Vila Adolfa Bauera, 1912-1914, J. Gočár, Libodřice

Vila Adolfa Bauera, 1912-1914, J. Gočár, Libodřice - Gočárova vila, dům vybudovaný pro statkáře Adolfa Bauera, pochází z let 1912 - 1914. Stavební projekt byl silně ovlivněn kubizujícím architektonickým stylem, což je u venkovského domu velice neobvyklé. Vila stojí v Lidbořicích u Kolína a v nedávné době prošla náročnou rekonstrukcí. | foto: SlavneVily.cz

Nejkrásnější a nejslavnější vily z celého Česka. Podívejte se na naše klenoty

  • 9
Na sto dvacet nejpozoruhodnějších vil Česka láká výstava v prostorách Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích. Moderní a současnou architekturu doplňují ukázky dobového nábytku. Součástí jsou přednášky odborníků, semináře a velmi oblíbené exkurze do slavných pražských a středočeských vil.

Jedinečné setkání se slavnými vilami připravila společnost Foibos. Díky dlouholetému projektu Slavné vily bylo postupně vydáno 15 knih, které mapují nejzajímavější rodinné domy minulých desetiletí v jednotlivých krajích v Česku.

Rozsáhlý projekt završuje výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, která se koná do 28. listopadu v prostorách Národní technické knihovny v Praze - Dejvicích. Profesoři Pavel Zatloukal a Vladimír Šlapeta pro ni z 800 vil vybrali 120 těch nejpozoruhodnějších.

Dům v kožichu, 2003, Petr Suske, Michalovice u Staré Boleslavi

Dům v kožichu, 2003, Petr Suske, Michalovice u Staré Boleslavi. Experimentální ekologická stavba z nepálených hliněných cihel. Jako tepelná izolace a zároveň fasáda jsou použity balíky slámy

Součástí výstavy je i stejnojmenná publikace Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, která přináší 120 příkladů vilových staveb a rodinných domů. Zároveň líčí jejich vznik a následné osudy i jejich současný stav v rozpětí dlouhého období od 19. století až po současnost.

Každé ze staveb je věnováno samostatné heslo, doprovázené archivními fotografiemi, plánky i snímky jejich současného stavu. Kniha obsahuje také vycházkové okruhy po uvedených vilách s mapou, díky nimž se čtenář může snadněji zorientovat v daných oblastech.

Výstava je pro zpestření doplněna nábytkovým a užitým designem, který dokresluje dané téma praktickými a především autentickými předměty, jež jsou jedinou spojnicí s reálným materiálem a měřítkem dobového prostoru, a také mnoha modely nejrůznějších vil.

Letní vila Karla Lamače, Jan Loskot

Letní vila Karla Lamače, Jan Loskot. Inspiraci pro architekturu vily lze spatřovat ve středověkém venkovském stavitelství i v architektuře exotických tropických zámořských oblastí

Výstava Slavné vily Čech, Moravy a Slezska má i bohatý doprovodný program - zajímavé přednášky, diskuze a exkurze do osady Baba, na Ořechovku, Vinohrady, Strašnice a do Roztok u Prahy.

V rámci výstavy se konají dny jednotlivých krajů a měst, které rozšíří představy a povědomí o architektuře a tradicích částí České republiky. V těchto dnech bude výstava rozšířena o další vily jednotlivých krajů. Výstava nabídne také bohatý program pro děti a mládež včetně workshopů a animačních programů.

Vila Dušana Jurkoviče, D. Jurkovič, 1905-1906, Brno

Vila Dušana Jurkoviče, D. Jurkovič, 1905-1906, Brno. Vlastní vila Dušana Jurkoviče byla postavena roku 1906 na úpatí brněnského Wilsonova lesa. Stojí na ulici Jana Nečase v Brně-Žabovřeskách a je jednou z nejvýznamnějších památek secesní architektury v Brně

Završením rozsáhlého projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska bude mezinárodní seminář Dům včera a dnes, který uzavře dlouholetou badatelskou práci o vilové architektuře, z níž postupně vznikaly publikace o architektuře rodinného bydlení všech 13 krajů ČR, Brna a Prahy.

Cílem semináře je vytvořit na mezinárodní úrovni laboratorní prostředí pro tvorbu ideového konceptu uplatnitelného individuálního bydlení. Tématem semináře bude architektura, design, dějiny a teorie vizuálního umění s přesahy do současnosti s důrazem na vývoj a inovace.

Vila Františka a Anežky Kremerových, Hlučín, Lubomír a Čestmír Šlapetové, 1933–1934

Vila Františka a Anežky Kremerových, Hlučín, Lubomír a Čestmír Šlapetové, 1933-1934. Vila pro okresního veterinárního lékaře je u nás nejdůslednějším příkladem aerodynamického stylu počátku 30. let. Vyznačoval se používáním oblých a dynamických tvarů, inspirovaných moderními dopravními prostředky, zejména námořní architekturou a designem automobilů a letadel.

SLAVNÉ VILY ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Národní technická knihovna
Technická 6
160 80 Praha 6 - Dejvice

Výstava je přístupná do 28.11. 2010

denně mimo neděle
po - pá: 8.00 - 20.00 hod.
so: 10.00 - 17.00 hod.

Dne 28. 10. 2010 bude budova NTK po celý den uzavřena. V tento den bude nepřístupná i výstava Slavné vily v parteru knihovny.

Výstava je přístupná zadarmo