Noční pohled na stadion Mosese Mabhidy

Noční pohled na stadion Mosese Mabhidy | foto: GMP Architect

Nejkrásnější fotbalové stadiony v Jihoafrické republice navržené pro mistrovství světa

  • 13
Ať už dopadne letošní fotbalové mistrovství světa jakkoliv, jedno prvenství je již předem jasné. Patří německým architektům Meinhardu von Gerkanovi a Volkwinu Margovi za výstavbu tří impozantních fotbalových svatostánků.

Dvojice německých profesorů, z nichž jeden přitom vůbec nemá rád fotbal, což už několikrát prozradil, měla několik dobrých příležitostí ke stavebnímu "tréninku" už při posledním světovém šampionátu v Německu.

Tam po nich zůstaly stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem a Berlíně. Do projektů v Jihoafrické republice se pustili již v roce 2006. Vytvořili zde trojici architektonicky mistrovských děl. Z deseti stadionů, na nichž se hraje, by si určitě odnesli medaili. A možná všechny tři.

Sklolaminátová střecha Green Point Stadium

Sklolaminátová střecha Green Point Stadium

Staronový stadion v Green Point

První ze skvostů, Green Point Stadium v Kapském městě, vyrostl na místě někdejšího víceúčelového stadionu, po němž zdědil i jméno. Tato výjimečná stavba pochází ze společné dílny GMP Architects a dvou místních společností, Louis Karol a Point Architects & Urban Designers.

Stadion je citlivě zasazen do okolní krajiny a svým tvarem doplňuje monumentální Stolovou horu, která utváří panorama metropole na břehu Atlantského oceánu. Plášť stavby tvoří lineární křivky membránové konstrukce a výsledná zvlněná silueta připomíná díla moderního sochařství.

Stadion Green Point v Kapském městě

Stadion Green Point v Kapském městě

Stadion Green Point v Kapském městě za rozbřesku

Stadion Green Point za rozbřesku

Lehká membrána je složená ze širokých klenutých dílů tvořících hladkou fasádu kopírující zvlněný tvar stadionu. Světlé zabarvení skleněného laminátu vytváří dojem hloubky a animace, zatímco jeho průsvitný povrch pohlcuje sluneční záření. Při západu slunce pak stavba načervenale září.

Střechu tvoří kombinace závěsných systémů a příhradové konstrukce. Je pokrytá bezpečnostním laminátovým sklem, pod nímž jsou nainstalovány akustické a osvětlovací systémy. Prostor mezi membránou a skleněným povrchem funguje také jako ochrana před nepřízní počasí i jako zvuková izolace.

Stadion Green Point v ranní mlze

Stadion Green Point v ranní mlze

Stadion navržený pro fotbalové a ragbyové zápasy pojme ve třech úrovních až 68 tisíc diváků. Jeho stavba trvala tři roky (2007 – 2009).

GMP Architects

Meinhard von Gerkan a Volkwin Marg profesně spolupracovali již v rámci studia na univerzitě v Braunschweigu a po promoci v roce 1965 založili společnost gmp, dnešní GMP Architects. Za svou kariéru vyprojektovali a zrealizovali na tři stovky budov po celém světě a nasbírali okolo 450 mezinárodních ocenění (z toho více než polovinu tvořily první ceny).

Jejich prvním velkým projektem bylo letiště v Berlíně - Tegelu. Německému hlavnímu městu před několika lety postavili také Hlavní vlakové nádraží či Národní baletní školu. Pravidelně se také podílejí na vzniku německého pavilonu na výstavách EXPO. V roce 2009 byli oba oceněni čestným řádem Spolkové republiky Německo.

Stadion Nelsona Mandely stojí přímo u zátoky

Stadion Nelsona Mandely stojí přímo u zátoky

Stadion Nelsona Mandely připomíná slunečnici

Stadion Nelsona Mandely připomíná slunečnici

Slunečnice Nelsona Mandely

O něco menší stadion pro 48 tisíc diváků vyrostl na východním pobřeží v přístavu Port Elizabeth. Nese jméno zátoky nazvané po nejslavnějším jihoafrickém bojovníkovi za svobodu – Nelson Mandela Bay Stadium. Pro svůj tvar připomínající okvětní lístky se mu přezdívá ‚Slunečnice‘.

Při pohledu na siluetu stavby je patrný čistý design konstrukčních prvků ve tvaru lístků. Ty tvoří kolonádovitý ochoz lemující celý stadion. Částečně kryjí prosklený pás salónků pod nimi.

Interiér stadionu Nelson Mandela Bay Stadium v přístavu Port Elizabeth

Interiér stadionu Nelson Mandela Bay

Šatny Nelson Mandely Bay Stadium

Šatny Nelson Mandela Bay Stadium

Střešní konstrukce byla navržena s ohledem na místní klimatické podmínky a chrání diváky nejen před sluncem, ale především proti častým poryvům pobřežního větru.

Ochranu zajišťuje hliníkový plášť uchycený na trojúhelníkovitých příhradových konstrukcích (již zmíněné okvětní lístky) a bílá PTFE membrána v prostorech mezi nimi. Veškeré technické vybavení (ozvučení či osvětlení), stejně jako spojovací chodby pro údržbu, jsou integrovány právě do střechy.

Nejvyšší bod konstrukce stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu slouží i jako rozhledna

Nejvyšší bod konstrukce stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu slouží i jako "rozhledna" ve výšce 106 metrů

Vlajka a lanová dráha

Při návrhu stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu se architekti nechali inspirovat vlajkou hostitele letošního fotbalového šampionátu a protkli konstrukci impozantním obloukem.

Stometrový kolos navíc ve své severní části slouží také jako trasa lanovky. Z vyhlídkové plošiny nad stadionem se tak návštěvníci mohou pokochat výhledem na okolní panorama a Indický oceán.

Konstrukce stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu má připomínat vlajku JAR

Konstrukce stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu má připomínat vlajku JAR

Jihoafrická vlajka

Obrázek – rozdvojená čára ve tvaru písmene Y - symbolizuje "jednotu v různosti", což je oficiální motto JAR. Současná vlajka poprvé zavlála 27. dubna 1994. V témže roce se konaly první všeobecné volby a do úřadu nastoupil Nelson Mandela.

Geometrie střechy je také dána architektonickým konceptem. Na vnitřní straně střechy jsou mezi obloukem a obvodovým prstenem napnuta paprskovitá lana, díky nimž má konstrukce tvar oválu.

Právě na tomto stadionu skončila pouť slovenských fotbalistů, kteří zde v osmifinále podlehli Nizozemí 1 : 2.

Stavba oblouku stadionu

Stavba stadionu s kapacitou 70 tisíc návštěvníků nebyla jednoduchá. Zejména dokončení oblouku představovalo doslova cizelérskou práci, především v případě usazení posledního, 56. dílu konstrukce oblouku.

Všechny díly byly předem vyrobeny v Německu, lodí dopraveny do JAR a následně pomocí softwaru od německé firmy GLM a geodetických přístrojů značky SOKKIA k sobě napasovány s přesností na desetiny milimetru.

K usazení 56. dílu oblouku byla třeba přesnost na desetiny milimetru

K usazení 56. dílu oblouku byla třeba přesnost na desetiny milimetru

Geodetické přístroje SOKKIA namáhaly preciznímu osazení dílů

Geodetické přístroje SOKKIA napomáhaly preciznímu osazení dílů

Stadion Mosese Mabhidy v Durbanu

Stadion Mosese Mabhidy v Durbanu

Na lanech je zavěšena PTFE membrána, která dovnitř propouští jen 50 procent slunečních paprsků. Chrání tak interiér před ostrým slunečním zářením, větrem i deštěm. Děrovaný lamelový plášť opisuje postranní křivky stadionu, cloní vnější kruhový ochoz a přitom umožňuje výhled ven.

Maximální kapacita stadionu pro zápasy světového poháru je 70 000 návštěvníků. Po jejich skončení bude snížena na 56 tisíc, s možností příležitostného rozšíření až na 85 tisíc míst.

Interiér stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu

Interiér stadionu Mosese Mabhidy v Durbanu