Dionýz Hutár, Vojtěch Ružbatský, Rozhledna v letohrádku

Dionýz Hutár, Vojtěch Ružbatský, Rozhledna v letohrádku | foto: Dionýz Hutár, Vojtěch Ružbatský

Nejlepší rozhledny pro Prahu stojí ve zřícenině, jsou i na komíně

  • 31
Stověžatá Praha by mohla být i městem stovky rozhleden. Alespoň tak to vidí studenti, kteří se zapojili do soutěže na novou pražskou rozhlednu. Vedle klasických tu nechyběly ani "létající" vyhlídkové balony nebo turistické stezky v korunách stromů.

Když společnost Central Group, která je každoročním vyhlašovatelem studentské soutěže, zvolila jako letošní téma novou pražskou rozhlednu, oslovila až nečekané množství budoucích architektů. Do soutěže přišlo celkem 67 projektů. Tři z nich ale nesplnily podmínku anonymity a musely být ze soutěže vyřazeny.

Dionýz Hutár a Vojtěch Ružbatský, kterým patří prvenství, umístili svou rozhlednu mezi zbytky zdí letohrádku ze 17. století Na Babě. Z masivního zdiva romantické zříceniny, na níž byl objekt v 19. století upravený, vyrůstá konstrukce ze subtilních dřevěných hranolů. Svůj projekt připravili speciálně pro soutěž.

Dionýz Hutár, Vojtěch Ružbatský, Rozhledna v letohrádku

Porota ocenila zejména umístění rozhledny a kontrast použitých materiálů: "Jde o vtipný a výrazný návrh, který sice atakuje památkově chráněnou romantickou zříceninu Na Babě, ale činí tak ohleduplně, do historických zdí prakticky nezasahuje. Materiálově pak tvoří k původnímu objektu vhodný kontrast. Pro umístění byl navíc zvolen velmi zajímavý pozorovací bod umožňující nejen výhledy do údolí Vltavy, ale i rozhledy opačným směrem."

Studenti prvního ročníku magisterského studia (Dinonýz Hutár) a druhého bakalářského ročníku (Vojtěch Rušbatský) si Babu vybrali velmi cíleně, vidí na ni z oken Fakulty architektury ČVUT v Praze každý den. Pouhý pohled jim nestačil, pečlivě si přímo na místě také zaměřili dané rozměry, aby rozhledna odpovídala zvolenému místu.

"Jsme spokojeni, jak jsme umístili stavbu do krajiny, aby do ní opravdu zapadla. Někdy je totiž těžké potlačit sám sebe, své ego. Myslím, že studenti z Prahy měli trochu výhodu, máme ji zažitou a lépe se nám hledalo vhodné místo," vysvětluje za dvojici vítězů Hutár.

Boj o každé kolo

Vysoký počet soutěžících (pro porovnání: v loňském ročníku jich bylo 18) se odrazil i v počtu kol, z nichž postupovali ti nejlepší. Teprve v pátém kole se už rozhodovalo mezi třemi posledními projekty.

I druhé místo patří studentům Fakulty architektury ČVUT v Praze, a to Juditě Tylšové a Miloši Fischerovi. Také jejich návrh využil starší stavbu. Své "Čapí hnízdo" umístili na konkrétní komín bývalého Zlíchovského lihovaru.

"Konverze komínu na rozhlednu je řešena co nejméně invazivním způsobem. Schodiště je umístěné uvnitř hmoty, plošina rozhledny je ve výšce 49 metrů, celková výška je 52 metrů," popisovali návrh v podkladech. Celou konstrukci navrhli jako kovovou, kdy strukturu "hnízda" tvoří rovné pruty, zábradlí je z perforovaného plechu. Budovu vytvářející podstavec komína využili pro kavárnu a expozici smíchovského industriálu.

Tylšová Judita, Fišer Miloš, Rozhledna na komíně

A hodnocení poroty? Ta ocenila citlivé vestavění rozhledny do industriální architektury, na kterou s humorem umístili tvůrci čapí hnízdo. "Určitě jako zasloužená odměna bude působit po stoupání temným komínem následný překvapivý výhled na řeku, kolejiště a neokoukané panorama Prahy. Navíc návrh zhodnocuje architektonicky cenný areál bývalého Zlíchovského pivovaru," zněl verdikt porotců.

I třetí místo patří studentu Fakulty architektury ČVUT, a to Davidu Grulichovi. Také jeho oslovil "industriální duch". Svou rozhlednu si představil v oblasti Výtoně. Nabízí podle něho zajímavý rozhled do krajiny s ohledem na panorama, snadnou dostupnost pro veřejnosti i využití "hluchého" prostoru v již zastavěné oblasti a spojení s historií dané lokality.

David Grulich, 3. místo .- Rozhledna Maják na Výtoni

Pro porotu, jejímž předsedou byl známý historik a teoretik architektury Zdeněk Lukeš, byl tento návrh hodnocen především jako dílo doplňující industriální architekturu železničního mostu.

"Vychází z architektury vodárenských věží a architektonicky vhodně doplňuje horizontální hmotu železničního mostu. Problematickým aspektem je těsné sousedství rozhledny s národní kulturní památkou Vyšehrad a kubistickými vilami na Výtoni," zdůvodnila porota své rozhodnutí, proč patří projektu třetí příčka.

Rok od roku lepší

Úroveň soutěžních prací byla většinou velmi vysoká, bylo vidět, že téma studenty architektury opravdu oslovilo. "Praha by si rozhlednu zasloužila, například Černá skála představuje výborné místo, je to nejen nejvyšší místo v Praze, ale z geologického hlediska i nejstarší oblast," prohlásil člen poroty a architekt Václav Králíček z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Tylšová Judita, Fišer Miloš, Rozhledna na komíně

Zdeněk Lukeš hodně oceňoval využití starých komínů, protože jejich zachování bývá velmi obtížné. zejména kvůli finanční náročnosti. "Je dobře, že si studenti mohli sami zvolit místo, kde bude jejich věž stát: objevili tak pro nás i několik zajímavých lokalit. Poměrně dost soutěžících se také rozhodlo řešit téma netradičně. Místo klasické vertikály navrhovali vyhlídkové trasy, mobilní zařízení a podobně. Také navrhované materiály byly různorodé: od dřeva, oceli, betonu nebo kamene až k plastům. Stylově návrhy opět tvořily pestrou mozaiku od minimalismu přes high-tech, dekonstruktivismus nebo organiku," zaznělo v konečném hodnocení Zdeňka Lukeše.

O soutěži

Soutěž na novou pražskou rozhlednu vyhlásila společnost Central Group a hlavní město Praha ve spolupráci se zpravodajským serverem iDNES.cz a deníkem MF DNES.

Jednokolová ideová anonymní architektonicko-urbanistickou soutěž pro studenty vysokých škol oborů architektura a pozemní stavby znamenala jak zpracování návrhu, tak vytipování vhodné lokality pro její umístění a začlenění této specifické stavby do panoramatu rozvíjející se metropole. Maximální výška rozhledny mohla být 60 metrů.

Vítěz získává finanční odměnu 50 tisíc korun, druhé místo představovalo odměnu 25 tisíc a třetí příčka deset tisíc korun. Vítězové byli vyhlášeni na charitativním plese společnosti Central Group na Žofíně 29. února 2012.

Členové poroty:

Ing. arch. Zdeněk Lukeš (předesda)
Akad. arch. David Vávra
Ing. arch. Jiří Hůrka¨
Ing. akad. arch. Václav Králíček – Útvar rozvoje hlavního města Prahy
PhDr. Alena Řezníčková – zástupce mediálního partnera iDNES.cz a MF Dnes

Vyhlášení výsledků soutěže najdete na internetových stránkách www.central-group.cz, www.cka.cc a www.idnes.cz: 1. 3. 2012

Výstava, kde budou představeny všechny návrhy, proběhne v Sále architektů Staroměstské radnice ve dnech 15. března až 13. května 2012.