Horovo oko reprezentovalo i matematický měřicí systém a počítání se zlomky. I

Horovo oko reprezentovalo i matematický měřicí systém a počítání se zlomky. I tento fakt inspiroval Garridu a při návrzích vily se prý poměrů držel. | foto: Luis De Garrido

Naomi Campbellové se splnil sen. Bude bydlet v oku boha Hora

  • 49
Španělský architekt Luis De Garrido navrhl pro britskou supermodelku Naomi Campbellovou sídlo ve tvaru oka staroegyptského boha Hora. Luxusní ekologickou stavbu jí daroval k jejím 41. narozeninám. Vše financoval modelčin partner, ruský miliardář Vladislav Doronin.

Naomi Campbellová je fanatickou obdivovatelkou egyptské kultury. Dokonce i svou svatbu s ruským miliardářem Vladislavem Doroninem plánovala v egyptském stylu a vážně uvažovala o obřadu v chrámu v Luxoru.

Sňatek sice vyšuměl doztracena, ale Naomi zemi na Nilu obdivovat nepřestala. Dokladem je vila stojící na malém soukromém ostrově blízko tureckého pobřeží. I samotný ostrůvek nese příhodný název. Jmenuje se Kleopatřiny pláže.

Tvar vily při leteckém pohledu připomíná staroegyptský znak Horova oka.

Zakázka na ekologickou vilu s pětadvaceti pokoji, maximálním komfortem a soukromím v rámci neomezeného rozpočtu je pravděpodobně snem každého architekta. Tento se splnil Španělovi Luisi De Garridovi, který se plně věnuje tvorbě ekologicky udržitelných projektů a sociálních staveb.

Jeho realizace jsou ověnčené významnými mezinárodními cenami a v roce 2008 byl dokonce jmenován Americkým architektonickým institutem architektem roku.

"Udržitelná architektura musí zcela splňovat potřeby majitelů a všech, kteří budou objekt obývat, ale zároveň nesmí ohrožovat blaho a rozvoj ostatních lidí ani dalších generací. V podstatě jde o jakýsi čestný lidský závazek a doklad sociální stability," říká Garrida v úvodníku svého zářijového zpravodaje, který pravidelně vychází na webových stránkách jeho architektonického studia. V editorialu také oznámil dokončení vily pro Campbellovou.  

Vilu tvoří obrovská polokoule z modře tónovaných skel zasazených v ocelové konstrukci.

Nové modelčino sídlo popisuje jako luxusní dům, ve kterém se mu podařilo dokonale sladit vysokou kvalitu moderního života s konceptem soběstačnosti. Dům je maximálně funkční a jeho provoz prý velmi levný.

Vilu tvoří obrovská polokoule z modře tónovaných skel zasazených v ocelové konstrukci. Stavba stojí na velkoryse dimenzované terase, obklopené fotovoltaickými panely. Tvar vily při leteckém pohledu připomíná právě staroegyptský znak Horova oka.

Ostrůvek se jmenuje Kleopatřiny pláže.

Kromě pětadvaceti pokojů je v domě pět salonů a obývacích pokojů a v nejvyšším patře krytá zahrada s palmami, která poskytuje neuvěřitelné výhledy po okolí a příjemné mikroklima v kterékoliv denní době po celý rok. Centrální bod kupole také slouží jako obří světlík pro všechna patra stavby.

Speciální úpravy skel a propracovaný systém odvětrávání zamezují ve spojení s dokonalým lamelovým zastíněním oken a výběrem vhodných materiálů skleníkovému efektu.

Vila má jedno patro o rozloze 687 metrů čtverečních zapuštěných v zemi. Zde jsou tři ložnice, obývací pokoj, jídelna, koupelna, kino, tělocvična, herna, lázně a několik skladovacích prostorů.

V přízemí jsou na 688 metrech čtverečních dva obývací pokoje, jídelna, kuchyň a dva pokoje s koupelnami. První patro má 467 metrů čtverečních a nabízí deset ložnic, deset koupelen a velkou šatnu.

Dům má celkem 1 842 metrů čtverečních a jenom stavba vyšla Vladislava Doronina na 3,6 milionu eur (v přepočtu 88,5 milionu korun).

Horovo oko neboli vedžat je jedním z nejdůležitějších staroegyptských symbolů a značí sílu, moc a zdraví.

Co symbolizuje Horovo oko

Horovo oko neboli vedžat je jedním z nejdůležitějších staroegyptských symbolů a značí sílu, moc a zdraví. Symbolika vychází z postavy boha Hora, vládce nebes, slunce a světla.

Mezi starověkými vzdělanci reprezentovalo Horovo oko i matematický měřicí systém a počítání se zlomky. I tento fakt inspiroval Garridu a při návrzích vily se prý poměrů důsledně držel.

, pro iDNES.cz