Netradiční budovu Antilia s výhledem na Arabské moře navrhla chicagská...

Netradiční budovu Antilia s výhledem na Arabské moře navrhla chicagská architektonická kancelář Perkins & Will. | foto: Profimedia.cz

Sedm nejdražších domů světa. Na špici se drží Indie, ale také Rumunsko

  • 17
Žebříčku budov, které se svou cenou zapsaly jako nejdražší, vévodí rezidence z Indie. Boháč Mukeš Ambani si v Bombaji nechal postavit luxusní věž o 27 patrech. Netradiční budova je opředena tajemstvím a prý je v ní i místnost plná sněhu.

1. Antilia, Bombaj, Indie - cena 21 miliard korun

Taneční sál, lázně, apartmá pro hosty, vícepatrová garáž a hodně terasovitých zahrad. Tak vypadá nejdražší dům na světě, který si nechal postavit jeden z nejbohatších Indů Mukeš Ambani. Netradiční budovu s výhledem na Arabské moře navrhla chicagská architektonická kancelář Perkins & Will.

Nejdražší bydlení světa

Budova se jmenuje Antilia podle bájného ostrova v Atlantiku. Stojí v luxusní ulici Altamont Road v Bombaji, má 27 pater a podle nepotvrzených zpráv citovaných zpravodajským serverem BBC stála přes miliardu dolarů.

Ti, kdo ji navštívili, prý hovořili o mramorových podlahách, heliportech a místnosti se sněhem. Tisk ale spekuloval, že rodina v domě možná vůbec nežije. Podle některých za to mohlo uspořádání rozcházející se s indickou naukou o vlivu slunce a planet v architektuře vastu šástra.

2. Villa Leopolda, Cote D’Azur, Francie - cena 12 miliard korun

Neznámý ruský oligarcha zaplatil za luxusní vilu La Leopolda rekordní sumu peněz. Sídlo na francouzské Riviéře je jednou z nejdražších soukromých rezidencí na světě.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Záhadný ruský miliardář vytvořil svou nabídkou 12 miliard korun světový rekord. Nikdo před ním za dům ještě tolik nezaplatil, informoval na svých internetových stránkách britský deník The Times. 

Cena za honosné sídlo s názvem Villa Leopolda překvapila realitní makléře a zároveň podle listu potvrdila obavy místních, že invaze ruských peněz na Azurové pobřeží je mimo kontrolu.

Žádný ze zájemců o nemovitost se ani náznakem nepřiblížil konečné částce. Dům, který si v roce 1902 pořídil belgický král Leopold II., prodávala vdova po libanonském bankéři Lily Safraová. Její muž Edmond zahynul ve Švýcarsku v roce 2003 při požáru, který založil žhář.

Neznámý ruský oligarcha zaplatil za luxusní vilu La Leopolda rekordní sumu peněz. Sídlo na francouzské Riviéře je jednou z nejdražších soukromých rezidencí na světě.

3. One Hyde Park, Londýn, Velká Británie - cena 4,7 miliardy korun

Nejmenovaný boháč z východní Evropy koupil nevybavený střešní apartmán v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Jeho nový byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun.

Nick Candy, který je jedním z developerů okázalého projektu na jižní straně Hyde Parku ve čtvrti Knighstbridg, potvrdil, že jeho firma CPC Group prodala střešní apartmán o výměře asi 1 500 metrů čtverečních.

Cenu a jméno kupujícího ale sdělit odmítl. Společnost CPC Group, kterou vede jeho bratr Christian, uvedla, že takový byt s vybavením by přišel až na 175 milionů liber, tedy 5,7 miliard korun.

Dosavadní rekord v Londýně držel ukrajinský miliardář Rinat Achmetov, který za dva spojené apartmány v tomtéž projektu One Hyde Park zaplatil před třemi lety 136 milionů liber (tehdy 3,7 miliard korun).

Developer, jehož partnerem je firma Waterknights katarského šajcha Hamada bin Džasíma bin Džabra Sáního, již prodal z projektu byty za více než dvě miliardy dolarů, asi 40 miliard korun.

Nejmenovaný boháč z východní Evropy koupil nevybavený střešní apartmán v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Jeho nový byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun.

4. Drákulův hrad, Brašov, Rumunsko - cena 2,9 miliardy korun

Potomci královského rodu Habsburků se rozhodli prodat své opětovně nabyté dědictví, rumunskou pevnost Bran, známou jako Drákulův hrad. V restituci ho získali po dlouhé právnické bitvě v roce 2006. Hrad ze 14. století byl totiž v roce 1948 zkonfiskován.

Cena za tradiční baštu upírů totiž rozhodně není malá. Dominik Habsburský, syn rumunské princezny Ileany a newyorský architekt, žádá 78 milionů dolarů. Časopis Forbes před několika lety odhadl hodnotu nemovitosti na 135 milionů dolarů.

Jediný, kdo má o starobylé sídlo ze 14. století zájem, je radnice z nedalekého Brašova. Chce tak zabránit tomu, aby se z hradu stal třeba hotel nebo zábavní park. Podle rumunského ministra kultury je však tato částka přehnaná. Nechal se dokonce slyšet, že radní by byli pořádně hloupí, kdyby takovou nabídku přijali.

Potomci královského rodu Habsburků se rozhodli prodat své opětovně nabyté dědictví, rumunskou pevnost Bran, známou jako Drákulův hrad.

5. Fleur De Lys, Los Angeles, USA - cena 2,7 miliardy korun

Luxusní rezidence s názvem Fleur de Lys (Kosatec nebo stylizovaná Lilie) stojí v kopcích čtvrti Holmby Hills, která spolu s Beverly Hills a Bel Air tvoří tzv. platinový trojúhelník. Tedy místo s nejluxusnějšími adresami v Los Angeles.

Zámek na pozemku o rozloze jeden a půl hektaru se nabízí za 125 milionů dolarů (2,41 miliardy korun). Sídlo prodává Suzanne Sapersteinová, která se v roce 2005 rozvedla s Davidem Sapersteinem, zakladatelem společnosti Metro Networks. Suzanne Sapersteinová získala dům po rozvodu a nyní jej dala na trh.

Dům Fleur de Lys byl dokončený po pěti letech v roce 2002 a má být holdem Francii. Vzhled stavby je inspirován francouzskými zámky Versailles a Vaux le Vicomte. Obytná plocha zámku se uvádí od 3 256 do 4 181 metrů čtverečních. Je zde 12 ložnic a 15 koupelen.

V sídle je použitý italský mramor, francouzský vápenec, zlaté reliéfy i lišty a kůže. Taneční sál pro 200 lidí je ozdobený nástropními freskami, knihovna je plná výtisků v prvním vydání.

Luxusní rezidence s názvem Fleur de Lys (Kosatec nebo stylizovaná Lilie) stojí v kopcích čtvrti Holmby Hills, která spolu s Beverly Hills a Bel Air tvoří tzv. platinový trojúhelník. Tedy místo s nejluxusnějšími adresami v Los Angeles.

6. Updown Court, Windlesham, Velká Británie - cena 2,6 miliardy korun

Rezidence Updown Court leží uprostřed lesů na londýnském předměstí v obci Windlesham. Má 103 místností, pět bazénů, soukromé kino, privátní bunkr a knihovnu s podlahou zdobenou 24karátovým zlatem. Sídlo ale od roku 2005 stále marně čeká na svého kupce. Cena 122 milionů dolarů je zřejmě příliš vysoká.

Na místě současného luxusního sídla Updown Court stála rezidence z roku 1924. Budovu ale v roce 1987 zničil za veliké bouře požár, který způsobil poškozený přívod plynu.

Vyhořelé sídlo i s okolními pozemky, zahradami a lesy o rozloze 23 hektarů koupil britský developer Leslie Allen-Vercoe, který budovu vlastní dodnes. Tehdy za ni dal 38,4 milionu dolarů.

Dalších 60 milionů dolarů investoval s pomocí irské banky do rozsáhlé stavby své luxusní rezidence, které se ujal arizonský architekt John B. Scholz. Stavět se začalo v roce 2002 a za čtyři roky byl dům v neoklasicistním kalifornském stylu hotový.

Updown Court se může pochlubit 103 místnostmi, hosté mohou spát ve 22 ložnicích, každá z nich má svou vlastní koupelnu z různých druhů mramoru speciálně dovezeného z Itálie. Některé podlahy jsou vyzdobené 24karátovým zlatem, honosně zařízené jsou i venkovní terasy.

Rezidence Updown Court leží uprostřed lesů na londýnském předměstí v obci Windlesham. Má 103 místností, pět bazénů, soukromé kino, privátní bunkr a knihovnu s podlahou zdobenou 24karátovým zlatem.

7. The Manor, Los Angeles, USA - cena 1,8 miliardy korun

Mladá a bohatá Britka Petra Ecclestonová (dcera současného šéfa automobilových závodů Formule 1 Bernie Ecclestone) si v červnu 2011 koupila rodinné sídlo Spellingů za v přepočtu 1,8 miliardy korun. Petra je vdaná za podnikatele Jamese Stunta a používá příjmení Stuntová. Nemovitost pojmenovaná The Manor (Panství) stála 85 milionů dolarů a má rozlohu 5 300 metrů čtverečních.

Peníze na sídlo v rezidenční čtvrti Holmby Hills v Los Angeles si půjčila od své matky. Ze svého dala 2,6 milionu dolarů. Hned se také pustila do rekonstrukce, na kterou si přizvala 500 dělníků.

Oblast Holmby Hills spolu s Beverly Hills a Bel Air tvoří tzv. platinový trojúhelník. Tedy místo s nejluxusnějšími adresami v Los Angeles.

Nemovitost je větší než Bílý dům a její výstavba trvala skoro pět let. Dům má 123 pokojů, z toho je 14 ložnice a 27 koupelen, bazén, tělocvičnu, kuželkové dráhy, umělé kluziště, tenisové kurty, kino, salon krásy, muzejní a výstavní místnost, vinařský sklep a parkoviště pro sto aut.


Témata: Mukeš Ambani