Ateliéry Spektrum - výhled na Prahu je impozantní

Ateliéry Spektrum - výhled na Prahu je impozantní | foto: Ateliér Spektrum

Nejlepší loft na světě je v Praze. Tak rozhodli porotci ve světové soutěži

  • 87
Ve finále architektonické soutěže Best International Redevelopment (Single Unit) v americkém Orlandu získalo české studio Ateliéry Spektrum první místo za stavbu na pražském Smíchově. Je to velké uznání pro Michala Dvořáka, který celý koncept vytvořil.

Na první pohled industriální stavbu Ateliérů Spektrum na okraji pražského Smíchova nelze už dlouho přehlédnout. Omšelá stavba se postupně proměnila v čistou bílošedou budovu, která žije nový, plnohodnotný život.

Už v roce 2007 ji Městský úřad Prahy 5 označil za "Nejlepší podnikatelský záměr roku".

Ateliérům Spektrum se však dostalo i mimořádného světového uznání. Nejprve v listopadu minulého roku získaly ocenění na evropské úrovni, a to hned ve dvou kategoriích.

Loft - Ateliéry Spektrum

První – Best European Redevelopment (Single Unit) -  vyzdvihlo celkovou rekonstrukci, která očistila a podtrhla industriální charakter stavby a vrátila do ní smysluplnou činnost.

Druhé nejvyšší hodnocení - Best European Interior Design (Loft A9) - pak patřilo designovému řešení jednoho loftu. Následovalo vítězství ve světovém finále této prestižní architektonické soutěže.

Je to ocenění nejen autora, ale také povzbuzení pro českou architekturu, aby vstupovala do podobných klání a v konfrontaci získávala zkušenosti a zdravé sebevědomí.

Ateliéry Spektrum - loftový byt má plochu 300 metrů čtverečních

Na počátku byla továrna

Budova byla původně navržena na začátku minulého století jako jedna z prvních ryze konstruktivistických železobetonových staveb u nás. Průmyslovým účelům sloužila až do "sametové" revoluce.

Stavba měnila názvy i majitele. Nejprve to byla Modelárna Pražské akciové strojírny na Zlíchově, A. s. Strojírny, dříve Škodovy závody, poté Škoda Diesel a nakonec Ateliéry Spektrum. Autorem byl inženýr a stavitel Mikuláš Zdekauer.

Po změně vlastnických poměrů po roce 1989 však budova těžko hledala takového majitele, který by uměl její potenciál využít. Podařilo se to až Michalu Dvořákovi, majiteli firmy Atelier Spektrum UM.

Loft - Ateliéry Spektrum

Ten si okamžitě uvědomil jak její hodnotu, tak skryté možnosti. Jako zasvěcený ctitel industriální architektury a interiérového minimalismu začal budově postupně navracet její čistý charakter.

Jednoduchosti a účelnosti pak podřídil úpravu a vybavení loftů, které navrhl a nechal vybudovat v nové nástavbě, která se odlišuje tmavší barvou.

Loft - Ateliéry Spektrum