Jako první vždy přichází na řadu rekonstrukce umakartového jádra. Metod, jak se ho zbavit, je více

Jako první vždy přichází na řadu rekonstrukce umakartového jádra. Metod, jak se ho zbavit, je více | foto: Profimedia.cz

Nebojte se rekonstrukce panelového bytu. Boj s centimetry se vyplatí

  • 112
V Česku je víc než milion panelákových bytů. Žijí v nich přes tři miliony lidí. Víc než polovina z nich je starších pětatřiceti let a neplánují, že by se odstěhovali jinam. Z toho vyplývá, že rekonstrukce bytů v panelových domech je dobrý byznys. Jednou se totiž takové proměny dočká téměř každý byt.

Mnoho panelových bytů už má rekonstrukci za sebou. Vzniklo z  nich útulné a moderní bydlení, které může směle konkurovat bytům v novostavbách či rodinných domech.

Pokud máte štěstí, že bydlíte v paneláku se slušnými sousedy a chodba nepřipomíná smetiště, není důvod, proč do bytu neinvestovat. Navíc, právě v této době, kdy ceny bytů klesly, je byt v paneláku dostupný, takže po koupi mohou zbýt peníze na rekonstrukci.

Může se hodit

Byty na prodej na Reality.idnes.cz

Jako první vždy přichází na řadu rekonstrukce umakartového jádra. Metod, jak se ho zbavit, je víc. Nejlevnější, nejrychlejší, a tudíž samozřejmě nejčastější je obklad sádrokartonem. Počítejte však s tím, že už tak malý prostor se tím ještě trochu zmenší a stropy se sníží. Nepatrně, ale sádrokarton přece jen znamená další centimetry minus. A když jde o panelák, centimetry opravdu hrají roli.

Výhodou je už zmíněná rychlost. Práce probíhají nasucho a trubky se jednoduše skryjí za příčkou ze sádrokartonu. Cihly či tvárnice by se musely omítat, což je dražší a trvá to déle. Výhodou však je, že cihly či tvárnice lépe tlumí zvuky od sousedů, které bývají v panelácích velkým problémem.

Koupelna spojená s WC může být problém, když ráno ve stejnou dobu odcházejí rodiče do práce a dvě děti do školy

Spojení WC a koupelny není ideální řešení

Časté je nyní spojování WC a koupelny do jedné místnosti. Probouráním příčky sice získáte víc místa, ale v panelákovém bytě, kde žije víc lidí, to není ideální řešení.

Když ráno odcházejí ve stejnou dobu rodiče do práce a dvě děti do školy, vzniká problém. Koupelna spojená s WC se hodí do rodinných domů, v nichž je ještě jedna samostatná toaleta.

Chybějící prostor lze v malé koupelně získat i jinak. Na trhu je dostatek van či umyvadel určených přímo do rekonstruovaných panelákových jader. Vyrábějí se menší vany se zasunovací zástěnou, které jsou něčím mezi vanou a sprchovým koutem. Dá se v nich sednout, dá se v nich sprchovat, aniž voda stříká ven.

Větší prostor je možné získat i opticky, i když jde jen o fintu. Ale je to snadné. Stačí jen vybírat světlé barvy. Paneláková koupelna obložená černými či hnědými kachlíky není to pravé. To dokáže zkombinovat jen výjimečně nadaný architekt, který umí kouzlit se světlem.

PROSTOR A BARVY

V malém prostoru vsaďte na světlé barvy, vyhněte se velkým vzorům na obkládačkách.

* MÉNĚ JE VÍCE Nesnažte se umístit za každou cenu do panelákové koupelny pračku. Mnohem lépe jí bude v kuchyňské lince.

* PRYČ S RÁMY Sprchový kout by neměl mít výrazné rámy. Vhodné jsou "neviditelné" s hladkými skleněnými stěnami. Opticky ubírají méně prostoru. Pozor na sádrokarton, může malý prostor ještě zmenšit.

Světlo je totiž právě v malých prostorách důležité. Platí, že čím menší koupelna, tím by měla být osvětlenější. Častým řešením také bývá umístit do stěny sousedící třeba s předsíní takzvané skleněné cihly neboli luxfery. Získáme tak prosvětlení a estetický doplněk v jednom.

Pokud musíte mít v koupelně umístěnu pračku, měla by být úzká s plněním shora, zabere méně místa.

Nezapomeňte na úřady

Než se do rekonstrukce pustíte, je třeba si ujasnit, co všechno musíte vyřídit a zda potřebujete nějaká povolení. To, co nám připadá jako zbytečné papírování, nás totiž může stát tisíce i desetitisíce na případných pokutách.

Například, pokud bychom se rozhodli koupelnu vyzdít, potřebujeme posudek statika, protože by mohlo dojít k neúměrnému zatížení stropů. Ideální je, když všechny podklady připraví firma, která bude rekonstrukci provádět, tedy zařídí i stavební povolení na úřadě.

Pokud není byt v osobním vlastnictví, je třeba o rekonstrukci informovat i družstvo. Pokud jste v nájmu, má samozřejmě hlavní slovo majitel domu. I když jde o byt v osobním vlastnictví, povinností je informovat sousedy o tom, že budou probíhat stavební práce.

Častým řešením bývá umístění takzvaných skleněných cihel neboli luxferů do stěny sousedící třeba s předsíní. Získáte tak prosvětlení a estetický doplněk v jednom

Rekonstrukcí bytového jádra se zpravidla myslí: obložení sádrokartonem, položení obkladů, podlahy, ukotvení a napojení vany, umývadla a toalety. Obvykle jde o práci pro dva řemeslníky na pět až deset dnů a cena se pohybuje od sto tisíc nahoru. Ovšem může být i mnohem vyšší, samozřejmě záleží na tom, jaké materiály volíte, jak šikovní řemeslníci jsou, jaké s nimi dohodnete podmínky.

V malých bytech vsaďte na detaily

U větší rekonstrukce bychom rozhodně neměli šetřit na podlaze. Právě s ní bývají v panelových bytech velké problémy. Když třeba uděláte novou podlahu v koupelně, dost často se stane, že pak nenavazuje na starou v předsíni. Prostě je tam skok, hrb, či jak to nazvat. V těchto případech je vhodné svěřit se odborníkům, kteří podobné maléry dovedou vyřešit.

Podobně mohou odborníci prospět i při hledání už zmíněných centimetrů v koupelně. Někdy stačí otočit umyvadlo, posunout příčku o dvacet centimetrů a prostor ukáže nové možnosti. Jenže laik si to často představit nedovede. Odborník může ušetřit peníze třeba návrhem, že se nemusí obkládat stěna u dveří. Stačí ji vymalovat, protože nepřichází do kontaktu s vodou a zároveň ušetříte za obkládačky.

I v paneláku můžete mít okno v koupelně. Stačí obětovat kuchyň

V malých prostorách, jakými jsou právě paneláková bytová jádra, je dobré vsadit na detaily. Vyniknou tam víc než ve velkých místnostech. Není třeba kupovat drahé obkládačky se zajímavými motivy, které na malém prostoru stejně nevyzní.

Mnohem lepší cestou je koupit zajímavé baterie, zrcadlo či jiný výrazný prvek, který vynikne v kombinaci s bílými hladkými obklady.

Existuje několik typů bytových jader, které se stavěly v různých dobách panelákové výstavby. Architekti a odborníci zabývající se přestavbami je dobře znají a mají už vypracovány osvědčené varianty, jak se dají vylepšit.

Nepočítejte s tím, že s panelákovou koupelnou uděláte zázraky. Přestavba má především docílit, aby z nevzhledné kobky, která často páchne, vzniklo příjemné místo. Z panelákové koupelny nikdy nevytvoříte wellnes studio, ale může být vtipná, vkusná a praktická.