Nejkrásnější místa Prahy nemusíte hledat. Stačí najít stativ pro fotoaparát

  • 19
Ideální místo pro zachycení pražské architektury už nemusíte hledat. K městskému mobiliáři navrhli designéři i pevný stativ pro fotoaparát, díky kterému si může každý pořídit ten "správný" záběr.

Jako součást městského mobiliáře byly navrženy pevné stativy, které jsou určeny do lokalit, jež vyhledávají zejména turisté. Důvod? Pomoci najít nadšeným fotografům přesně místo, kde mohou získat nejlepší záběry. Výběr konkrétních bodů pro stativy počítá s pomocí zkušených profesionálních fotografů. To by mohlo zlepšit kvalitu snímků amatérů.

"Vedle vhodného výběru místa je další výhodou pevného stativu možnost vytvářet panoramatické snímky. To umožňuje snadné otáčení fotoaparátu kolem stativového šroubu, kterým je k celku připevněn. Je také možné pořizovat autoportréty s kvalitně zvolenou kompozicí a pozadím. Odpadá tedy riziko svěření přístroje náhodnému kolemjdoucímu," vypočítá výhody svého nápadu Ondřej Fiala. Svůj projekt přihlásil do soutěže Young Architect Award 2010.

Výběr míst pro stativů by probíhal ve spolupráci s profesionálními fotografy

Výběr míst pro stativů by probíhal ve spolupráci s profesionálními fotografy

Válec s funkčními prvky

Objekt stativu vychází hmotově z fotografického monopodu. Tvoří jej jednoduchý válec doplněný o funkční prvky. Sloup stativu má průměr deset centimetrů, jeho výška se liší s ohledem na potřebný záběr.

Plášť stativu tvoří 1,6 mm tlustý plech perforovaný geometrickým vzorem. Ten tematicky vychází z pixelu, který je základní jednotkou digitální fotografie. Vzor může také připomínat rozsvícená okna domů.

Uvnitř je použita světelná trubice, která přes rozptylovací vrstvu z plexiskla s matnou fólií prosvěcuje perforaci v plášti. Objekt tak na sebe upozorňuje i v nočním městě.

Objekt stativu vychází hmotově z fotografického monopodu

Objekt stativu vychází hmotově z fotografického monopodu

Další součást stativu tvoří odnímatelný vrchní díl, který umožňuje výměnu zářivky a také obsahuje mechanismus pro vysunutí stativového šroubu pomocí mince. Design je vytvořený pomocí znaku I/O, což je symbol pro zapnutí/vypnutí. V přeneseném smyslu si tedy turista může "zapnout" stativ vhozením mince do "I" a poté jej "vypnout" stisknutím tlačítka "O".

Poslední část tvoří informační tabulka s návodem k obsluze a se základním popisem fotografovaného objektu. Z vnitřní strany je pogumovaná, aby nedocházelo k nechtěným rušivým zvukům. Jde o jakýsi "label", který kontrastuje s jednoduchou hmotou stativu.

Tabulka s návodem k obsluze a se základním popisem fotografovaného objektu je z vnitřní strany pogumovaná

Tabulka s návodem k obsluze a se základním popisem fotografovaného objektu je z vnitřní strany pogumovaná

Hledání zajímavých míst

Návrh počítá se stativy rozmístěnými v rámci Prahy v turisticky atraktivních lokalitách. "Vhodná pozice v rámci fotografie by byla zajištěná pomocí stop lidských nohou umístěných na zemi před stativem, které by odpovídaly několika typickým ohniskům. V neposlední řadě se nabízí využití shodné s běžným stativem, tedy možnost delší expozice snímku. Tato funkce umožní fotografům pořizovat kvalitní záběry nočního města," tvrdí Ondřej Fiala.

Stativ pro Prahu

Stativ pro Prahu

Soutěž pro mladé architekty

Druhý ročník soutěže Young Architect Award 2010 měl uzávěrku 15. července, vítězové budou vyhlášeni na podzim. Účastníci soutěžní přehlídky mohli přihlásit své práce do tří kategorií, a to studie, školní práce nebo realizace.

Vedle soutěžních kategorií určených vyhlašovateli bude udělena i cena iDNES.cz za nejlepší 3D model přihlášeného díla. Čtenáři vyberou deset finalistů, z nich pak redakce celkového vítěze.

Bližší informace k soutěžní přehlídce najdete na internetových stránkách vyhlašovatele www.abf.cz a soutěže www.yaa.cz, přímo na hlavní straně a na internetových stránkách České komory architektů – www.cka.cz.

projekt

Název: Stativ pro Prahu

Autor a přihlašovatel: Ondřej Fiala

Spoluautor: Tomáš Henel

Kategorie: školní práce