Dřevostavba postavená na střeše rodinného domu vyřešila bydlení dokonale....

Dřevostavba postavená na střeše rodinného domu vyřešila bydlení dokonale. Majitel v interiéru použil neutrální základ: centrální zeď z vápenopískových cihel, bílou výmalbu, podlahu z běleného dubu a přidal výrazné barevné akcenty. | foto: Tomáš Dittrich

Nástavbu za dva miliony si zateplili konopím. Je plná zářivých barev

  • 110
Mladí manželé si vybudovali byt během pouhých čtyř měsíců a za dobrou cenu. Na plochou střechu vily z 30. let minulého století, v níž bydlí rodiče, přidali lehkou dřevostavbu. Stavěli částečně svépomocí a podle vlastního projektu.

Originální řešení nástavby na dvoupatrovém domě i neuvěřitelně krátký termín dokončení víceméně urychlila náhoda. Alena s Alešem bydleli v malé pražské garsoniéře, ale na realizaci svých představ neměli potřebné finance.

Chtěli si koupit a zrekonstruovat starší půdu. Prostory v Praze, s nimiž už počítali, se jim však nakonec nepodařilo koupit. Čekali rodinu a bylo nutné urychleně najít jiné řešení.

Variantou, která se ukázala jako nejlepší, bylo přestěhování do rodinné vily v Kolíně. Dům v klidné prvorepublikové čtvrti, v ulici lemované vzrostlými břízami, nechal postavit majitelův praprapředek a od 90. let tu rodina opět bydlí. Aleš Břečka je zkušený architekt, proto vymyslel zajímavý způsob, jak situaci zjednodušit.

Domov zahřívá konopí

Kvalitní projekt nestačil, ke stavbě byli třeba i dodavatelé, jejichž hledání nebylo snadné. Firmy buď požadovaly hodně peněz, nebo se jim nelíbila práce ve výškách, a vše se tak nepříjemně protahovalo.

Manželka s otcem majitele, který se následně do akce zapojil jako stavbyvedoucí, rozhodli o definitivním zářijovém termínu zahájení stavby. Rodina zvolila stavbu svépomocí jen s několika zedníky, které po týdnu musela nahradit jinými. Během dalších deseti dnů byla značná část hrubé stavby hotova.

"Kdyby stavbu realizovala firma, stálo by to 2,5 milionu bez interiéru a technických instalací, oproti necelým dvěma, za něž jsme pořídili vše," je přesvědčen architekt Břečka.

Obývací pokoj je spojen s jídelnou a kuchyní. Velké okno rámuje výhled na březovou alej. Opravená křesla (thonetky) po tetě oživily čalouny, v Truhlářství Čtvrtečka vyrobili pohovku s úložným prostorem, světla jsou od firmy Eseo.

Dřevěná konstrukce je izolována konopím, jež se chová jako dřevo: je ekologické, difúzní a dýchá. Aleš v projektu počítal s levnějším materiálem, ale vzhledem k dlouhému termínu dodávky bylo nutné použít dražší variantu, již prodejce nabídl za původní cenu.

Může se hodit

Vyberte si bydlení podle vašich představ. Pestrý výběr nemovitostí najdete na Reality.iDNES.cz.

Lehká, z 90 procent recyklovatelná nástavba opláštěná černě natřeným trapézovým plechem nepřetěžuje spodní část domu. S ní je spojena zavěšeným schodištěm s ocelovou konstrukcí v místě původních balkonových dveří ve druhém patře.

Interiér nemusel čekat

Na plochu zhruba 90 m2 se vešla samostatná bytová jednotka pro tří až čtyřčlennou rodinu. Dětský pokoj bude možné rozdělit lehkou příčkou na dva. Obytné místnosti i terasa jsou obráceny k jihu, klidovou a pracovní část umístil architekt k severní straně do zahrady. Díky orientaci sever-jih je prostor bytu příjemně provětráván.

"Předem jsme věděli, že musíme nechat finance na zařízení interiéru, na což se často zapomíná," říkají manželé. Většinu nábytku nechal majitel podle svého návrhu vyrobit v truhlářství Čtvrtečka. Alena se spolehla na manžela architekta a pochvaluje si, že odpadlo zdlouhavé vybírání nábytku.

Kamna, za nimiž je zábradlí s výplní z králičího pletiva, přidávají interiéru příjemnou atmosféru.

Vtipně vyřešené úchytky-háčky na utěrky

Majitel se inspiroval stromy v ulici a namaloval obraz. Závěsné květináče objevili manželé v IKEA.

Jako ekonomka vedla o stavbě přehled, což ulehčilo průběžné financování, a prosadila si několik požadavků, které ovlivnily návrh. V kuchyni si přála zvýšit umístění pracovní desky a dala přednost posuvným dvířkám před zásuvkami. Stejně tak nechtěla spáry, dlažbu a obklady proto nahradila hladká epoxidová stěrka.

Zelená je evergreen

Byt je navržen moderně, účelně i vesele. Aleš Břečka vybral syté a dokonale vyvážené odstíny, které působí pozitivním dojmem. Barevnou favoritkou byla pro majitele svěží zelená, stejně jako v jejich původní garsoniéře. Dalšími odvážnými tóny jsou černá, červená a fialová.

Ložnice rodičů je orientována do zahrady, okna mají dřevěný rám s euro profilem. Podlaha (Empiri wood) i obložení stěny za postelí mají dekor běleného dubu. Nábytek i postel s úložným prostorem vyrobili na míru. Dveře skříní nahradily látkové závěsy (IKEA).

Autor návrhu

Ing. arch. Aleš Břečka (1977)
• absolvent Fakulty architektury VUT Brno
• v roce 2007 byl spoluzakladatelem architektonického sdružení NOWO, v němž pracuje dodnes, navrhuje rodinné domy včetně interiérů i objekty veřejné sféry
• od roku 2008 je členem České komory architektů

Neutrální pozadí, na němž barvy vyniknou, tvoří ve všech místnostech (kromě koupelny a WC) důsledně dodržená bílá výmalba stěn. Nepřehlédnutelným prvkem otevřeného obytného prostoru je střední nosná zeď z bílošedých vápenopískových neomítnutých cihel. V dřevostavbě zároveň plní funkci tepelně akumulační zdi.

Povedla se i volba kvalitní podlahy. Příjemný odstín běleného masivního dubu doplnil barvy a přírodní dřevo kontrastuje s moderními materiály. Nejvíc si však majitelé cení výhledu na krásné břízy v ulici.

Majitelé šetřili jen na něčem

Nástavba se výrazně zlevnila rozdělením na subdodávky, svépomocnou výstavbou i "domácím" stavebním dozorem. Za trapézový plech použitý na opláštění nástavby majitelé díky slevové akci zaplatili jenom 200 Kč/m2.

Koupelna s výhledem do zahrady je beze spár. Dlažbu i obklad nahradila epoxidová stěrka. Efektní topný žebřík je svařený z topenářských trubek. Roleta zakrývá kout s pračkou

Výhodně pořídili také interiérové dveře, které si přivezli jako "skládačku", v ceně 3 500 Kč za kus. Za kompletní dodávku truhlářských prací na míru zaplatili 400 tisíc, plexisklo na posuvná dvířka kuchyně stálo 1 500 Kč/m2.

Druh stavby

Nástavba na rodinný dům postavený ve 30. letech minulého století, nosná konstrukce z dřevěných hranolů vyplněná tepelnou izolací a opláštěná sádrovláknitými deskami, fasádu tvoří trapézový plech.
Užitná plocha: 91 m2 + 9 m2 terasa, bytová jednotka (3–4) + kk
Vytápění: k přípravě tepla a TUV je v bytě používán plynový kotel, teplo a příjemnou atmosféru přidávají i krbová kamna.

Levnou, ale efektní náhradou dveří v ložnici rodičů jsou závěsy ušité z látky (IKEA). Originální křesla Thonet po předcích se vyplatilo dát nově přečalounit.  Kvalitní tepelná izolace z konopí stála dvojnásobek než běžná.

Designové židle od italského výrobce Pedrali přišly zhruba na 3 500 Kč za kus, dražší byla dřevěná třívrstvá podlaha z běleného dubu a screenové rolety, které na oknech obrácených k jihu dokonale odrážejí sluneční záření.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.