obsluhy a čistota topení. Nevýhodou je rostoucí cena a závislost na dodávkách ze zahraničí, při neopatrném zacházení hrozí riziko výbuchu. Moderní kotle jsou však před tímto nebezpečím automaticky hlídány. Je nutné mít také dostatečný přívod a odvod vzduchu.

Zkapalněný plyn
Kapalný propan nebo propan-butan topidla čerpají z cisteren instalovaných u domu. Provoz je velmi drahý, takže se nehodí k trvalému vytápění. Na rozdíl od zemního plynu však topidla nejsou závislá na zemní přípojce. Zkapalněný plyn se dá využít spíše na chatách nebo k přitápění v přechodovém období.

Určitým nebezpečím je i to, že propan nebo propanbutan je těžší než vzduch, a proto se může shromažďovat ve sklepích, kde se pak neopatrný obyvatel může udusit. Pořízení topení na propanbutan vyjde na 120 tisíc korun.

Lehký topný olej
Kotle na olej mají podobnou konstrukci jako plynové, rozdíl je jen v hořáku. Použití tohoto provozně drahého prostředku komplikuje jeho škodlivost pro životní prostředí v nespáleném stavu, proto je nutné budovat i záchytné nádrže pro případ havárie. Cena kolísá s cenou ropy a ve výhledu by měla růst.

Elektřina (přímotopy)
Elektřina patří k drahým energiím a není také příliš ekologická. Lze ji doporučit spíše tam, kde není možnost použít jiné palivo. Ústřední topení zajišťuje elektrokotel, který se dá pořídit za 19 tisíc korun.

Jeho výhodou je dobrá regulace, vysoký komfort ovládání a nízké pořizovací náklady. Elektrické přímotopy jsou vhodnější na přitápění, protože čerpají elektřinu s dražším tarifem. Pořízení systému pro vytápění rodinného domu přímotopy vyjde na 45 tisíc korun.

Elektřina (akumulace)
Akumulační kotelna se nabíjí teplem na nízký tarif elektřiny a pak se vybíjí do ústředního topení. Na podobném principu pracují i akuzplynují, mulační kamna.

Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady, které u kotle činí až 100 tisíc korun, kamna pro jednu místnost vyjdou na 23 tisíc korun. Oproti přímotopům však mají levnější provoz.

Tepelná čerpadla
V čerpadle koluje chladicí látka, které čerpá teplo z vody, vzduchu nebo země. Čerpadlo země-voda potřebuje vrt do země nebo položení kolektorů, takže jeho pořízení je dražší, stojí 300 až 500 tisíc korun. Čerpadlo vzduch-voda, které se dá koupit od 120 tisíc korun výše, dává průměrně trojnásobek topného výkonu, než kolik spotřebuje elektrické energie na provoz.

Čerpadla mají nízké náklady na provoz a pouze třetinovou závislost na cenách elektřiny. Umožňují ovládání přes internet, v létě se dají použít i jako klimatizace. Nevýhodou je vysoká počáteční investice.

Uhlí a koks
Černé uhlí je dražší než hnědé, ale má lepší výhřevnost a zbývá z něj méně popela. Moderní kotle uhlí čímž se dosahuje vyšší účinnosti a lepší regulace. Koks se spaluje v litinovém kotli, který je stáložárný, takže se nemusí tak často přikládat.

Uhelná kamna se hodí tam, kde není možné zajistit dostatek levnějšího dřeva nebo kde není přípojka plynu. Klasický kotel stojí 18 tisíc korun, moderní automatický 70 tisíc korun. Nevýhodou je nutnost skladování a potřeba věnovat více času na obsluhu.

Palivové dřevo
V moderních kotlích se dřevo zplynuje, což zaručuje vysokou účinnost. Kotle, které se dají koupit za 76 tisíc korun, lze ztlumit na dobu až 24 hodin na minimální výkon, kdy není nutný zásah obsluhy. Popel stačí vybírat jednou za tři až pět dní.

Nevýhodou dřeva je dlouhé skladování. Měkké by mělo vysychat minimálně jeden a půl roku, tvrdé alespoň čtyři roky.

Jiná možnost využití dřeva jsou krbová kamna, která však slouží spíš jako doplňkový zdroj tepla. Mají vysokou účinnost, ale musí se častěji přikládat. Dají se pořídit za 25 tisíc korun, jejich výhodou je jistota tepla i tehdy, když je přerušeno elektrické vedení.

Ostatní biomasa
Štěpkami nebo dřevěnými briketami se může topit ve zplynovacích kotlích i krbových kamnech. Na peletky se však pořizují speciální kotle, které vyjdou na 115 tisíc korun. V některých typech se přitom dá topit i malými štěpkami.

Výhodou je automatický přísun paliva podle potřeby. Dřevěné brikety mají vysokou výhřevnost a dobře se skladují, jsou však výrazně dražší než dřevo.

Užitečné kontakty

* EKIS - konzultační střediska České energetické agentury www.i-ekis.cz
* občanské sdružení EkoWATT www.ekowatt.cz
* informační server o energiích www.energetika.cz
* Energetické informační centrum Energ, www.energetik.cz
* sdružení Energy Consulting www.e-c.cz

Magické účinky plápolajícího ohně jsou ověřeny staletími. S ohněm ve svém životním prostoru se však musí chtít a umět žít.

,