Autorem netradiční stavby je renomovaný japonský designér Keiichiro Sako.

Autorem netradiční stavby je renomovaný japonský designér Keiichiro Sako. | foto: Profimedia.cz

Nejbizarnější stavba v Číně má tisíc oken a připomíná bludiště

  • 13
Nová kancelářská budova v čínském městě Jinhua drží světové prvenství. Devítipatrový dům má totiž téměř tisíc oken. Což je největší počet, jaký kdy měla stavba podobného druhu a velikosti. Autorem je renomovaný japonský designér Keiichiro Sako.

Stavbyvedoucí prozradil redaktorům pekingského deníku China Daily, že samotná okna stála v přepočtu téměř 500 000 liber. Zároveň dodal, že budova by měla být otevřena letos v létě. Celkové náklady na výstavbu domu se vyšplhají zhruba na 6 milionů liber.

Stavba je určena pro čínskou dopravní firmu a stojí na křižovatce u vjezdu do centra města Jinhua. Kromě kanceláří by v ní měla být luxusní restaurace.

V každém patře zahrada, v každé místnosti 20 oken

Keiichiro Sako, její autor, píše na svých internetových stránkách, že stavba má tvořit charakteristickou dominantu této části města.

"Uvnitř to připomíná bludiště," tvrdí jeden ze stavebních dělníků v rozhovoru pro pákistánský deník Daily Times. A dodává, že "okenatý" dům, na kterém pracuje od roku 2005, je nejkomplikovanější a zároveň nejbizarnější stavba, s jakou se ve svém životě setkal.

Dům plný oken

Žádná místnost domu nemá pravidelné tvary a není striktně pravoúhlá. To samé platí o chodbách a mezipatrech. V každém z nich se navíc nachází menší zahrada.

Čínští novináři z listu China Daily napočítali, že například v posledním, devátém patře se nachází 113 oken. Každá místnost jich pak má průměrně okolo 20.

Podle Daily Times budova vyvolává v lidech, kteří denně procházejí kolem, zmatek. "Je dost neobvyklá. Když se na ni díváte příliš dlouho, nepravidelné umístění oken způsobí, že se vám snadno zatočí hlava," tvrdí pan Li Ren, který bydlí nedaleko.

Povrch stavby je kromě toho pokrytý vrstvou nerezové oceli, která umocňuje estetický dojem z budovy intenzivním odrazem světla.

Dům plný oken

Autor dětských koutků i obchodních center

Devětatřicetiletý Keiichiro Sako je kromě "domu tisíce oken" tvůrcem řady pozoruhodných interiérů firem, obchodních center a netradičních barevných dětských koutů v Šanghaji, Pekingu, Tokiu či Barceloně a je v současnosti považován za jednoho z nejtalentovanějších japonských designérů.

Po studiích na Tokyo Institute of Technology pracoval v letech 1996-2003 pro renomovaný ateliér Riken Yamamoto & Field Shop z Jokohamy. V roce 2004 založil vlastní společnost SAKO Architects.

Rád prý pracuje s materiály, které odrážejí světlo, a jeho návrhy často navozují představy o mimozemských civilizacích.