Stůl a hlavně jídlo na něm se vyplatí již předem chránit velkými slunečníky či paravány

Stůl a hlavně jídlo na něm se vyplatí již předem chránit velkými slunečníky či paravány | foto: Sozap

Nejlepší zahradní párty: papír, plast, nebo porcelán?

  • 3
Šťavnatý steak nebo grilovaná zelenina chutná nejlépe na terase v zahradě. Jenže koho by bavilo přenášet do zahrady jídelní nádobí pokaždé, když se rozhodneme připravit si malou venkovní párty? Lepší je mít po ruce nejen zahradní nábytek, ale také zahradní potřeby pro stolování.
Ještě před výběrem konkrétního nádobí a dekorací na stůl je třeba vyřešit přírodní vlivy: co se sluncem, deštěm i větrem?

Stůl a hlavně jídlo na něm se vyplatí již předem chránit velkými slunečníky či paravány, osvědčené řešení představují pergoly a zahradní altány. Čím méně jich je k dispozici, tím více se musíme připravit na ochranu stolu a všeho, co na něm umístíme.

Pálivé slunce nepřidá na chuti zelenině ani masu, náhlý poryv větru by zase mohl smést občerstvení ze stolu rychleji než nájezd rozvášněných fotbalových fanoušků.

Pozor hlavně na drobnosti, abychom ještě za týden nesbírali zbytky barevných ubrousků, které vám rozvál vítr po zahradě.

Protože jsme na zahradě, zkusme se nejdříve pohlédnout po přírodních zdrojích. Pěkné (a omyté) oblázky udrží ubrousky tam, kde mají, uchytí i barevný ubrus (nejlépe s teflonovou či podobnou úpravou) na stole.

Šikovným nápadům se meze nekladou - na barevný či přírodní motouz můžeme například uvázat dva kamínky a jako závaží pak přehodit přes šířku stolu.

Stolování na zahradě

V obchodech lze samozřejmě zakoupit různá těžítka a klipsy na ubrusy, ale stejně dobře (a levněji) poslouží přírodní materiály. Místo růží do vázy bude vhodnější obyčejná polní kytice.

Ubrusy či prostírky na stole však žádný přepych nepředstavují, k zahradnímu stolování rozhodně patří - to už věděl Manet, když maloval svou slavnou snídani v trávě! Nepoužívají se samozřejmě damašky a podobné materiály, ale takové, které se snadno udržují.

Stopy po ovocných limonádách nebo ukápnutém tuku z klobásy se nejlépe setřou na plastu, ale i textilní výrobky s teflonovou úpravou přežijí méně opatrné zacházení.

K létu patří neodmyslitelně barvy, proto se jich rozhodně nezříkejme, letos se obchody rozzářily hlavně růžovou, oranžovou, jablkově zelenou a tyrkysovou. Mnohé obchody nabízejí barevně sladěné ubrusy, papírové ubrousky, nádobí i svíčky.

Právě v jejich případě však bývá vítr hodně nebezpečný. Svíčky přitom patří k nezbytným zahradním dekoracím, už proto, že často zahánějí i nepříjemný hmyz.

Mohou se stavět nejen na stůl, ale také podél cest či pověsit na stromy - pak by však měly být vždy v lahvích, aby nedošlo k požáru, navíc je vítr neuhasí.

Stolování na zahradě

Papír, plast, nebo porcelán?

Kdo nikdy nejedl párek z papírového tácku nebo nepil z papírového kelímku pivo, ať po mně hodí opovržlivým pohledem, ale na rovinu: občas se papírové talíře a kelímky hodí.

Jen si představte situaci na chalupě, kdy přijede dvacet hostů, podává se hned několik chodů - kde pak vzít tolik nádobí, horké vody na umytí a hlavně čas?

I papírové talíře lze dnes zakoupit v kultivované podobě, byť jsou logicky mnohem dražší než papírové tácky, jejichž cena se pohybuje v haléřových položkách. Papír má jednu obrovskou výhodu - ekologicky se zlikviduje v kamnech nebo na ohni.

To samozřejmě neplatí o plastových talířích a miskách na jedno použití. Zato je lze koupit v různých barvách - v hypermarketech se zpravidla prodávají v čtyřbarevných setech, ve shodném provedení se vyrábějí i kelímky.

Na trhu najdeme také tvarově kultivované dvoubarevné hrnky (bílá v kombinaci s oranžovou, červenou, modrou či zelenou), které pořídíme v balení po 50 kusech za necelých 80 korun (talíř ve shodném designu a barvě přijde asi na dvě koruny), vyrábějí se z vrstvené lepenky a polypropylenového plastu. Takové nádobí potěší hlavně děti.

Přidáme-li k tomu ve stejných barvách ubrousky i slámky, míchátka do nápojů, tvořítka na zmrzlinu, barevné lampióny a další výzdobu, je o úspěch postaráno.

Stolování na zahradě

Jednorázové plastové nádobí však po skončení zábavy rozhodně nepatří do ohně! Posbírat plast do igelitového pytle a ten pak vhodit do příslušného kontejneru určitě zvládneme.

O stupínek výše stojí sady plastového barevného nádobí, které je již určeno k běžnému používání. Ceny za set pro čtyři či šest osob se pohybují ve stovkových relacích. Hlavní výhoda? Takové nádobí většinou bez problému přežije i případný pád, nehrozí střepy v trávě.

Na zahradě u rodinného domu se pro menší společnost a oficiálnější akce, ale také pro vlastní potěšení (zejména je-li k dispozici myčka) vyplatí samozřejmě sáhnout po klasice - porcelánu, keramice a sklu.

I zde platí, že barevné nádobí vypadá na zahradě skvěle, není nutné se omezovat tradiční bílou. Kdo stoluje na zahradě pravidelně, může si k takovému nádobí pořídit i příbory ve shodném designu, totéž platí o sklenkách.

V horkém létě oceníme studené nápoje. Není třeba mít po ruce hned chladničku, někdy postačí džbán s vyjímatelnou vložkou, kterou lze zmrazit. Po vložení do džbánu slouží k chlazení nápojů.

Příznivci zlatého moku, kteří nemají k dispozici pověstný sedmý schod a čekají větší společnost, mohou zvážit pořízení celého sudu piva a zapůjčení pípy. Tuto službu pivovary běžně nabízejí. Záloha za zapůjčení se sice pohybuje poměrně vysoko, ale je samozřejmě vratná.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada.