Neilepší nízkoenergetické domy

Zaplatit za vytápění a teplou vodu co nejméně, to je přání snad každého majitele domku.
Zaplatit za vytápění a teplou vodu co nejméně, to je přání snad každého majitele domku. Pokud je provoz navíc ekologický, pak není co dodat. A jak na to? Inspiraci Lze najít třeba v projektech, které vzešly Z veřejné architektonické soutěže Dům roku 2000 - Model ČMSS, kterou pořádaly ABF - České centrum stavebních informací a Českomoravská stavební spořitelna pod patronací ministerstva pro místní rozvoj.

Úkol v soutěži byl jednoduchý - navrhnout dům pro rodinu s dvěma dětmi s nízkou energetickou náročností provozu. Náklady na stavbu domku nesměly překročit tři miliony korun (bez pozemku). Aby rodina získala státní dotaci, měla maximální energetická náročnost odpovídat požadavkům Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2000. Při hodnocení se přihlíželo i k přínosu pro zlepšení životního prostředí.

* Vítězem soutěže se stal domek Classic architekta Pavla Šmelhause, Marka Řehoře a Kateřiny Rotttové. Porotu zaujalo architektonické řešení včetně dispozice a také to, jak autoři mysleli na úspory majitelů za topení. Roční spotřeba tepla v domě Classic představuje 5538 kWh. Celková částka na postavení domu je 2 642 000 korun (4508 korun za metr krychlový obestavěného prostoru, 20 300 korun za metr čtvereční podlahové plochy).

* Další místo patří Solárnímu domu autora Michala Bernarta. U něj porota ocenila, že navazuje na nejlepší architekturu dvacátých a třicátých let. Technické řešení však odpovídá úrovni současných požadavků, je zde maximálně využita solární energie. Tepelné energie za rok se spotřebuje 6396 kWh. Za postavení domu zaplatí majitel 2 700 000 korun (4360 korun za metr krychlový obestavěného prostoru, 18 750 korun za metr čtvereční).

* Projekt s názvem Stodola Kateřiny Buschové získal třetí cenu. Jeho dispozice přejímá formu tradiční venkovské stavby. Takový typ domu přijde na 2 422 200 korun (3800 korun za metr krychlový obestavěného prostoru, 17 000 korun za metr čtvereční). Roční náklady - 9160 kWh.

***

Podrobnější informace o těchto a dalších třech oceněných projektech najdete na internetové adrese dumabyt.idnes.cz.