Nejlepší ozdobou lázně jsou květiny

Pokud máte koupelnu s denním světlem, je škoda nevyužít rostlin, které právě toto speciální vlhké klima vítají.
Pokud máte koupelnu s denním světlem, je škoda nevyužít rostlin, které právě toto speciální vlhké klima vítají. Pokud koupelně okna chybějí, je možné slunce nahradit zářivkou, která může zeleni za určitých podmínek stačit. A kdo se spokojí s květinami umělými, měl by vybrat ty, které v koupelně působí přirozeně.

Mikroklima koupelny se od ostatních místností značně liší. Díky páře a sušícím se ručníkům je zde poměrně vysoká vzdušná vlhkost, i když její hodnota značně kolísá. Daří se zde proto druhům rostlin, které vyšší vzdušnou vlhkost vyžadují, mimo jiné jsou to kapradiny či bromelie. Výběr rostlin dále závisí na teplotě - zda je stále vysoká, nebo se neustále mění, což lépe snesou odolnější druhy.

Přirozené světlo oknem

Okna v koupelnách bývají malá, světlomilné druhy je proto nutné umístit přímo u nich. Místa, kde je světla méně, mohou oživit kapradiny nebo popínavý břečťan. Výhodou jsou obvykle světlé stěny, které odrážejí světlo. Rovněž zrcadla zlepšují celkovou světelnost. Dalším faktorem ovlivňujícím rozmístění rostlin jsou stříkající kapky - listům mýdlo ani horká voda nesvědčí, a měly by proto být mimo její dosah Nevšední kouzlo mohou koupelně propůjčit některé druhy bromelií. Kořeny jim slouží jen k přichycení na skálu či kmen, nepotřebují tedy žádný květináč. Vodu přijímají ze vzduchu, i přes pobyt v koupelně proto vyžadují každodenní tušení. Jinak, kromě dostatku světla, nepotřebují vůbec nic a za oporu můžete zvolit cokoli dle fantazie třeba ulity či kousky dřeva. V blízkostí okna můžete pěstovat palmy, které vyvolají přímořskou atmosféru rozhodně lépe než mýdlo s vůní oceánu. Vysoký šáchor s jemnými listy či objemná monstera vytvářejí zase dojem pralesa. Něžné převislé kapradiny, jako je třeba netík, mohou splývat z polic či ze závěsných košů. Popínávé rostliny, jako je drobnolistý břečťan či fíkovník šplhavý, ozdobí stěnu (břečťan bez opory, fikovník nejlépe na tyči obalené mechem) či mřížku ze dřeva, proutí, bambusu či kovu, která působí vzdušně a může oddělovat část koupelnového prostoru.

Květinám stačí i světlo umělé

Kdo se nechce vzdát rostlin v koupelně, která nemá okno, může využít techniku. Není to však jednoduchá záležitost. Rostlinám nelze svítit jen občas - vyžadují pravidelnou fotoperiodu, v umělých podmínkách nejlépe dvanáct hodin světla a dvanáct hodin tmy. V žádném případě nestačí obyčejná žárovka. Použitelná je zářivka, která nehřeje a může být umístěná i třicet centimetrů nad rostlinou (intenzita světla klesá se vzdáleností od zdroje na druhou). Je také mnohem úspornější než žárovka, nyní je k dostání řada velmi šetřivých. Světlo ze zářivky však stačí jen druhům, které nejsou v tomto ohledu příliš náročné. Světlo, které plně nahradí sluneční záření, existuje také. Používá se hlavně k vědeckým účelům - pro pěstování rostlinných kultur. Cena takové zářivky se však pohybuje kolem tisíce korun.

Bez světla

Na trhu je v poslední době k dostání i řada umělých květin, na které je nutné si sáhnout, abychom uvěřili, že nejsou živé. Je však třeba vybrat ty, které budou v koupelně přirozené. Například břečťany či kapradiny. Využít můžete také některé suché květiny. Vzdušná vlhkost svědčí i jim! Nebudou se rozpadat, jak se stává v pokojích, kde je příliš suchý vzduch. Vždy potěší váza s řezanými květy vedle zrcadla.