Budova Norské národní opery a baletu v Oslu od ateliéru Snohetta

Budova Norské národní opery a baletu v Oslu od ateliéru Snohetta | foto: Jens Passoth

Nejlepší stavbou Evropy je opera v Oslu

  • 2
Letošní cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Award získal norský ateliér Snohetta za novou operní budovu v Oslu. Oceněná stavba má podobu bílé kry, která se potápí do fjordu.

Budova Norské národní opery a baletu v Oslu je energeticky úsporná, má dvě experimentální scény, baletní školu, restaurace a terasy. Za její skleněnou stěnou se skrývá zvlněná zeď, symbol dělicí čáry mezi Norskem a ostatním světem. Střechu tvoří "koberec" z bílého mramoru.

Jak říká porotkyně soutěže, teoretička architektury Irena Fialová, mezi finalisty se dostaly jen stavby, které řeší nějaký společenský problém nebo zájem.

Cena za současnou architekturu

Cena nese jméno slavného německého průkopníka moderní architektury Ludwiga Miese van der Rohe, mimo jiné autora brněnské vily Tugendhat.

"Vítězem se stala opera v Oslu ne kvůli svému svůdnému tvaru kry, která se noří do vod fjordu, ale kvůli tomu, co udělala pro město. Lidé dostali nejen novou operu, restaurace a náměstí, ale i základ nového nábřeží, odkud bude doprava odvedena do tunelu, aby bylo slyšet zpívat racky," popisuje Fialová.

Jednu z nejprestižnějších architektonických cen světa, oficiální cenu EU, uděluje Evropská komise a španělská Nadace Mies van der Rohe jednou za dva roky.

Poprvé se soutěž konala v roce 1988. Z letošních 340 nominovaných budov bylo osm českých, žádná se však nedostala do finále.

Stavby do soutěže navrhují renomovaní odborníci z každého státu Evropské unie a hodnotí je mezinárodní porota - letos poprvé s českým zástupcem.

Předsedou poroty byl ředitel Francouzského centra architektury IFA, teoretik a kritik Francis Rambert.