Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Snoubenka byla šikovnější než kuchyňská studia. Podívejte se

  1:00aktualizováno  1:00
Do naší soutěže o kuchyně s nejlepšími nápady přišly interiéry převážně od "amatérů", ale jejich řešení mnohdy předčila i profesionály. Zejména mladí čtenáři pak ukázali, že není nutné utrácet desetitisíce, aby byl člověk doma spokojený.

Bílá barva kuchyň opticky zvětšuje. | foto: Pavel Theuer

Kuchyň prvníKuchyňská studia neuspěla

Kuchyň je středobodem celého našeho bytu. Byla také první místností, kterou jsme projektovali a nad jejíž realizací jsme strávili nejvíce času. Původní plán počítal se samostatnou místností, ale poté, co jsme viděli, o kolik prostoru bychom se tím připravili, jsme se dohodli s developerem na odstranění stěny mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Díky tomu jsme získali oddělenou zónu čistě na vaření a konzumaci jídla, ale zároveň nejsme izolováni od dění v pokoji, kde trávíme nejvíce času.

Hlavní autorkou projektu je moje snoubenka Agnieszka. Chtěla kuchyň jednoduchou a funkční a aby v ní převládala bílá barva. Na návrzích, které nám předkládala různá kuchyňská studia, jsme vždy našli něco, co se nám nelíbilo. Než volit kompromis, rozhodli jsme se vytvořit návrh podle sebe a nechat si kuchyň zhotovit na míru u truhláře.

Obývací část je opticky oddělena polopříčkou.

Obývací část je opticky oddělena polopříčkou.

Výsledek nás mile překvapil nejen provedením, ale také cenou, která byla až o třetinu nižší než v kuchyňských studiích, ve kterých jsme se inspirovali. Kromě bílé barvy asi na první pohled zaujme hnědá laminátová kuchyňská deska.

Ta je použita nejen na hlavní kuchyňské lince, ale také na ostrůvku, na jeho bocích a částečně i na stropě, kde je do ní vloženo bodové osvětlení tak, aby osvětlovalo pracovní plochu pod sebou. Hnědou barvu doplňují skříňky s bezdotykovým otevíráním, na kterých díky povrchu z matného dřeva nejsou vidět stopy po prstech.

Velkou pozornost věnovali majitelé osvětlení.

Velkou pozornost věnovali majitelé osvětlení.

U spodních skříněk je otevírání vyřešeno vyfrézováním v horní části.

U spodních skříněk je otevírání vyřešeno vyfrézováním v horní části.

Jako ochranu stěn proti mastnotě a nečistotám jsme zvolili skleněný obklad. V tomto případě jsme u sklenáře objednali 5 mm tlustou skleněnou desku, kterou jsme si nechali nařezat. Z jedné strany jsme ji nastříkali bílou barvou, a získali tím delikátní zrcadlový efekt.

V prostřední horní skříňce je zabudovaná vysouvací digestoř, u které jsme dbali na to, aby její výkon byl schopný zamezit pronikání pachů z vaření do obývacího pokoje.

Fotogalerie

Při plánování jsme nemohli najít vhodné místo pro mikrovlnou troubu, proto jsme zakoupili elektrickou kombinovanou s funkcí grilu a mikrovln v jednom.

Protože v bytě není zavedený plyn, byla pro nás jediná volba indukční elektrický sporák umístěný mezi pracovními plochami a dřezem.

Ve spodních skříňkách, u kterých jsme otevírání vyřešili vyfrézováním horních částí dvířek, se pod dřezem skrývá odpadkový koš a vedle něj myčka na nádobí, vše na dosah ruky.

V části s rozkládacím jídelním stolem jsou ve dvou skříních vedle sebe zabudovány lednička a spižírna, do které jsem zamontoval LED osvětlení stejným způsobem jako v ledničce (po otevření světlo, po zavření tma). V ostrůvku se skrývají zásuvky s příbory, nádobím a kuchyňskými spotřebiči.

Podlaha v kuchyni je stejně jako v celém bytě plovoucí, a to z materiálu, který podle záruky výrobce snese vlhkost a hrubou sílu. O tom jsme se již několikrát přesvědčili při vyklouznutí těžkého hrnce. Je teplá a snadno omyvatelná.

Kuchyň je umístěna v nice, nijak na sebe neupozorňuje.

Kuchyň je umístěna v nice, nijak na sebe neupozorňuje.

Nejvíce kuchyni využíváme večer, protože oba pracujeme do pozdního odpoledne, proto jsme věnovali zvláštní pozornost jejímu osvětlení. Bodové osvětlení nad pracovními plochami doplňuje LED světlo zabudované na spodní části skříněk a digestoře a lampa nad jídelním stolem. Každý z těchto světelných zdrojů má vlastní vypínač, je tedy možné nakombinovat takové množství světla, které právě potřebujeme.

 Pavel Theuer

Druhá kuchyňDesignový - praktický - levný

Tato přídavná jména se obvykle navzájem vylučují, ale u nás doma v kuchyni tomu tak není. Tento popis je určen pro náš jídelní stůl. Ještě bych ho mohla doplnit o velký a krásný. Rádi se u něj potkáváme.

Zhruba před rokem jsme rekonstruovali klasický panelákový byt. Kuchyň nám udělal podle mého návrhu bratr, který má firmu na výrobu nábytku na míru.

Kuchyň je řešena především prakticky, aby se do úzkého prostoru všechno vešlo a člověk se zde mohl pohodlně pohybovat. Po ročním užívání můžu konstatovat, že se nám to podařilo. Ke kuchyni patří i jídelní kout s velkým jídelním stolem vlastní výroby.

Ke stolu se vejde až deset stolujících.

Ke stolu se vejde až deset stolujících.

Minulý rok se nám chvíli před Štědrým dnem narodil syn, Vánoce se tak slavily v novém bytě. Když se sejde celá rodina, je potřeba hodně místa, aby se štědrovečerní hodování vydařilo. Stůl jsme v tu dobu ještě nevybrali, žádný z nabízených se nám nezamlouval, nebo jeho cena byla mnohdy nesmyslná.

Tak jsme se do toho pustili sami. Náš výtvor je složen z "kozích" nohou z IKEA a OSB desky, která je přetřená bílým balakrylem. Struktura OSB desky se zachovala a bílá deska pěkně zapadla do barevné kompozice celé kuchyně.

Centrální proužek původního OSB povrchu je maličkostí, která dává podle mého názoru stolu punc docela designového kousku. Výroba trvala jedno odpoledne, z peněženky zmizelo pár stovek a my měli radost z vlastního díla.

Nová kuchyně vyhovuje i nejmladšímu členu rodiny.

Nová kuchyně vyhovuje i nejmladšímu členu rodiny.

Výhodou není jen jeho velikost (10 míst), ale také praktická stránka věci. Náš malý syn roste a každý, kdo děti má, ten ví, že nábytek často trpí. Náš stůl ale odolává všem těm škrábancům či rozmazaným kašičkám.

Až syn začne chodit, tak se chystáme rohy desky zakulatit, aby byl bezpečný. Nebudeme muset používat nevzhledné chrániče a stůl bude hezký a současně bezpečný. Jedinou nevýhodou je snad pouze to, že když se máme sejít s kamarády, tak říkají, že půjdeme k tomu, kdo má největší stůl.

Eva Dědková

Třetí kuchyňZ nouze ctnost

Před dvěma roky jsme řešili, jakým způsobem nejlépe zrekonstruovat nebytový prostor o velikosti 114 m2 na byt. Zvolili jsme řešení, kdy jsme zachovali souvislost prostoru v maximální míře, jen jsme oddělili ložnici, koupelnu, komoru a japonskou stěnou částečně pracovnu.

Kuchyni jsme nechali vyrobit na míru. Stejně jako celý interiér byla v úzké koordinaci s námi navržena architektkou. Dobře se nám osvědčila spolupráce s brněnským kuchyňským studiem Gabon, které kuchyni podle dodaného projektu vyrobilo a nainstalovalo.

Uprostřed hlavní místnosti byly stoupačky, které úplné otevření prostoru neumožnily. Staly se nakonec základem kuchyně, kterou jsme umístili atypicky doprostřed místnosti. Z jedné strany je kuchyně opravdu kuchyní, při pohledu z druhé strany tvoří součást obývacího pokoje. Kuchyně je tedy snadno dostupná a protože nepoutá pohledy návštěv, nemusí být vždy úplně uklizená.

Nežádoucí stoupačky v centru interiéru se staly nakonec

Nežádoucí stoupačky v centru interiéru se nakonec využily pro základ kuchyně..

Tomuto provedení odpovídá i digestoř v ostrůvkovém provedení. Odtah je veden v podhledu a v další stupačce napojen na ventilaci.Stejně tak bylo potřeba podhledem napojit přívod vody, odpad už bylo možné svést do stupačky uprostřed místnosti.

Barevně je kuchyně řešená v kombinaci zelené a tmavě šedé a kontrastuje se zbytkem interiéru v barvě oranžové. Součástí kuchyně je i barový pult, v blízkosti je jídelní stůl. Provedení barových stoliček a jídelních židlí je ze stejné výrobní řady a opět kombinuje zelenou a oranžovou barvu.

Materiálově je kuchyně řešena takto:

- korpus je z LTD desek
- dvířka jsou s povrchovou úpravou ve vysokém lesku
- všechny úchytky jsou plně zapuštěné
- pracovní deska je žulová (typ Nero Impala z Jižní Afriky) a obsahuje granitový dřez
- oddělení pracovní desky je provedeno pomocí desek z kaleného skla v oranžovém odstínu

Ze strany jídelny a obývací části připomíná kuchyň spíše bar.

Ze strany jídelny a obývací části připomíná kuchyň spíše bar.

Kuchyně obsahuje všechny potřebné spotřebiče (varná deska, elektrická trouba, mikrovlnná trouba, myčka, lednice s mrazicím boxem). Dělený podhled obsahuje barevné LED osvětlení pro navození správné atmosféry. Při takto vytvořené atmosféře se kuchyně může rázem proměnit na bar, kde se perfektně připravují míchané nápoje.

Roman Staffa

Pravidla soutěže Hledáme kuchyni s nejlepšími nápady

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 27. listopadu 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:

  • fotografie ve formátu .jpg (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 1 800 znaků)
  • kontaktní údaje: jméno, adresu, telefon, e-mail
  • do předmětu zprávy napsat "Nápady v kuchyni"

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Hodnocení:

Odborná porota bude soutěžní příspěvky hodnotit podle nápaditosti a preciznosti provedení, ale také podle celkového dojmu. Vyhlášení výsledků proběhne 16. prosince 2013.

Kvůli kvalitě fotografií nezapomeňte na dobré osvětlení. Pamatujte, že i u fotografování platí, že méně bývá více, dejte proto pryč zbytečné drobnosti, používané utěrky nebo nádobí.

Ceny pro soutěžící:

Hlavní cenou je luxusní čtyřdílná sada nádobí Silit Energy Red z patentovaného materiálu Silargen v hodnotě 9 299 korun.

Set čtyř hrnců Silit (Red)

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green)

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green

Odměnou za druhé místo bude opět sada nádobí Silit, a to v provedení Lemon Green za 5 399 korun, která získala ocenění iF product design award. Třetí nejlepší majitel kuchyně získá tlakový hrnec Silit (Sico-Silargen 4,5 l) za 5 399 korun.

Set čtyř hrnců Silit (Red)

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green)

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green v ceně 5 399 Kč - z

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green

Set čtyř hrnců Silit (Red) v ceně 9 299 Kč - z unikátního patentovaného

Set čtyř hrnců Silit (Red)

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green) v ceně 5 399 Kč -

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green)

Autoři:
Nejčtenější

Gramofon G3 ClassiC z habru. Krása a struktura tohoto českého dřeva autory...
Gramofon slouží v interiéru jako socha aneb terapie vinylovou deskou

Dokonalý zvuk a krása jako přidaná hodnota reprezentují výrobky rodinné firmy 440 Audio, kterou založil Tomáš Jiráček. Zejména nová řada gramofonů Art působí v...  celý článek

Na začátku každého nového dne najdou majitelé chytré pračky své prádlo čisté,...
Chytrá pračka vypere i vyžehlí. Návrhářka se inspirovala toustovačem

Designérka Jiyeun Yoonová z Jižní Koreje přišla s úžasným nápadem. Navrhla chytrou pračku Pop-Up Laundry, která dokáže prádlo vyprat a rovnou jej i vyžehlí.   celý článek

1
Sousedka je při sexu moc hlučná. Nejsem puritánka, ale vše má své meze

Bydlíme v nájemním bytě, sousedé nad námi mají i několikrát denně sex a žena vždy křičí a je velmi hlučná. Ze začátku jsem si říkala, zda se v bytě nad námi...  celý článek

Na ulici hledí strohá betonová fasáda, s černým vchodem a rámem balkonu.
Zepředu nic moc. Zezadu neuvěřitelný dům pro rodinu plný překvapení

Pařížský domek si hraje s okolím. Za skromnou uliční fasádou se skrývá přívětivé nádvoří a s ním překvapení, rodinný městský dům pokračuje dalším, větším a...  celý článek

Konstrukce domu, postavená na železobetonové základové desce, je z...
Svépomocí si postavil pasivní dům plný technických vychytávek

Majitelé si přáli pasivní dům, ale zároveň nechtěli slevit ze svých požadavků na funkční i estetické prvky, které se s pasivními standardy právě neslučují,...  celý článek

Další z rubriky

Šedohnědá barva vládla letošnímu veletrhu Eurocucina. Masivní dřevo zde...
Trendy, které u nových kuchyní nepřehlédnete. Vsaďte na šedohnědou

Dubnový veletrh kuchyní Eurocucina v Miláně si letos pro zájemce přichystal několik jasných odpovědí, zejména jak si hlavně italští výrobci představují kuchyně...  celý článek

Kuchyň s kredencí, skříňkou, spižírnou a stolem, buk a plast, 1955 až 1960
Kuchyňská linka má být modrá, odpuzuje prý hmyz. Proměny kuchyně

Nic se nezměnilo v bytě víc než kuchyně. To dokazuje i Muzeum nábytku ve Vídni, kde probíhá výstava Kuchyňský nábytek - Design a historie. Zpracovává téma od...  celý článek

Závěsná lampa Space Time byla představena poprvé v roce 2011 ve Švédsku a od té...
Jak bydlí designér Karim Rashid, který se obléká jen do růžové a bílé

Karim Rashid je jedním z nejplodnějších designérů své generace. Přes tři tisíce jím navržených produktů ve výrobě a 300 významných ocenění spolu s faktem, že...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.