Vizualizace: vítězný studentský návrh konceptu výstavy v nových prostorách FA

Vizualizace: vítězný studentský návrh konceptu výstavy v nových prostorách FA ČVUT. Autoři: Ivana Plecháčová, David Kučera, Helena Flodrová

Nejlepší nápady z architektury. Jen je mezi nimi víc než 160 let

  • 1
Pověsit a pak prohlížet. Tento "osud" potkal jak práce budoucích architektů, tak těch, kteří na unikátních fotografiích zachytili Prahu v 19. století.

Výsledek studentského workshopu, jehož cílem bylo navrhnout koncept výstav v nových prostorách ČVUT, bude od 15. listopadu k vidění v nové budově Fakulty architektury zároveň s výstavou k 20. výročí založení Ateliéru Casua.

Už dvě desítky let totiž trvá spolupráce architekta Olega Hamana a stavaře Aleše Poděbrada. Ti stojí i za workshopem pro studenty, kteří připravili návrhy, jak by měly vypadat výstavy v budově jejich fakulty.

Ateliér Casua pracuje se studenty zcela soustavně,  každoročně je například sponzorem studentské soutěže „Olověný Dušan“, kde věnuje jako hlavní cenu zahraniční praxi. Ateliér pořádá přednášky a workshopy, kde předává své zkušenosti, zejména v oblasti udržitelného rozvoje a „zelené“ architektury, velmi často.

Vizualizace: vítězný studentský návrh konceptu výstavy v nových prostorách FA ČVUT. Autoři: Ivana Plecháčová, David Kučera, Helena Flodrová

Casua  je od roku 2007 členem evropské architektonické sítě  Equator European Architects a v roce 2009 se stala jedním ze zakládajících členů České rady pro šetrné budovy (CZGBC).

Výstava začíná oficiálně 15.listopadu v 18. hodin v budově Fakulty architektury a informačních technologií ČVUT v Praze 6. Potrvá do 15. prosince 2011.

Jak vypadala Praha v roce 1848

Od 10. listopadu je v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice možné zhlédnout unikátní výstavu "Fotografování pražské architektury, 1848 – 1921". Jde o první část plánované trilogie výstav připravených Útvarem rozvoje hl. m. Prahy. Mnohé ze snímků jsou vystaveny vůbec poprvé.

Pohled na Národní divadlo

První část trilogie výstav končí rokem 1922, kdy vznikla takzvaná Velká Praha připojením rozsáhlého území v sousedství historických pražských měst. Podobný cyklus, zaměřený na způsob a metody fotografování pražské architektury, nebyl dosud realizován. Expozice začíná rokem 1848, který je rokem prvního doloženého snímku Prahy.

Stará Praha

Na výstavě jsou zastoupeni všichni významní fotografové, které obraz Prahy zaujal. Akce představuje také osobnosti, jejichž význam z hlediska fotografování pražské architektury nebyl vždy znám ani doceněn. Výstava potrvá do 19. února 2012. Vstup je zdarma.