sušička prádla

sušička prádla - Současný trend jednoznačně upřednostňuje samostatné sušičky | foto: MIELE

Nebaví vás žehlení? Pořiďte si sušičku!

  • 28
Zatímco o užitečnosti myček už nikdo nepochybuje, sušičky jsou ještě stále výjimkou. Odhady hovoří asi o třech procentech domácností. Je to škoda. Důvodů, proč se sušička vyplatí, je totiž hned několik.
Zaprvé šetří místo. Ač se to zdá nelogické, je to tak. Nemusíte mít totiž rozložený sušák v pokoji ani šňůry v koupelně, ani dosušovat ponožky na radiátoru, což znají v zimě hlavně maminky malých dětí. Navíc jsou dnes na trhu už sušičky s hloubkou pouhých 40 centimetrů, přesně jako pračky, takže není problém je na sebe "postavit" jako kostky Lega. Zadruhé je sušička také dobrá kvůli pocitu. Funguje tak trochu jako myčka, kde se schová všechno špinavé nádobí.

Pohled na bílou sušičku je rozhodně mnohem přitažlivější než výhled na sušáky a plné šňůry prádla nad vanou. Zatřetí představuje sušička zejména ve městě mnohem hygieničtější způsob sušení. "Rozdíl mezi prádlem sušeným na balkoně v prvním a v desátém patře domu vedle silnice je obrovský. Dole je prádlo prostě černé, protože se tam dostávají otěry z brzdových destiček a pneumatik, jen to zkuste porovnat se sousedy. Kdo bydlí v nižších podlažích, sušičku určitě využije," tvrdí Petr Novotný z Electroluxu.

Navíc v době, kdy se objeví smog, můžete prát prádlo znovu, protože do sebe natáhne nepříjemný pach. Čtvrtý důvod je typický pro současnou dobu - čas. "I silný lyžařský svetr budete mít suchý za dvě hodiny," tvrdí Ivan Karas z formy BSH - domácí spotřebiče, "navíc můžete v sušičce usušit za 60 až 90 minut i sportovní obuv ze syntetických materiálů. V zimě věc opět k nezaplacení."

Pátý důvod je velmi praktický použití sušičky snižuje potřebu žehlení. "A to až o sedmdesát procent, což kompenzuje i fakt, že sušička mívá na energetickém štítku 'céčko' neboli jde o energeticky náročnější spotřebič," vysvětluje Ivan Karas. Mnohé sušičky bývají dokonce vybaveny tlačítkem ochrany proti zmačkání, případně programem "snadné žehlení", který má majitele opět chránit před zbytečným žehlením.

Pokud váháte, jaký typ sušičky zvolit, pak máte na výběr dva, buď kondenzační, nebo s odvětrávacím systémem. Ty první jsou vždy dražší, někdy až o padesát procent, průměrně se tak pohybují kolem 15 až 35 tisíc. Můžete je však použít prakticky všude, protože kondenzovaná voda stéká do nádoby na koncentrát. "Je to vlastně destilovaná voda, manželka ji používá do žehličky," prozrazuje Petr Novotný.

O jejím naplnění vás může informovat LEDukazatel a akustický signál. Sušičky s "odvětráním" vyfukují vlhkost do ovzduší, nebo pomocí odvětrávacího potrubí odvádějí vlhko ven. V prvním případě však pozor, mohlo by dojít k tomu, že si z pokoje či komory uděláte parní lázeň. Ceny se pohybují již kolem sedmi až patnácti tisíc. A ještě jedna rada - sušička není trouba na prádlo neboli i zde funguje princip otáček jako u pračky a ždímání.

Doporučení odborníků zní, aby sušička měla minimálně osm set otáček za minutu, pak bude zbytková vlhkost prádla 70 procent. U 1000 otáček za minutu zbytková vlhkost klesá na 59 procent, u 1800 otáček je pouze 42 procent. Každý druh textilie ovšem vyžaduje jinou zbytkovou vlhkost, zpravidla se doporučuje nechat šatstvo volně doschnout na ramínku - a pak už jen uložit do prádelníku či šatníku. Na žehličku pak můžete zapomenout.