Bytový dům Mountain Dwellings připomíná obří mraveniště, prohřívané jižním sluncem.

Bytový dům Mountain Dwellings připomíná obří mraveniště, prohřívané jižním sluncem. | foto: MIPIM

Nejlepší bytový dům světa stojí v Kodani

  • 2
Architekti měli postavit prostorné garáže a úzký bytový dům. Nakonec vše spojili do jediné budovy ve tvaru hory, kterou nazvali Mountain Dwellings. Dům zaujal porotu mezinárodní soutěže MIPIM Awards natolik, že mu udělila první místo.

Architekti z předního dánského ateliéru BIG Bjarke Ingelse budovu rozdělili na dvě části. Spodní dvě třetiny tvoří garáže pro 480 aut, na ně autoři posadili kaskádovitou strukturu 80 terasových bytů vytvářející "jižní svah".

Dům tak připomíná obří mraveniště, prohřívané jižním sluncem. "Je to dobré řešení, jak schovat garáže a další technická zařízení pod velmi kvalitní obytný komplex," hodnotí člen poroty soutěže, architekt a někdejší pražský primátor Jan Kasl.

Byty jsou mezonetové, mají zahrady na terasách a skvělý výhled na město. Od zahrad je oddělují prosklené fasády. Zahrady zásobuje vodou složitý zavlažovací systém.

Dům, který nechaly postavit firmy Hopfner a Danish Oil Company, je letos nominovaný také na evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award.

bytový dům Mountain Dwellings

Podívejte se na bytový dům Mountain Dwellings

Architekty z BIG mohou Češi znát z výstavy v pražské architektonické Galerii Jaroslava Fragnera, která se konala na konci roku 2006. Bjarke Ingels Group navrhla i výškovou budovu ve tvaru písmene W pro novou pražskou čtvrť Q5 Waltrovka v Praze-Jinonicích, ale investoři zatím nesdělili, zda se bude opravdu stavět.

Češi se nehlásí, ale měli by šanci

Soutěž MIPIM Awards se letos konala již podevatenácté. Do pěti kategorií bylo přihlášeno 62 projektů, kromě Evropy ze sedmi asijských zemí, USA a Kanady.

Mezinárodní porota složená ze špičkových odborníků na reality a architektů vybírala podle technické a architektonické kvality, originality designu, zasazení do místa, infrastruktury a dostupných služeb. Celkem 15 projektů vybrala do finále, o vítězích pak hlasovali návštěvníci veletrhu, vesměs odborníci na reality.

Mezi přihlášenými projekty letos nebyl ani jediný český. Odborníci se přitom shodují, že by určitě mohly mít naději na úspěch. "Dominantní postavení mají obvykle projekty z velkých zemí, které zaujímají větší pozornost a mají silnější marketingovou podporu. Nicméně není důvod, proč by některé české projekty nemohly odbornou porotu zaujmout," soudí Aleš Novotný z firmy Central Group.

S tím souhlasí i architekt Jan Kasl. Upozorňuje, že například před několika lety vyhrál Hotel Four Seasons v Praze, v 90. letech byl pražský Vinohradský pavilon třetí.

"Je škoda, že se Češi tak málo snaží o účast. Přesvědčil jsem lidi z ČSOB, aby se na poslední chvíli zúčastnili se svou novou centrálou kategorie Zelené budovy, ale porota ten projekt bohužel nevybrala do nominací. Přitom je ta budova bezesporu srovnatelná s jakoukoliv soutěžní stavbou v té kategorii," říká architekt Kasl.

Největší veletrh nemovitostí světa

Soutěž MIPIM Awards je součástí největšího světového veletrhu realit MIPIM, jenž se každoročně koná v Cannes. Setkávají se zde zástupci obcí, regionální samosprávy a rozvojových agentur, developeři a investoři.

Letošního, dvacátého ročníku se zúčastnilo asi 5 300 firem a institucí z 89 zemí světa včetně 89 českých. Letošní ročník veletrhu poznamenala hospodářská krize, účast oproti loňsku klesla o třetinu.

"Menší účast umožnila soustředit se jen na seriózní, stabilní a silné hráče na realitním trhu a na kvalitní projekty. Z tohoto pohledu se realitní krize jeví jako ozdravná katarze," myslí si Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum. Krize však nijak nepoznamenala soutěž, počet přihlášených projektů byl zhruba stejný jako v minulých letech.

,