Novinka - kuchyně 02 - představuje kuchyňskou linku a barový pult v jednom

Novinka - kuchyně 02 - představuje kuchyňskou linku a barový pult v jednom | foto: Koryna nábytek

Nejlepší nábytek z veletrhu Mobitex: vyhrály dobré nápady mladých designérů

  • 3
Vtipná kuchyně, zajímavé křeslo nebo matrace, při jejichž výrobě nechyběly mořské řasy – to vše bylo vidět na veletrhu Mobitex v Brně.

Nábytkářské veletrhy na celém světě poznamenala hospodářská krize velmi výrazně. Ubývá výrazně vystavovatelů, přijíždí mnohem méně návštěvníků.

To ovšem neznamená, že se nenajdou dobré nápady. Na Mobitexu (18. – 22. března) byly jako tradičně nejlepší kuchyně, bodoval i čalouněný nábytek.

Potěšující byl výrazný nástup mladých designérů u českých firem. Problém? Do Brna se už firmám moc nechce. A mnohé na to nemají.

Malá, ale šikovná

Cenu Grand Prix Mobitex v kategorii Progresivní design si odvezla Koryna nábytek za kuchyni ON2 od mladého designéra Ondreje Karpaše.

Ten skryl kuchyňský blok pod barový pult, který se podle potřeby vysune do prostoru. Může tak vzniknout jídelní deska pro dva až čtyři strávníky, posunutím baru se naopak "obnaží" dřez, pracovní plocha či varná deska.

Barový pult se podle potřeby vysouvá do prostoru

Barový pult se podle potřeby vysouvá do prostoru.

ON2 je totiž kromě malých bytů určená i pro kanceláře, kde si uživatelé většinou vystačí s rychlovarnou konvicí a mikrovlnkou. Záleží jen na zákazníkovi, zda si objedná provedení s indukční deskou, vestavnou lednicí a mikrovlnkou, nebo jinou kombinaci. Odolný materiál Hi-Macs použitý na pracovní plochy snese i náročný provoz.

Cena? Kolem padesáti tisíc korun, ekonomičtější varianta s laminátem vyjde asi o deset tisíc levněji. Kuchyni lze dokonce na přání zákazníka upravit digitálním potiskem.

ON2 lze také jednoduše přestěhovat. "Je to mobilní kuchyňská linka, kterou s malou asistencí snadno přesunete kamkoliv," tvrdí zástupci Jiří Fryšták, vedoucí obchodu Koryna nábytek.

Na Mobitexu se poprvé představila značka kuchyní DanKüchen, která má nejen čtyřicetiletou historii, ale v Rakousku také 44% podíl prodeje, a to i díky rozumným cenám. Českým výrobcům tak přibyl velký konkurent, protože zázemí výrobního závodu v Linci není daleko.

Rakouské kuchyně DanKüchen měly na Mobitexu premiéru

Rakouské kuchyně DanKüchen měly na Mobitexu premiéru.

"Počítáme se spoluprací s českými kuchyňskými studii," vysvětluje Petr Shromáždil z obchodního zastoupení pro Českou republiku. Rakouský design se na veletrhu líbil, protože využívá hojně dřevěné dýhy a teplé barvy.

Ergonomie i design

Společnost Nábytek Exner představila manažerský stolek, který ocenila na Mobitexu odborná komise v kategorii progresivní technologie a materiál. Má totiž zvedací mechanismus, který dovoluje posunovat výšku pracovní plochy v rozmezí od 70 do 120 cm.

"Když na manažera přijde únava a bolí ho záda, může změnit polohu stolku a pracovat hodinu nebo dvě vestoje," řekl Jaroslav Kořený, ředitel společnosti Nábytek Exner o oceněném výrobku.

Stolek pod počítač lze nastavit pro práci vsedě i vestoje

Stolek pod počítač lze nastavit pro práci vsedě i vestoje.

"Je to výsledek spolupráce architekta Hynka Maňáka, který je autorem designu a rámové konstrukce, s naším týmem techniků. Stůl je součástí naší nové manažerské sestavy."

Na Mobitexu se také poprvé udílela cena pro Nábytek roku, kterou vyhlašuje Asociace českých nábytkářů. Držitelem titulu pro rok 2009 se stalo houpací křeslo Swing, které navrhl René Šulc pro mminterier.

Kompaktní houpací křeslo slouží pro relaxaci a odpočinek. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami, nebo bez nich, podle požadavku zákazníka.

Křeslo Swing od René Šulce

Křeslo Swing od René Šulce

"Swing, který získal titul Nábytek roku 2009, v sobě slučuje jak designovou kvalitu, tak velmi dobré řemeslné zpracování a řešení konstrukce. Splňuje veškeré aspekty potřebné k tomu, aby byl konkurenceschopný v evropském prostředí," tvrdí o novince Martin Čudka, prezident Asociace českých nábytkářů.

Cena Nábytek roku by mohla v oblasti nábytku suplovat soutěž Vynikající výrobek roku, která zanikla spolu s Design centrem ČR.

V kategorii progresivní technologie a materiál zvítězila firma Dýhy Večeřa z Rousínova, která se na trhu prezentuje pod značkou Vespera. A to s křeslem Ovo spolu s taburetem, které představuje novou technologii výroby ohýbání dřeva do tvaru koule.

Název Ovo získalo křeslo proto, že po přidání taburetu vznikne ovál a uzavřený segment. Když se k sobě dají dvě křesla dohromady, vytvoří kruh. Výrobek se brzy objeví na tuzemském trhu, za tři týdny také na veletrhu v Miláně. Autorem designu vítězného křesla je Martin Surman z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Majitel společnosti Radek Večeřa se netají tím, že rád spolupracuje s mladými autory: "Vítám všechny nové věci. Podporuji mladou krev, která není tak konzervativní jako naše generace."

Firma Gazel si sice ocenění neodnesla, ale i tentokrát předvedla řadu novinek ze smrkového masivu. V nabídce zaujala lůžkem Konny 98 x 210 cm a výškou ložné plochy 46 cm, které tvoří vlastně dvě postele postavené na sobě. Po "rozložení" vznikne nízké dvojlůžko (výška pouze 23 cm).

Novinka od Gazelu je určena pro příležitostné rozkládání

Novinka od Gazelu je určena pro příležitostné rozkládání.

Pro návštěvu nebo nečekané přespání spolužáka či spolužačky však bohatě postačí. Cena? Necelých šest tisíc.

Bez ceny se obešlo i české zastoupení značky TM Collections, firma Inhouse. Její pohovky a křesla s důrazem na kvalitu zpracování a materiál navrhli designéři, mezi nimiž nechybí Thomas Machalke (nejde o náhodu, pochází z rodiny a firmy Machalke proslulé čalouněným nábytkem). Hlavní rysy? Změkčená sedadla, jednoduché tvary a důraz na pohodlí.

Jednoduché tvary, kvalitní zpracování a materiály - na to sází nová značka na trhu

Jednoduché tvary, kvalitní zpracování a materiály - na to sází nová značka na trhu.

Spaní na řasách, sóje a bambusu

Na Mobitexu se představila poprvé v České republice také italská značka Magniflex, která patří ke světovým lídrům ve výrobě matrací a polštářů. Mnohé z nich splňují všechna potřebná kritéria pro zařazení mezi zdravotní výrobky, proto se u nás budou prodávat pouze s 9% DPH.

Magniflex využívá vlastní výzkum a ekologické materiály. To se týká jak matrací a polštářů, tak také jejich potahů. Ty vyrábí například z biobavlny, mořských řas, sójových, bambusových a kukuřičných vláken či dřevinného vlákna Lenpur. Všechny materiály jsou antialergické. 

Jádro matrace je obohaceno o esenciální oleje, anatomická vrstva Geomemory Aloe je z obou stran jádra

Jádro matrace je obohaceno o esenciální oleje, anatomická vrstva Geomemory Aloe je z obou stran jádra.

Patentované viscoelastické pěny obohacuje Magniflex o esenciální oleje, jejichž přítomnost garantuje po celou dobu záruky na jádro matrace, to v případě výrobků z řady Geoethic znamená dobu 12 let.

Magniflex využívá pro své matrace z viscoelastické pěny vakuové balení (patent získala v roce 1986), jež snižuje objem pro převoz o více než 90 procent.

Zakladatelem rodinné firmy se stal před více než padesáti lety Guliano Magni. Zatímco před půlstoletím vyráběl 20 matrací s pružinovou kostrou denně, dnes je kapacita výroby ve městě Prato v severní Itálii 10 tisíc kusů. Od pružin však firma již dávno upustila.

Cena "ekologických" matrací se pohybuje přibližně od 8 000 a výš, designové varianty se značkou Pierre Cardin vyjdou dráž.