Navštivte vilu Tugendhat, než se na pár let uzavře

  • 5
Mezi skvosty brněnských památek bezpochyby patří funkcionalistická vila Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vila je označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení a patří k základním dílům světové moderní architektury.
Dům byl ve své době převratný kvůli obyvatelnému nepřerušovanému prostoru s prosklenými zdmi, některá okna bylo možné zcela spustit do podlahy a interiér působivě splynul s přírodou v zahradě.

Jejím architektem byl Němec Ludwig Mies van der Rohe, který dům projektoval na konci dvacátých let minulého století. Pozemek, na němž měla být vila vystavěna, byl předem určen parcelou, kterou nevěstě ke sňatku daroval její otec. Šlo o táhlý, svažitý, v horní části uměle upravený terén pod tehdejší ulicí V Černých polích.

Stranou odvrácenou od ulice byl orientován na jihozápad s horizontem středu města včetně jeho dominant hradu Špilberku a dómu sv. Petra. Jak se brzy ukázalo, byla tato mimořádně příznivá poloha jedním z faktorů, které podstatně ovlivnily projektantovo přemítání o podobě domu.

Manželé Tugendhatovi, kteří vilu vystavěli, pocházeli z rodin brněnských textilních podnikatelů. Greta Weissová, dcera továrníka, a Fritz Tugendhat, spolumajitel vlnařské továrny, se rozhodli v roce 1927 vystavět vlastní dům.

O jeho podobě měli jen hrubou představu - pan Tugendhat „se přímo děsil pokojů plných figurek a deček“, paní Weissová „si přála mít prostorný moderní dům jasných a jednoduchých tvarů“.
Mies van der Rohe nakonec navrhl volně stojící dům se třemi podlažími, z nichž každé má odlišný půdorys i průčelí.

Nyní návštěvníci zaplatí za prohlídku 120 Kč (snížené 40 Kč), ale nebude to dlouho trvat a vila se na delší čas veřejnosti uzavře. „Koncem roku 2006 bude vila Tugendhat pro návštěvníky na dva až čtyři roky uzavřena kvůli památkové restauraci objektu,“ říká Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které vilu Tugendhat spravuje.

„Po obnově do původní podoby z let, kdy objekt užívala rodina Tugendhatova, bude vila opět veřejnosti zpřístupněna. Návštěvníci se navíc mohou těšit na novou architektonickou expozici s audiovizuálním programem, malý přednáškový prostor, badatelské centrum a informační středisko.“

ARCHITEKTONICKÝ SKVOST - Funkcionalistická vila Tugendhat je mimořádná nejen svou architekturou, ale také technickým vybavením. Například obrovské okenní tabule lze otevřít tak, že „zmizí“ pod podlahou.

ARCHITEKTONICKÝ SKVOST - Funkcionalistická vila Tugendhat je mimořádná nejen svou architekturou, ale také technickým vybavením. Například obrovské okenní tabule lze otevřít tak, že „zmizí“ pod podlahou.

NENÁPADNÝ LUXUS - Vstupní hala s podlahou z italského travertinu je velmi nenápadná

PROSTOR BEZ PŘÍČEK - Díky ocelovým sloupům neexistují vnitřní nosné stěny

EXOTICKÝ INTERIÉR - Dělicí stěny z onyxového kamene a makassarského ebenového dřeva doplněné lehkým ultramoderním nábytkem dodávají interiéru exotičnost