Vaření v parní troubě je jednoduché i rychlé | foto: AEG - Electrolux

Nejchutnější maso připravíte v páře. A klidně i s kůrkou

  • 37
Zdravá strava je v kurzu. Proto je stále větší zájem o parní hrnce a trouby pro zdravé vaření v páře. Zatímco hrnce stojí tisíc korun a více, trouby klidně třicetkrát tolik. Dokážou ovšem mnohem více.

Jídla připravená v páře milují lidé preferující zdravou výživu, ale i gurmáni. Ti si zatím vychutnávali tyto pokrmy v restauracích díky konvektomatům, které jídlo připravují pomocí páry a horkého vzduchu v různých poměrech a teplotách.

"Vaření v páře představuje nejšetrnější a nejzdravější způsob tepelné úpravy potravin. V surovinách zůstává mnohem více vitaminů, minerálů, antioxidantů i esenciálních mastných kyselin,“ vysvětluje Monika Divišová, výživový poradce centra Wellnessia.

"Není nutné se bát ani škodlivin, například karcinogenních látek, které jinak při přípravě na pánvi i grilu často vznikají,“ dodává Monika Divišová. Investice do zdraví může přitom začít už na tisícikoruně.

Pro rybí maso je pára naprosto ideální

Jeden hrnec stačí

Parní hrnec se skládá ze základny a tří nádob, které můžete používat jak všechny najednou, tak pouze jednu, když připravujete jen malou porci. Výrobci často zdůrazňují, že v jednom hrnci je možné vařit celý pokrm najednou, tedy maso, přílohu, zeleninu a dokonce i sladký moučník. Potřebuje-li každá potravina jinou dobu vaření, postupně se přidávají do jednotlivých nádob hrnce.

Další předností je rychlost vaření. Ta je například u rýže nebo brambor třikrát kratší než při přípravě ve vodě. "Vaření v páře je však třeba se naučit. Například je dobré vědět, že nemá cenu potraviny ochucovat před přípravou, protože se sůl a koření nedostanou dovnitř, pára je totiž ´spláchne´, ale až po dokončení,“ radí Lenka Požárová, která část svých receptů vymýšlí také pro vaření v páře.

Její kuchařky z edice "Což takhle dát si…“  získaly za rok 2007 titul nejlepší kuchařská série na světě v soutěži Gourmand Cookbook Awards.

Jednotlivé nádoby lze u parního hrnce využívat postupně, nebo najednou

Jednotlivé nádoby lze u parního hrnce využívat postupně, nebo najednou

Zdravé i chutné zároveň

Pokrmům připraveným v páře se vyčítala méně výrazná chuť. Proto někteří výrobci parní hrnce doplňují takzvaným zvýrazňovačem chutí.

"Je to sítko hned nad základnou se zásobníkem vody. Napařovaný pokrm tak můžete dochutit sušenými nebo čerstvými bylinami nebo kořením,“ vysvětluje Jan Čížek ze společnosti Philips. Doporučené množství sušených bylin je půl až tři čajové lžičky. V případě čerstvých bývá lepší dát větší dávku.

Ovšem parní hrnec už nemusí mít pouze podobu tří nádob na sobě. Nově se na trhu objevil výrobek Vita Cuisine, kde se nádoby staví na základnu vedle sebe. Díky tomu se podařilo odstranit jednu z nevýhod klasických parních hrnců - malý objem nádob, který se pohybuje od 2 do 3,5 litru.

Vita Cuisine má hlavní nádobu o objemu pět litrů.Připravíte zde třeba i kuřecí stehna nebo porce pro více osob. Do velké nádoby lze vložit dva nerezové koše, který můžete používat každý zvlášť. Další nádoba, která se staví na hlavní, má nepřilnavý povrch a je vhodná třeba na omáčky.

Parní hrnec Vita Cuisine

Parní hrnec Vita Cuisine

Vybavení hrnců se odráží v ceně. Ty nejobyčejnější ovládáte manuálně podobně jako kuchyňskou minutku, dražší mají digitální ovládání a po dokončení pokrmu se zpravidla přepnou na dalších dvacet minut do takzvaného udržovacího programu, kde se nevaří, ale udržují teplé.

O několik stupňů vyšší standard

Parní hrnce jsou ideální pro ty, kteří se zdravou stravou teprve začínají. Když se na ní stanou závislí, většinou si jako další stupeň pořídí parní troubu, byť cena se tu nejčastěji pohybuje kolem třiceti tisíc a výš, stále větší oblibu pak získávají kombinace s teplovzdušnou troubou. Lze  v nich připravit maso jako nadýchané a přitom i s kůrkou.

Kombinované trouby se prodávají ve vestavném provedení, máte je tedy zabudované v lince a nepřekážejí na pracovní desce, kde nikdy není místa nazbyt. "Mezi další výhody patří i větší prostor, ale především možnost regulovat si teplotu. Podle zkušeností některých majitelů parní trouba nahradí i mikrovlnku, protože v ní mohou rozmrazovat i ohřívat,“ říká Petr Chlada ze společnosti Miele.

Ohřev sice zvládne i hrnec na plotně, ale u parní trouby oceníte totéž, co u mikrovlnky – pokrm do ní vkládáte na talíři. Odpadá zbytečné špinění kastrůlku. Navíc pokrm ohřívaný v páře je chutnější, není vysušený jako z mikrovlnky.

Pokud otevřete parní troubu, uvnitř objevíte nádobku na vodu a vyvíječ páry. Po zapnutí se voda přemění na páru o teplotě třicet až sto stupňů, která se potom vpouští do pečicí části. Uvnitř se ale nezvyšuje tlak jako u "papiňáku", proto můžete dvířka během vaření otevřít.

Nedoporučuje se to však dělat příliš často. Pára z vnitřního prostoru unikne a chvíli trvá, než se vytvoří nová a vaření pokračuje. Jedna z výhod – rychlost – se tak pomalu rozplývá jako ona pára nad hrncem.

Vestavěná parní trouba se snadno obsluhuje

Vestavěná parní trouba se snadno obsluhuje

Některé typy jsou vybaveny externím vyvíječem páry, který je umístěn mimo prostor vaření. Podobně jako v parním hrnci i v parrní troubě se připravují všechny ingredience zároveň. Jestliže si pořídíte troubu s paměťovou funkcí – má ji naštěstí už většina – máte přímo v přístroji přednastavenou doporučenou dobu vaření a nemusíte nikde skladovat návod k použití. Stačí jen zmáčknout tlačítko.

Parní trouby mívají většinou nádobku na vodu, luxusní typy (Miele, Gaggenau) mají přímé napojení na vodu. Jejich cena však bývá v porovnání s běžnou parní troubou trojnásobná. Zvládnou však i vytvořit kůrku na pečeni.

Kombinace jsou velkým trendem

Zhruba před dvěma lety se ve větším množství objevily na trhu trouby inspirované profesionální gastronomií, tedy konvektomaty, jež kombinují parní a horkovzdušný ohřev.
 
V nich dochází nejprve k přípravě pomocí páry, při které si potraviny zachovávají nejen svou původní barvu, vůni a chuť, ale především maximum vitaminů, minerálů a dalších pro tělo tolik důležitých látek. U pokrmů, tedy hlavně u masa, se na závěr  spustí funkce horký vzduch, která je upeče dozlatova.

Kombinace mikrovlnky a parní trouby

Kombinace mikrovlnky a parní trouby

I u těchto přístrojů lze samozřejmě používat jak obě trouby dohromady, tak každou samostatně. O tom, že je parní vaření na vzestupu a do svého portfolia se jej snaží zařadit snad každá firma, svědčí i tuzemská novinka se značkou Eta - kombinace mikrovlnky a parního ohřevu. Na boku mikrovlnky je nádoba, do níž se nalije voda, ze které si speciální těleso vytvoří páru a vhání jí do mikrovlnky. Tím se zabraňuje nežádoucímu vysušení potravin. Cena tohoto přístroje je přibližně sedm tisíc korun.