Návratnost tepelného cerpadla muze být nekdy jen pet let

- Prestoze jsou tepelná cerpadla do podvedomí zapsána jako zdroj tepla s návratností presahující deset ci patnáct let, nemusí to být vzdycky pravda. Pokud má dum dobré tepelne-izolacní vlastnosti a stojí ve vhodné lokalite, muze podle nekterých odborníku cena za instalaci klesnout az na 150 tisíc korun a doba návratnosti az na pet let. A to uz je tak krátká doba, ze se o podobné investici vyplatí uvazovat.

Vypracování predbezného projektu celého systému a s tím souvisejícího rozpoctu provádejí realizacní firmy obvykle zdarma. Kdo je na vázkách a s myšlenkou porídit si energeticky velmi úsporné vytápení si skutecne pohrává, nemel by váhat nechat si podobnou rozvahu vypracovat.
KAM SE HODl
„Zájemci o montáz tepelného cerpadla se samozrejme nerekrutují z lidí, kterým kolem plotu vede plynová prípojka. Náklady na instalaci jsou totiz podstatne vetší nez pri koupi bezného plynového kotle, ríká Bohumil Prchal z firmy Master Therm. „Pokud však nekdo bydlí v oblasti, kde se zavedení plynu nedá cekat, nemá zase az tak mnoho mozností na výber. Bud zustane u starého uhelného kotle, nebo zvolí kotel na drevo s tím, ze stráví pul zivota s pilou v ruce. Další, financne nárocnejší mozností je zvolit topení propanem nebo lehkým topným olejem, kde se investice zvyšují o cenu zásobníku paliva a provoz navíc nepatrí k nejlevnejším. O elektrickém kotli není treba diskutovat uz vubec. Provoz je velmi drahý, navíc jsou mnohde problémy s nedostatecne dimenzovanými prívody elektriny, takze tento typ topení elektrorozvodné závody ani nedovolí, popisuje jednotlivé moznosti Bohumil Prchal.
VRTY JSOU NEJCASTEJŠl
Tepelné cerpadlo je stroj, který dokáze ohrát radiátory nízkoteplotní energií ze zeme, vody nebo vzduchu. Existuje nekolik systému, jak toto teplo z prírody odebrat. Podle zkušeností Marka Bláhy z firmy Veskom se více nez polovina instalací tepelného cerpadla spojuje s vyhloubením hlubinného vrtu, do kterého se zasune hadice s kapalným nemrznoucím médiem, nejcasteji lihem nebo glykolem. Pocítá se s tím, ze v podobné hloubce teplota nikdy neklesne az k bodu mrazu a ze proto po celou zmu bude k dispozici zdroj tepla.
Pro vytápení bezného moderního rodinného domku vetšinou postací tepelné cerpadlo o výkonu kolem 10 kW i méne. K zajištení tohoto výkonu je potreba vyhloubit asi devadesát ci sto metru vrtu, za metr se platí v prumeru osm set korun. „Zazili jsme ale také, ze malá firmicka pozadovala jen polovic. Ceny se mení podle lokality a je dobré si je overit predem, aby se s nimi mohlo pocítat v prvních propoctech nákladu, upozornuje Marek Bláha. „Cena stometrového vrtu se tak muze pohybovat mezi padesáti a sto tisíci korunami, coz je cástka, která se musí ješte pripocítat k cene samotného cerpadla a regulace, vypocítává.
VYDATNÝ ZDROJ VODY MUZE UŠETRIT NÁKLADY
O neco levnejší nez vrtání je pokládka hadic s kapalným médiem do rýh vyhloubených napríklad na zahrade. Pro vytápení bezného domku je však potreba kolem trí set metru hadice, pokládají se asi do metrové hloubky a metr od sebe. Potreba je tedy „rozrýt tri sta metru ctverecních pozemku. Kdo práve zaplatil dve ste tisíc zahradníkum, nebude mít zrejme k podobnému cinu dostatek odvahy.
Proto nekterí odborníci doporucují vyuzít jako zdroj zemního tepla vydatného pramene spodní vody. V podobném prípade se vyhloubí dve studny. Z jedné se voda odebírá a do druhé se vypouští. Aby bylo mozné získat dostatek energie pro vytápení, je treba zajistit vydatnost studny alespon pul litru za sekundu, coz je mnozství, jakého se však jen málokde podarí dosáhnout.
Energii je mozné získat i polozením hadic s médiem napríklad i do rybníka. „Podobný zpusob z úsporných duvodu zkoušíme u cloveka, který má na svém pozemku malý rybnícek. Museli jsme ho však upozornit, ze muze dojít k velkému prochlazení vody. Pokud bude ješte v cervenci bruslit, a kapri budou mrazení, bude se muset smírit s vrtáním jako všichni ostatní, ríká Bláha.
Méne pouzívaným typem cerpadla je také systém vzduch - voda, který však bývá o neco drazší, odpadají však starosti s vrtáním ci zakopáváním hadic. „Na jeden kilowatt výkonu se však ventilátorem musí prohnat 400 metru kubických vzduchu za hodinu, proto delá ventilátor dost velký hluk. Systém proto lze pouzít jen tam, kde mají napríklad vetší zahradu a ventilátor postaví tak, aby nikoho nerušil, uvádí Bohumil Prchal.

Nejběžnější způsoby získávání tepla: ze zemních vrtů nebo položením plastových hadic naplocho pod zem

Součástí dodávky tepelného čerpadla bývá i bojler k ohřevu teplé užitkové vody