Rodinný dům Praha - Lipany

Rodinný dům Praha - Lipany - 1. místo v kategorii novostavba rodinného domu - Nízkoenergetická dřevostavba od rakouského architekta získala jednu z prvních cen v kategorii novostavba rodinného domu. | foto: ČKA

Nejlepší bydlení v roce 2006 vyhrála dřevostavba

  • 18
Vedle průměrných domů vznikají v Česku velmi výrazné stavby. Ty nejlepší mezi nimi vybírala odborná porota soutěže Nový domov roku 2006.

Když má architekt pocit, že navrhl výjimečnou stavbu, přihlásí ji do nějaké soutěže.

„Účast a úspěch v kláních přinášejí prestiž a další zakázky,“ říká architekt Tomáš
Bezpalec. Proto přihlásil rodinný dům v Hroněticích do pátého ročníku soutěže Nový domov roku 2006.

Porota jej ocenila jako nejlepší v kategorii rekonstrukce bytového domu nebo jiné budovy pro účel bydlení.

„Selské stavení s rozmanitým zázemím a mimořádně kvalitním, historicky původním pozemkem dalo autorům prostor k citlivému využití kompozice a tím i dosažení mimořádného výsledku bez zásadních konstrukčních nebo architektonicky ctižádostivých zásahů,“ píše se v její zprávě.

„Soutěžení je obvyklý rituál – po dokončení stavby chceme seznámit kolegy a veřejnost s naší prací a zajímá nás, jak se vyvíjí konkurence,“ přidává názor architekt Jan Línek, který získal první cenu v kategorii výstavba bytů v domech zvláštního určení.

Na penzionu pro seniory Hvězda v Praze 6 porota ocenila, že je postaven tak, aby se přes svou velikost stal součástí obytné čtvrti s vilovou zástavbou.

„Stavba působí kultivovaně i vesele zároveň a vypovídá o vytříbeném přístupu autora k tvorbě obytného prostředí domu i jeho okolí,“ napsali porotci.

Penzion pro seniory Hvězda

Výsledky přehlídkové soutěže Nový domov roku 2006 byly vyhlášeny 5. prosince a výstava soutěžních staveb bude veřejnosti přístupná v internetové kavárně Veletržního paláce v Praze do 1. ledna 2007.

Dvě ceny za rodinné domy
V architektonickém klání, jež pořádá ministerstvo pro místní rozvoj a Česká komora architektů, se sešlo 27 staveb. Do užšího výběru postoupilo 16, které porota navštívila.

„Soutěže si ceníme, protože má čitelnou strukturu a kvalitní porotu z odborníků-architektů, která je jiná pro každý ročník,“ vysvětluje architekt Jaroslav Šafer z ateliéru Šafer Hájek Architekti, proč do soutěže přihlásili projekt Rezidence Kollárova v pražském Karlíně.

Porota jej ocenila první cenou v kategorii novostavba bytového domu, protože vyváženě reaguje na vnější podmínky a přitom respektuje charakter zástavby karlínských dvorů.

„Doufali jsme, že se nám podaří složit vyrovnanou skládačku: suverénní nový dům, který respektuje prostor stávajícího dvora, neutiskuje původní stavbu a sám není vnímán jako retro či replika,“ dodává Jaroslav Šafer.

Do soutěže bylo možné navrhnout stavby dokončené v průběhu roku 2005 nebo 2006, dosud nepřihlášené do předchozích ročníků.

„Porota hodnotila úroveň architektonického řešení stavby, konstrukční řešení, umístění domu v prostředí, využití pozemku, provedení stavby a její ekonomickou a energetickou náročnost,“ vypočítává Markéta Pražanová z České komory architektů.

Rezidence Kollárova

„Protože počet staveb v jednotlivých kategoriích byl nepoměrný, udělili porotci za novostavbu rodinného domu dvě první ceny.“

Oceněno úsporné bydlení
Jednu z nich získala nízkoenergetická dřevostavba v Praze-Lipanech, kterou navrhl rakouský architekt Helmut Dietrich ve spolupráci s projektovým a inženýrským ateliérem Josefa Smoly.


„Dům je mimořádně vlídný k životnímu prostředí a technologicky pokročilý – je hodně zateplený, vytápěný kotlem na dřevěné peletky, přípravu teplé vody zajišťují solární kolektory,“ popisuje architekt Josef Smola, co mohlo porotu zaujmout.

Ta šla v hodnocení dál: „Návštěva rodinného domu v nás vyvolala velmi silný prožitek.“

Do soutěže dům přihlásili majitelé. „Chtěli jsme ukázat možnost, kterou moderní architektura, ekologický přístup a zvolená technologie dávají,“ vysvětluje majitel, který si nepřál uvést jméno.

„I v Česku se setkáte s úspornými domy, ale často mají pochybnou architekturu. Zároveň vznikají architektonicky zdařilé projekty, které se spotřebou energií nezabývají, čemuž nerozumím.“

Minimální tepelné ztráty má i druhý oceněný rodinný dům ve Vraném nad Vltavou od architektů Jána Stempela a Aleše Herolda. „Architekt podal velký výkon, protože nalezl rovnováhu mezi možností a potřebou,“ hodnotí porota.