Nový parlament  ve Vaduzu

Nový parlament ve Vaduzu | foto: Wienerberger

Nejlepší cihlová stavba světa: zemský sněm ve Vaduzu. Je jako krásná stodola

  • 1
Jen málokterý stát si může dovolit budovu parlamentu celou z plných cihel. Lichtenštejnsko k nim patří. Navíc má jen 25 poslanců. Dvě nové minimalistické budovy pokryté 680 tisíci žlutých cihel zaujaly porotu mezinárodní soutěže Brick Award natolik, že ji ocenila prvním místem.

Renzo Piano, Herzog & De Meuron, Alvaro Siza, Erick van Egeraat, David Chipperfield. Co jméno, to pojem ve špičkové světové architektuře. V prestižní mezinárodní soutěži Brick Award pořádané společností Wienerberger se však ukázalo, že jména nejsou všechno.

V silné konkurenci mezi stavbami z cihel z celého světa zvítězilo lichtenštejnské architektonické studio HansjörgGöritz za stavbu Zemského fóra a zemského parlamentu Lichtenštejnského knížectví. Odměnou bylo 21 000 eur.

Nová budova zemského sněmu ve Vaduzu vznikala postupně. Plán architekta Hansjörga Göritze zadavatel v prvním výběrovém řízení odmítl. Z druhého však nezdolný architekt vyšel jako vítěz a v roce 2008 byla stavba na světě.

Nový parlament  ve Vaduzu

Nový parlament ve Vaduzu

Stavba téměř sakrální

Obě nové budovy zemského parlamentu, takzvaná "vysoká budova" a "dlouhá budova", stojí na úpatí vrcholku Schlossberg pod sídlem panovníka, vedle sídla úřadu vlády Lichtenštejnského knížectví.

"Göritz nově interpretoval původní plán a vytvořil dvě budovy, které svou mimořádně jednoduchou, téměř sakrální formou povýšily urbanistickou hodnotu města Vaduz. Upoutají pozorovatele jednotou materiálů a důsledným použitím okrově žlutých lícových cihel," zhodnotila porota soutěže.

Nový parlament  ve Vaduzu

Nový parlament ve Vaduzu

Od podzemních garáží až ke stropům zasedacích místností budovu pokrývá celkem 680 000 speciálně zhotovených cihel. "Teplé světlo, které vychází z cihlových ploch, vytváří jedinečnou atmosféru uvnitř i vně budovy," napsala porota.

V českých zemích je režná cihla převážně materiálem na rodinné domky. Na příkladu lichtenštejnského parlamentu se však ukazuje, že může mít daleko širší uplatnění. "S cihlou se tu krásně pracuje, její vlastnosti jsou zužitkovány jako architektonický prostředek. Je to úžasná, čistá, minimalistická architektura," zhodnotila stavbu architektka Radomíra Sedláková, kurátorka Národní galerie.

Nový parlament  ve Vaduzu

Nový parlament ve Vaduzu

Sedláková nepovažuje za důležité, že parlament slouží pouze 25 poslancům, kteří zasedají jen několikrát za rok. "Třeba francouzský parlament by si takovou budovu z cihel nemohl dovolit. Ale to není podstatné. Parlament je vždycky ta nejdůležitější stavba demokratického systému," řekla Sedláková s tím, že díky své úchvatné formě je budova skutečně hodná svého účelu.

"Spoustě lidí by se možná nelíbila, řekli by, že je to stodola. Ano, je to stodola, ale krásná," dodala architektka Sedláková.

Nový parlament  ve Vaduzu

Nový parlament ve Vaduzu

Více Čtěte ve středu v MF DNES

Přehled dalších oceněných v soutěži Brick Award a informace o jediném českém nominovaném projektu najdete v příloze Bydlení MF DNES ve středu 14. dubna.

.