Rodinný dům v Českém ráji, autoři Stempel Tesar architekti

Rodinný dům v Českém ráji, autoři Stempel Tesar architekti | foto: FOTES

O nejlepší české rodinné domy má zájem Vídeň, Rotterdam i New York

  • 17
Za projektem Czech Houses (České domy) stojí architekti Ján Stempel, Jan Jakub Tesař a Ondřej Beneš. Vedle vlastní tvorby fungují i jako pedagogové Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Může se hodit

Domy Dolní Jirčany

Domy Dolní Jirčany - rodinné bydlení v klidném prostředí v okolí Prahy.

Více na Reality.iDnes.cz.

Trojice architektů oslovila Česká centra v zahraničí. Vznikla tak výstava Czech Houses, která doprovází stejnojmennou publikaci. Výběr 33 rodinných domů od renomovaných českých architektů, které vznikly v období po sametové revoluci až do současnosti, ilustruje jak dnešní trendy, tak výraznou společenskou změnu po roce 1989.

Poprvé byla výstava prezentována Českým centrem v Moskvě na festivalu architektury Zodčestvo-2014, který byl věnovaný 100. výročí ruské avantgardy. Pak se česká architektura rodinných domů představila v Budapešti, poté v Londýně, odkud putovala do Bristolu, před Vánocemi bude v Debrecenu.

Rodinný dům v Humpolci, OK plan architects

Kniha Czech Houses / České domy (Kant, 2014), která stojí u vzniku putovní výstavy, vysílá za hranice České republiky zprávu o tom, že v Čechách vzniká díky vynikajícím architektům a moudrým klientům řada kvalitních staveb, z nichž mnohé si odnesly i významná architektonická ocenění.

Autoři projektu Czech Houses se individuálnímu bydlení věnují ve své architektonické praxi a pedagogické činnosti na FA ČVUT v Praze a již několik let prostřednictvím své publikační činnosti informují a vzdělávají odbornou a laickou veřejnost. Deset autorů domů v čele s děkanem Ladislavem Lábusem vede studenty na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Netradiční prezentace

Samotný křest knihy Czech Houses – České domy z nakladatelství KANT Karla Kerlického, který proběhl ve velké posluchárně Fakulty architektury ČVUT, se stal významnou společenskou událostí. V jeho průběhu vystoupilo jedenáct majitelů publikovaných domů.

Netradiční a originální prezentace architektury navodila příjemnou atmosféru večera, který se tak nesl v duchu porozumění mezi autorskou tvorbou architektů a potřebami uživatelů staveb.

Vystoupení všech majitelů spojovaly příjemné vzpomínky na tvůrčí proces návrhu domu i jeho realizaci. Kmotrem knihy byl profesor Miroslav Masák, večerem provázel architekt Adam Gebrian, který také uvedl výstavu v Londýně. Tento známý propagátor a kritik architektury získal letos cenu Architekt roku 2015.

Rodinný dům v Berouně, HŠH architekti

Rodinný dům ve Vaňově, 3+1 architekti

Před Vánocemi zamíří výstava zpět do Maďarska, kde si ji po úspěchu v Budapešťské galerii FUGA vyžádala debrecínská Fakulta architektury. Výstava by se měla dále prezentovat v Rotterdamu, v Architekturzentrum ve Vídni, v Tel Avivu a v New Yorku.