Bytový komplex Highbury Square v Londýně stojí na místě bývalého fotbalového stadionu.

Bytový komplex Highbury Square v Londýně stojí na místě bývalého fotbalového stadionu. | foto: MIPIM

Nejlepší bydlení: horská obydlí a fotbalové hřiště Arsenalu

  • 2
Byty na místě fotbalového hřiště a dům jako kopec. To jsou projekty oceněné v mezinárodní developerské soutěži MIPIM Awards, jež se konala ve francouzském Cannes.

Ještě nedávno sem tisíce lidí chodily fandit londýnskému fotbalovému velkoklubu Arsenal. Dnes je tu klidný komplex bytových domů s vlastním parkem.

V Düsseldorfu se zas bydlí na místě bývalého nádraží a v rovinaté Kodani architekti postavili budovu jako umělý kopec. S takovými projekty se přihlásily firmy a architekti z celého světa do prestižní soutěže MIPIM Awards, která se konala minulý týden ve francouzském Cannes.

Již tradičně soutěži dominovaly evropské stavby. "Každý vítěz v kategorii dostane trofej. Cena neobsahuje peněžní částku, ale pro soutěžící je značkou mezinárodního uznání díky tomu, že veletrh MIPIM, při němž se soutěž koná, je největší světová akce v oblasti realit," vysvětluje Nadja Graf z tiskového oddělení pořadatelů soutěže.

Moutnain Dwellings, Kodaň, Dánsko

Moutnain Dwellings, Kodaň, Dánsko

Horská obydlí jako v mraveništi

Vítězem kategorie bytových projektů se stala budova Mountain Dwellings (Horská obydlí) v dánské Kodani, projekt letos navržený také na evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award.

Architekti z předního dánského ateliéru BIG Bjarke Ingelse měli pro firmy Hopfner a Danish Oil Company postavit prostorné garáže a bytový dům. Rozhodli se obojí spojit do jediné budovy ve tvaru hory.

Spodní dvě třetiny tvoří garáže pro 480 aut, na ně autoři posadili kaskádovitou strukturu 80 terasových bytů vytvářející "jižní svah". Dům tak připomíná obří mraveniště, prohřívané jižním sluncem.

"Je to dobré řešení, jak schovat garáže a další technická zařízení pod velmi kvalitní obytný komplex," hodnotí člen poroty, architekt a někdejší pražský primátor Jan Kasl.

Mountain Dwellings

Prohlédněte si bytový dům Mountain Dwellings

Byty jsou mezonetové, mají zahrady na terase a skvělý výhled na město. Od zahrad je oddělují prosklené fasády. Zahrady zásobuje vodou složitý zavlažovací systém.

Byty pro fanoušky kopané

Dalším finalistou byl komplex Highbury Square (Highburské náměstí) v Londýně, který získal také zvláštní cenu poroty. Když se londýnský fotbalový klub Arsenal, působiště Tomáše Rosického, před dvěma a půl lety přestěhoval na nový stadion, firma Vision Four Developments se rozhodla ten starý přebudovat na skupinu bytových domů. Na pomoc si vzala architektonické kanceláře Allies & Morrison a Purcell Miller Tritton.

"Je to ideální model pro strahovský stadion. Dvě ze čtyř budov po stranách stadionu byly chráněné, ty autoři zachovali, další zbourali a místo zastavěli bytovými domy. Mezi nimi udělali pod volnou plochou garáže a na povrchu poloveřejný prostor zahrad a sportovišť," popisuje Jan Kasl. Celkem je zde přes 700 bytů, budovy využívají solární ohřev vody a systém kombinující vytápění a výrobu elektřiny.

Quartis Les Halles, Düsseldorf, Německo

Quartis Les Halles, Düsseldorf, Německo

Nová čtvrť místo nákladních vlaků

Třetím finalistou mezi bytovými projekty byla Quartis Les Halles (Čtvrť Tržnic) v německém Düsseldorfu. Skupinu domů postavila firma Interboden Innovative Lebenswelten na místě bývalého nákladového nádraží, které bývalo populární díky rozličným restauracím a barům stejně jako blešímu trhu.

Architektonické oddělení firmy spolupracovalo s dalšími třemi architekty - Němkou Ursulou Ringleben, Švýcarem Niklausem Fritschim a francouzskou kanceláří Toepel. Autoři nenavrhli jednolitý komplex, ale blok složený ze skupiny různých domů.

Jako se liší fasády, jsou v každém domě i jinak řešeny dispozice bytů. U třetiny bytů přitom měli klienti možnost navrhnout si rozložení místností sami.

"Projekt nás zaujal hlavně polohou a kvalitou dispozic. V Česku bychom ho považovali za nadprůměrný, ale tady v soutěži mu ve srovnání s dalšími dvěma finalisty chyběl zajímavý nápad - originalita," říká Jan Kasl.

MIPIM Awards

Soutěž se letos konala již podevatenácté. Do pěti kategorií bylo přihlášeno 62 projektů, kromě Evropy ze sedmi asijských zemí, USA a Kanady. Mezinárodní porota složená ze špičkových odborníků na reality a architektů vybírala podle technické a architektonické kvality, originality designu, zasazení do místa, infrastruktury a dostupných služeb. Patnáct projektů vybrala do finále, o vítězích pak hlasovali návštěvníci veletrhu, vesměs odborníci na reality.

Soutěž je součástí největšího světového veletrhu realit MIPIM, jenž se každoročně koná v Cannes. Setkávají se zde zástupci obcí, regionální samosprávy a rozvojových agentur, developeři a investoři.Letošního, dvacátého ročníku se zúčastnilo asi 5 300 firem a institucí z 89 zemí světa včetně 89 českých.

Vítězové dalších kategorií

Hotely a turistická letoviska
Phoenix Island Villa Condo & Club House (Bytové vily a Klubový dům na ostrově Phoenix), Seogwipo-si, Jižní Korea
Developer:
Bokwang Jeju Co.
Architekti: Samoo Architects and Engineers, Mario Botta Architetto

Phoenix Island Villa Condo & Club House, Seogwipo-si, Jižní Korea

Phoenix Island Villa Condo & Club House, Seogwipo-si, Jižní Korea

Na návrhu luxusního komplexu rekreačních vil a venkovních promenád s výhledem na moře se podílel slavný švýcarský architekt Mario Botta. Chodníky mezi vilami se zelenými střechami jsou rozmístěny tak, aby se nepotkávaly se silnicemi. Celé letovisko autoři zasadili do přirozeně zvlněného terénu a olemovali hrubými zdmi z žulových balvanů.

Zelené budovy
Centre for Sustainable Energy Technologies (Centrum technologií pro obnovitelné zdroje energie), Ningbo, Čína
Developer: Nottingham University
Architekti: Mario Cucinella Architects

Centre for Sustainable Energy Technologies, Ningbo, Čína

Centre for Sustainable Energy Technologies, Ningbo, Čína

Budovu s laboratořemi, kancelářemi a kolejemi pro studenty autoři navrhli jako příklad ukazující nejmodernější ekologické technologie. Snížili spotřebu energie pro vytápění, chlazení a větrání na takovou úroveň, že ji lze pokrýt z místních obnovitelných zdrojů. Dobře izolovaná budova využívá tepelná čerpadla, solární energii k chlazení a k výrobě elektřiny, větrné turbíny a na jaře a na podzim také přirozené větrání.

Budovy přestavěné na kanceláře
Les Ecuries de la Chasse Royale (Stáje královského loveckého revíru), Brusel, Belgie
Developer: Royal Hunt Properties
Architekti: Assar Architects

Les Ecuries de la Chasse Royale, Brusel, Belgie

Les Ecuries de la Chasse Royale, Brusel, Belgie

Dříve zde bydleli koně, dnes tu sídlí firmy. Poměrně malá budova získala moderní tvář, ale zároveň si zachovala dost z aristokratického ducha minulých staletí. Architekti zachovali spoustu detailů, jako jsou kovové nosníky, litinové sloupy a plasticky tvarované oblouky, a doplnili je nejnovějšími technologiemi potřebnými pro chod moderních kanceláří.

Business centra
Kranhaus1 (Jeřábový dům 1), Kolín nad Rýnem, Německo
Developer: Development Parter AG
Architekti: Bothe Richter Teherani Architects BDA, Linster Architects

Kranhaus1, Kolín nad Rýnem, Německo

Kranhaus1, Kolín nad Rýnem, Německo

První ze tří domů ve tvaru jeřábu stojí na nábřeží v Kolíně nad Rýnem. Trojice budov se inspiruje myšlenkou vodorovných mrakodrapů ruského architekta El Lissického ze 30. let minulého století. Do devátého poschodí stoupají kolmo vzhůru, pak se zalamují do pravého úhlu a odvážně se vyklánějí nad hladinu řeky. Výrazným prvkem se stávají schodišťové a výtahové věže, které podpírají vodorovně ložené části budov. Horní patra nabízejí panoramatické výhledy na město.

,