”Nábřežní umístění Vlny umožní její zrcadlení na vodní hladině přes den. Když se setmí, připomíná osvětlenou horskou krajinu,” popisují autoři.

”Nábřežní umístění Vlny umožní její zrcadlení na vodní hladině přes den. Když se setmí, připomíná osvětlenou horskou krajinu,” popisují autoři. | foto: Thomas Mylvig

Nejkrásnější bytový dům letošního roku vypadá jako velká vlna na břehu moře

  • 38
Unikátní bytový dům s názvem Vlna vzniká na úžasném místě na břehu fjordu v dánském městě Vejle. V současné době stojí teprve dva z pěti charakteristických ”hřebenů” Vlny, přesto už sbírá ceny.

Dům nabízí 115 atraktivních bytů s výhledem na fjord. Všechny mají dva balkony, na západ a na východ. Mnoho bytů je dvoupodlažních, v každém z pěti vrcholů najdete luxusní penthouse.

Po dokončení bude mít Vlna "pět hřebenů"

Po dokončení bude mít Vlna "pět hřebenů"

Projekt je výsledkem architektonické soutěže, ve které zvítězila prestižní dánská kancelář Henning Larsen Architects. Dům byl vyhlášen nejlepší dánskou bytovkou roku 2009 a nedávno získal v Londýně cenu LEAF Award: 1. místo v kategorii Rezidenční budova roku 2010. Tuto cenu uděluje sdružení evropských architektů Leading European Architects Forum inovativním stavbám

Architekti se nechali inspirovat jinou slavnou "dánskou” stavbou, a to Operou v Sydney (jejím autorem je dánský architekt Jörn Utzon). Vlna se jí podobá nejen svou jednoduchou geometrií s měkkými a zakulacenými formami, ale i obalem. Stejně jako světoznámá Opera je i skořápka Vlny pokryta bílým keramickým obkladem.

Projekt studia Henning Larsen Architects počítá i s  podzemními garážemi

Projekt studia Henning Larsen Architects počítá i s podzemními garážemi

Noční pohled na Vlnu a okolí

Noční pohled na Vlnu a okolí

Kde vládnou měkké linie

Kombinace přímých a měkkých linií přechází z exteriéru plynně do interiéru. Design celého domu je dopracován do nejmenšího detailu: koupelny, stejně jako zakulacené kuchyňské elementy, jsou navrženy na míru architektonickou kanceláří.

Všechny byty jsou řešeny flexibilně tak, aby si kupující mohl sám rozhodnout, zda chce jen několik velkých místností, nebo potřebuje více menších. Byty jsou ve velikostech od 93 do 299 m².

Kuchyň s jídelnou je propojena s obývacím pokojem, díky tomu jsou všechny prostory prosvětleny východním i západním sluncem

Kuchyň s jídelnou je propojena s obývacím pokojem, díky tomu jsou všechny prostory prosvětleny východním i západním sluncem

První vlna má v přízemí restauraci a nad ní celkem 18 bytů, ostatní čtyři mají vždy 21 bytových jednotek. Nájemníci jsou zdarma napojeni na tzv. ”consierge-service”, kde si mohou například zarezervovat čas na masáž či golf, objednat čistírnu nebo donášku potravin.

Interiéry v oblém provedení

Zařízení navrhli na míru architekti z Henning Larsen Architects. Kuchyňské elementy tak mají například mají zakulacené rohy, dvířka skříněk jsou řešena elegantně bez úchytů. Také koupelnový nábytek má oblé rohy a přírodní barevné tóny. Zákazníci si mohou vybírat ze tří barevných řešení koupelen a kuchyní.

Posuvné dveře jsou na celou výšku místnosti

Posuvné dveře jsou na celou výšku místnosti

Obytná kuchyň je propojena s balkonem posuvnými prosklenými dveřmi. Dveře tak nezabírají místo a balkony plynule zvětšují obytný prostor. Každý byt má západní i východní balkon.

Byty umístěné v přízemí jsou kvůli zachování soukromí zvednuty 1,2 metru nad veřejnou promenádou. Na ní je použita kombinace dřeva, přírodního kamene a betonu.

Obývací pokoj s výhledem na fjord

Obývací pokoj s výhledem na fjord

autorka článku

Andrea Grunnet-Jensen

Vystudovala Fakultu architektury ČVUT Praha (1998), pak pokračovala na Škole architektury v Aarhusu (Dánsko), kde studovala průmyslový design.

Od roku 1999 pracuje střídavě v Praze a v Kodani. V Dánsku pracovala například u renomované dánské architektonické kanceláře Schmidt, Hammer & Lassen.

Za film Klatretøsen byla jako spoluautorka scény (scénograf Peter Grant) nominována na dánskou filmovou cenu Robert. S architektkou Vibeke Brinck napsala knihu o bytové architektuře s názvem Hjerterum og andre rum (2004).

Publikuje články o architektuře a interiérech, a to převážně v renomovaných skandinávských periodikách.

Před domem je veřejně přístupná nábřežní promenáda, tvořící přirozený přechod mezi fjordem a budovou

Před domem je veřejně přístupná nábřežní promenáda, tvořící přirozený přechod mezi fjordem a budovou