Nápady z kuchyní českých celebrit

  • 3
Jak si předělat vlastní kuchyň, aby byla pěkná, moderní a příjemná? Inspirujte se kuchyněmi známých osobností. Co člověk, to jiný styl. Dřevěná, nerezová, pestrobarevná... Do kterékoli kuchyně známých osobností vejdete, upoutá vás něco, čím se odlišuje od ostatních.

Může to být sporák uprostřed místnosti, kamenná odkládací deska, futuristická digestoř nebo luxusní doplňky.

Každá kuchyň celebrit je něčím zvláštní, odráží se v ní charakter osobnosti. Někdo dává přednost stylové kuchyni s nábytkem jako po babičce, jiný si nedovede představit jinou linku než z nerezu v kombinaci se sklem.

Našich deset tipů by vás mohlo inspirovat při zhotovení nebo přetvoření své vlastní kuchyně.

1. Nerez linka
Nerezové doplňky i spotřebiče dnes bezesporu patří do každé moderní kuchyně. Někdo šel tak daleko, že nerez použil na celou pracovní desku včetně dřezu. Například hokejista Petr Nedvěd nebo zpěvák Jan Kalousek.

„Na linku jsem zvolil kombinaci týkové dýhy a nerezu. Kuchyň patří mezi to málo dražších věcí v mém bytě. Líbí se mi tahle kombinace, má to industriální nádech,“ říká Jan Kalousek. Z nerezu je i svislá plocha za linkou, kde normálně bývají keramické obkládačky, i veškeré doplňky - mikrovlnná trouba, varná konvice, kávovar, držák na nože...

2. Čím větší digestoř, tím lépe
Málokomu již stačí nad sporák obyčejný, bíle natřený odsavač par. Dnes jsou v módě nerezové, co největší a nejrůznějších tvarů. Zrovna takový má Petr Nedvěd. Od sporáku vede robustní obdélníková nerezová digestoř až do stropu - to znamená, že je přes dva metry vysoká.

Podobné odsavače par, ale ve tvaru rozšířeného krbu, mají televizní moderátorka Marcela Augustová, atletka Ludmila Formanová nebo zpěvačka Hana Křížková.

3. Magický kámen
Kámen v kuchyni je nádherným přírodním prvkem. Je velmi drahý, přesto si z něj někdo nechává vyrobit celou pracovní desku. Nebo alespoň z jeho imitace, třeba z corianu. Kámen použila na své lince i herečka Dana Morávková. Avšak nikoli na desku, ale na plochu za ní. „Zvolila jsem české kamenné dlaždice,“ potvrzuje.

Tento nápad jí vnukli odborníci z Olomouce, kterým stavbu své kuchyně svěřila. „Docela dobře vychytali bar, jehož součástí je i menší kuchyňský stůl. Takový nám bohatě stačí. Vždyť nějaký velký by se sem ani nevešel.“ Kuchyň je poměrně velká, ale herečka zde příliš času netráví. Moc totiž nevaří.


více foto

4. Barevná všehochuť
Proč používat v kuchyni jen bílou barvu v kombinaci se dřevem? Vždyť spotřebiče, linka, stěny, ale i doplňky mohou hýřit barvami. A právě tak se nechala inspirovat Marcela Augustová. Kuchyňskou linku zvolila v neobvyklé šedé barvě. Zdi kolem jsou oranžové. Největším výstřelkem je však modrá lednička. Kromě atypické barvy zaujme především svým designem.

„Vůbec jsem netušila, že sehnat barevnou ledničku bude problém,“ říká. „Jenže když jsem někam přišla a vyslovila jsem přání, dívali se na mě jako na blázna. Ale nakonec se to podařilo.“

5. Nová jako stará
Nová kuchyňská linka nemusí vypadat nově. Může totiž vytvářet dojem vybavení zašlého časem, s puncem patiny. Když se povede, dokáže v bytě vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Jako je tomu třeba u zpěváka Pavla Bobka.

Celou kuchyň si jako vystudovaný architekt navrhl sám. Protože má rád bílou barvu, i linka je celá světlá včetně navazujícího jídelního stolu a starých, bíle natřených židlí Thonet. Dřevěné šuplíky vypadají jako oprýskané, ale to je úmysl. „Nechal jsem je vyrobit u truhláře tak, aby nevypadaly jako nové,“ potvrzuje.

6. Praktické šuplíky
Spodní skříňky na kuchyňské lince jsou sice praktické, ale mnohem pohodlnější jsou velké a hluboké šuplíky. Výrazně lépe totiž využívají prostor. Vejdou se do nich hrnce, pánvičky a pomocí různých úchytů a zarážek i talíře, hrnky, misky, struhadla...

Šuplíky zvolila i Hana Křížková. A to nejen přímo v kuchyňské lince, ale i ve skříni naproti. „Nemůžu si to vynachválit. Je to skutečně ohromně šikovná věc. Schovám tam vše, co potřebuji,“ pochvaluje si zpěvačka.

7. Pracovní desky proti sobě
I v malé kuchyni lze získat dostatek místa. A to tak, že dvě pracovní desky umístíte proti sobě. Není totiž nad to, mít kolem sebe hodně odkládacího prostoru. Nehledě na uspořený čas i pohyby. Sportovní moderátorka Jana Nováková si přesně takhle svou kuchyň zařídila. Ovšem dost zvláštním postupem.

Nejprve si vybrala kuchyňskou linku, až poté nechala podle ní přesně na milimetry postavit zděné příčky. „Kuchyň se musela vejít do malého výklenku. Nedalo se jinak, než zahnout ji do tvaru U. Praxe mi dala za pravdu: člověk se jen otočí, a má všechno při ruce.“


více foto

8. Varné centrum uprostřed
Architekti mají rádi, když mohou tvořit ve velkém prostoru. To se týká i kuchyní. Pak totiž zbývá místo i pro velmi praktické řešení, jakým je například ostrůvek se sporákem uprostřed místnosti mezi dvěma pracovními deskami. V takovém prostředí se pohybuje manželka moderátora Jana Rosáka.

„Odkoukali jsme to u známých v Americe. Je to velmi šikovné. Stejně jako trouba a mikrovlnka zabudované do linky v úrovni pasu, aby se člověk nemusel sklánět až k zemi,“ pochvaluje si Jan Rosák.

9. Výhled do centra dění
Celá řada kuchyní je dnes stavěna jako součást hlavního obytného prostoru; většinou pracovní deskou ke zdi. Příjemnější je umístit desku opačně - směrem do centra místnosti.

Ten, kdo je momentálně v kuchyni, tedy může sledovat s ostatními televizi nebo se kochat pohledem z okna přes pokoj či sledovat své děti při hraní či psaní úkolů. Malíři Kristianu Kodetovi se právě toto řešení zalíbilo.

„Kuchyňskou linku máme přímo v obývacím pokoji, protože žena má být s rodinou, a ne zavřená mezi sporákem, skříňkami a nádobím,“ vysvětluje malíř.

10. Jako za dob babiček
Moderní kuchyň se nemusí blýskat materiály, jako jsou nerezový kov a sklo. Spousta vychytávek se totiž dá odkoukat od našich babiček, které měly většinou k dispozici velmi jednoduché dřevěné linky.

Zajímavostí jsou například dřevěné přihrádky na jednotlivé talíře i otevřené skříňky bez dvířek. Staročeskou domácnost si zamilovala herečka a zpěvačka Světlana Nálepková.

Její kuchyň je celá ze dřeva a vypadá, jako by pocházela přímo ze skanzenu. „Sama jsem si ji navrhla. Je z nového dřeva, ale vypadá staře. Jsem věčný romantik a ve stejném duchu jsem chtěla mít zařízený i byt. Rozplývám se ve skanzenech nad každou kolébkou, hrnečkem, vařečkou... To samé jsem chtěla tady. Tak aby to ladilo s duchem starého domu, s duchem krajiny,“ říká.

Obývací část rozdělují od kuchyně a jídelny schody, kterými se jde nahoru do ložnice. Kuchyně (nalevo) je kombinací týkové dýhy a nerezu. "Musím říci, že kuchyně je asi to nejdražší, co v tomhle bytě je," říká zpěvák.

Kuchyň Jany Novákové je celá v bílé barvě - linka, obklady, dlažba i spotřebiče.

"Původně jsem si přála kuchyň úplně jinou," říká moderátorka. "Ta do U se ale nakonec ukázala jako velmi praktická."

Manželka Jana Rosáka se nechala inspirovat v Americe a navrhla doprostřed kuchyně ostrůvek se sporákem.

Kuchyňskou linku si moderátorka Marcela Augustová vybrala v šedé barvě, která skvěle zapadá do okolního interiéru.

Kromě atypické barvy zaujme lednička Marcely Augustové svým designem. Vypadá totiž jako z dob našich babiček.

Kuchyň je ve stylu 60. let. Je v kombinaci modré barvy a olšového dřeva.

Na kuchyni si dala Hanka Křížková zvlášť záležet. "Naprosto mi vyhovují místo skříněk šuplíčky. Všechno se do nich schová a dobře se s nimi manipuluje," říká.

Jediným moderně zařízeným místem je u Kodetů kuchyň.

Kuchyňská linka Dany Morávkové zaujme na první pohled především díky barevným kamenným obkladům.

Dana Morávková má velkou kuchyň oddělenou od obýváku barovým pultem, ale jak sama říká, vařením moc času nestráví.

, ,