Architekti chtějí ve Fezu v Maroku obnovit manufaktury na zpracování a barvení kůží.

Architekti chtějí ve Fezu v Maroku obnovit manufaktury na zpracování a barvení kůží. | foto: Holcim Foundation

Nejlepší ekostavby: Fez v Maroku, univerzita v lese a přístřešky pro dělníky

  • 0
Návrh obnovy historického města Fez v Maroku zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži ekologických projektů Holcim Awards. Do klání se přihlásilo 5 000 projektů ze 121 zemí světa.

Návrhy, jež mají šanci uspět v soutěži Holcim Awards, musí být extrémně ekologické a myslet i na sociální otázky. Stavby by měly využívat obnovitelné zdroje, recyklované materiály, zlepšovat podmínky k životu. Investoři mají zapojovat místní lidi a dbát na pracovní podmínky dělníků.

Energeticky úsporné by měly být nejen hotové budovy, ale už jejich stavba a výroba stavebních materiálů. Soutěží se totiž v takzvaném trvale udržitelném stavebnictví - takovém, které zaručí trvalý rozvoj bez zvýšení spotřeby neobnovitelných materiálů a energie.

Soutěž pořádá švýcarská nadace Holcim Foundation. Celosvětové kolo se koná jednou za tři roky, účastní se ho projekty oceněné v pěti regionálních kolech. Vítěze vybírá mezinárodní porota.

1. místo: Obnova historického města Fez

1.místo: Marocké město Fez

Hlavní cenu, tedy 300 tisíc amerických dolarů, získal projekt revitalizace a urbanistického rozvoje staré části marockého města Fez, chráněného organizací UNESCO.

Mezinárodní tým marocké architektky Azizy Chaouni a japonské urbanistky Takako Tajimy navrhl vyčistit řeku, obnovit vodní plochy, vytvořit veřejná prostranství a pěší zóny.

Architekti chtějí v medíně (starém městě) marockého Fezu obnovit manufaktury na zpracování a barvení kůží.

2. místo: Univerzitní komplex v Ho Či Minově Městě

2. místo: Univerzitní komplex v Ho Či Minově Městě

Za návrh nízkoenergetického univerzitního komplexu ve vietnamském Ho Či Minově Městě obdržel japonský architekt Kazuhiro Kojima 200 tisíc dolarů.

Cílem bylo nezastavět příliš velkou plochu a zachovat harmonii s místním ekosystémem. Komplex bude získávat elektřinu ze slunce, většina částí areálu nebude potřebovat klimatizaci.

3. místo: Vesnické komunity u Pekingu

3. místo: Vesnické komunity u Pekingu

Bronzovou cenu 100 tisíc dolarů porota přisoudila Číňanům Yue Zhangovi a Feng Ni za plán pro vesnické komunity u Pekingu.

Autoři navrhli, jak skloubit místní tradice a suroviny s moderními technologiemi. Doporučili i dotace na ekologická opatření v nových domech - využití solární energie a dešťové vody.

Cena za inovaci: Přístřešky v San Francisku

Cena za inovaci

Zvláštní odměnu v hodnotě 50 tisíc dolarů dostali Liz Ogbu a John Peterson z americké organizace Public Architecture za návrh víceúčelových přístřešků pro příležitostné dělníky v San Francisku, postavených z recyklovaných materiálů.

Nejlepší evropská architektura: norská opera a město na pilířích

,