Nejkrásnější dům si postavil architekt pro sebe. Je celý průhledný

  • 256
Glass Pavilion House je vrcholným dílem amerického architekta luxusních domů Steva Hermanna. Oslnivě bílou vilu doplňuje exotické dřevo a mramor. Díky skleněným stěnám je naprosto průhledný. Soukromí obyvatel tak chrání pouze okolní krajina.

Dvoupatrovou vilu v kalifornském Montecitu považuje Hermann za svůj nejlepší počin. Dům je z 95 procent postaven ze skla na ocelových nosnících a autor jej přirovnává k vesmírné lodi, která náhodou přistála uprostřed dubového lesíka. Střecha domu vyvolává zdání, že stále levituje – zdi jsou totiž od podlahy ke stropu skleněné. Stavba domu trvala šest let.

Inspirací při navrhování vily mu byly vizionářské návrhy německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, americká architektura 50. a 60. let minulého století a designérský nábytek a automobily ze stejného období.

Dům záměrně připomíná Farnsworth House od Ludwiga Miese van der Rohe. Vila byla postavena v roce 1951 v městě Plano v Illinois jako víkendový domek pro zámožnou doktorku Edith Farnsworthovou.  

Skleněné plochy jsou antireflexní a mají UV filtr.

Při tvorbě návrhů se Hermann snažil přemýšlet jako fotograf: "Interiér si sám řekne, co potřebuje, stačí mu naslouchat a říci si, jakou náladu chci v prostoru zachytit. Jak má dům působit na majitele a na příchozí? Co by mu slušelo nejvíce?"

V domě je rozlehlý společný obývací prostor s kuchyňským koutem a sousedící vinotékou, šatna, pět ložnic, pět koupelen a jedna samostatná toaleta. Dům má ve spodním patře navíc  galerii obloženou ořechovým dřevem, ve které si Hermann vystavil svou sbírku třicítky historických vozů. Nejvíce si oblíbil model Mercedes Gullwing z roku 1954.

Hermann použil různé povrchy a materiály: kombinoval kámen s pohledovým betonem, sklo a kov, mat a lesk. Nejdražšími prvky v domě jsou panely, dveře a nábytek z exotických dřevin, z ebenu a wenge.

Barevnost je střídmá. V domě se střídá černá a bílá. V koupelně a na obložení krbů a venkovních panelů je mramor.

Barevnost je střídmá, v domě se střídá černá a bílá. V koupelně a na obložení krbů a venkovních panelů je mramor. Stěny zdobí velkoformátové fotografie rodiny, přírody i moderních několikaúrovňových křižovatek, na které si majitel jako motoristický fanda potrpí.

Na zařízení vily mají lví podíl uznávané a prestižní italské značky, které jsou ve světě designu pojmem: kuchyňská linka je od firmy Poliform, sanitární keramika od společnosti Agapé bratrů Emanuela a Giampaola Benediniových, skříně a dveře od firmy Rimadesio. Většina nábytku byla vyrobena společností B&B Italia.

V koupelně majitelů volně stojí vana od Antonia Lupiho. Díky všudypřítomným skleněným plochám máte dojem, že se koupete v přírodě. Relaxující se ale nechtěných pohledů obávat nemusí. Dům je obklopen zelení, původním lesíkem, travnatými plochami a skalkami. K vile vede dlouhá příjezdová cesta a navíc jsou pozemek i stavba zajištěné vysoce bezpečným domovním alarmem.

V koupelně je volně stojící vana od Antonia Lupiho.

Nejvyšší standard lze nalézt všude v celém domě. Kupříkladu na všechny prosklené plochy stěn bylo použito extra čiré antireflexní sklo s UV filtrem, které se používá i na zasklívání výloh exkluzivních obchodů s klenoty, televizních studií nebo kabin řízení leteckého provozu.

Nákladné a klasické materiály navíc dělají z domu nadčasovou záležitost, která nepodléhá zbrklým sezonním trendům. Sklo se objevuje i v podlahách, například v podestě schodiště, kterou lze pozorovat vnitřní galerii.

Velký důraz byl při realizaci kladen i na osvětlení a hru se světlem. S  umělým světlem lze manipulovat podle nálady, v domě jsou stovky bodových světel a lamp. Do všech místností Hermann navíc nainstaloval rozložité retro lustry.

Pohled na dům od přístupové cesty. Příjezd vpravo vede do automobilové galerie majitele domu.

Vila o rozloze 1 300 metrů čtverečních je nyní na prodej. Steve Hermann se společně s manželkou Tatianou a dcerkou chystají přestěhovat do prostornějšího domu, ve kterém budou moci pokračovat v rozšiřování rodiny. Mezinárodní realitní kancelář Sotheby's nabízí vilu za 24 milionů dolarů, tedy asi 420 milionů korun.

Z realitního makléře slavným architektem celebrit

Steve Hermann se v USA proslavil především návrhy domů pro filmové a hudební hvězdy. Po studiích mezinárodních vztahů a designu v Paříži, Tokiu a Madridu se rozhodl vrátit zpět domů do Los Angeles.

Nejprve se začal živit jako realitní makléř. Ačkoliv prodával luxusní nemovitosti bohatým zákazníkům, nemohl se zbavit pocitu, že nabízené domy často nedosahují parametrů, jaké si pod pojmem luxus představujeme.

PODÍVEJTE SE DO VILY

Druhá terasa je přístupná z automobilové galerie v přízemí domu.
Sanitární keramika je od společnosti Agapé bratrů Emanuela a Giampaola Benediniových, skříně a dveře od firmy Rimadesio.
Díky prosklené stěně koupelny se stírá předěl mezi domem a zahradou. Sprcha je zabudovaná ve stropě.
Majitelovým nejoblíbenějším kouskem ve sbírce je Mercedes Gullwing z roku 1954.

Místa a pozemky byly hříšně krásné, to samé se ale nedalo říct o interiérech a vybavení domů. Zastaralý nábytek a zařízení, které už mělo svá nejlepší léta za sebou, nebylo výjimkou.

Hermann se proto rozhodl zkusit domy před dalším prodejem přestavět a zmodernizovat. A slavil úspěch. V některých i několik měsíců žil. Například v domě přestavěném po hvězdě Lize Minnelliové (muzikál Kabaret) se dokonce oženil a po osmi měsících jej prodal herečce Courtney Coxové. Postupně se jeho zákazníky staly Christina Aquilera, Jennifer Lopezová nebo David Arquette.

Steve Hermann popsal pro španělský magazín Architectural Digest kdo je jeho typickým zákazníkem a jaká má přání: "Nejvíce projektů jsem realizoval na hollywoodských kopcích. Klienti si přáli terasové domy otevřené do krajiny s dokonalým výhledem a s nádechem středomořského stylu. Zákazníky byli mladí, moderní a velmi úspěšní lidé do 35 let. Netoužili po praktickém domově, ale po bytě, ve kterém se budou moci prezentovat a bavit s přáteli. V Hollywoodu letí evropský minimalistický styl a maximální soukromí. Skloubí-li se toto dohromady, klient je nadšen."