Nápis na Větruši chce firma kvůli protestům lidí sundat. Místo ní dá podle

Nápis na Větruši chce firma kvůli protestům lidí sundat. Místo ní dá podle jednatele Jiřího Duška neonový nápis na střechu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústečany pobuřuje obří nápis na dominantě. Majitel místo něj dá neony

  • 7
Majitelé kritizovaného hotelu, který vznikl jako přístavba ústecké dominanty Větruše, si v očích mnoha Ústečanů připsali další minus. Na zdi pod výletní restaurací, kterou získali do pronájmu, umístili obří nápis Hotel****. Ten nakonec podle všeho pod zámečkem zůstane jen několik dní, ale jeho odstranění pro nespokojené nemusí být žádnou výhrou.

"Už mi kvůli tomu volalo hodně lidí. To rozhořčení nechápu. Je to jenom plachta, ale kvůli negativním reakcím ji asi sundám a místo toho nechám udělat neonový nápis na střeše," řekl jednatel firmy Ekofin PC, která hotelovou přístavbu postavila, Jiří Dušek.

Větruše

Historická pohlednice ukazuje, že pod Větruší byl nápis i kdysi - Restaurant.

Restauraci s rozhlednou postavil v roce 1896 ústecký horský spolek.

Někdejší centrum kulturního života města v 90. letech minulého století po nevydařené privatizaci zchátralo natolik, že hrozilo jeho zřícení.

Město ruinu vykoupilo, opravilo a od prosince 2010 na Větruši jezdí i lanovka.

Nápis měl podle něj do Větruše nalákat klienty, kteří by se jinak o existenci hotelu nedozvěděli.

Na sociálních sítích se hned objevila zesměšňující parafráze reklamy - fotomontáž s obřím nápisem "tunel". Je to narážka na skutečnost, že provozovatel hotelu byl donedávna spjatý s primátorem Ústí Vítem Mandíkem z ČSSD.

Ten vazby na Ekofin PC opakovaně odmítá. Argumentuje tím, že když se na podzim 2010 stal primátorem, odešel z pozice jednatele firmy a od té doby s ní nemá nic společného.

Reklama na nový hotel se nelíbí ani architektu Jiřímu Němečkovi. "Je to třešnička na dortu, která vypovídá o celé akci. Větruše je dominantou Ústí, na níž se upozorňovat textem nemusí," reagoval.

Nápis podle něj působí jako nezamýšlená recese na nápis Hollywood na kopci v Los Angeles.

Firma dostala na hotel evropskou dotaci

Smířlivěji hodnotí propagaci hotelu architekt Matěj Páral. "Font písma je celkem snesitelný, mohlo to být i horší. Osobně mi to tolik nevadí, rozhodně méně než hotelová přístavba," míní Páral.

Podoba přístavby vznikla bez architektonické soutěže a kritici ji přirovnávají k podnikatelskému baroku kombinovanému s Bratislavským hradem.

Hotelová přístavba výletní restaurace Větruše patří k nejkritizovanějším novodobým stavbám v Ústí nad Labem.

Na Facebooku se hned objevila variace dominantního nápisu, která ilustruje, jak její autoři o nové přístavbě Větruše smýšlejí.

Firma Ekofin PC, která se do té doby zabývala pouze účetnictvím, koupila od města nejprve pozemky vedle zámečku.

 Výbor úřadu ROP Severozápad obsazený místními politiky poté firmě přiklepl osmdesátimilionovou evropskou dotaci, za níž hotel postavila. Samotný zámeček poté ústečtí radní firmě Ekofin PC pronajali. Firma městu zaplatí 600 tisíc korun ročně, smlouva je na deset let.

Hotelová přístavba už je zkolaudovaná. "Hotel se pro veřejnost otevře 1. prosince," přiblížil jednatel Dušek.

Ve stejný den se otevře i restaurace, která je uzavřená kvůli přestavbě kuchyně. Dušek nechtěl specifikovat, zda je hotel zaměřen spíše na zahraniční klientelu, či hosty z Česka. "Zamýšleli jsme to pro obě skupiny," řekl Dušek.