pozemek

pozemek | foto: Profimedia.cz

Koupili si dům a žili šťastně. Problém s pozemkem vše změnil

  • 214
Manželé Daňkovi se chtěli přestěhovat z Prahy do Brna. Kvůli chybě realitní makléřky, která neprověřila potřebné dokumenty, přišli během koupě o více než 200 tisíc korun. Navíc museli několik měsíců vyjednávat s obcí o prodeji pozemku, který již jednou zaplatili v ceně pořízeného rodinného domu.

„Před třemi lety dostal manžel nabídku lukrativního zaměstnání v Brně. V té době jsme všichni žili v Praze. Máme čtyři děti a navíc s námi bydlí i manželova maminka. Museli jsme se tedy poohlédnout po bydlení, které by odpovídalo nárokům naší sedmičlenné rodiny. V Praze jsme měli velký dům se zahradou, něco podobného jsme chtěli i v Brně,“ popisuje začátky Ivana Daňková.

Na internetu začali hledat velký rodinný dům na okraji Brna, případně v jeho nejbližším okolí, se zahradou, vhodný pro sedmičlennou rodinu a nejlépe s menší samostatnou jednotkou pro seniorku. Právě kvůli nestandardním požadavkům na dispoziční řešení a velikost domu nebylo pátrání snadné.

Praha je nejhorší

Nájemníci se ničeho nebojí. S Prahou mám jen ty nejhorší zkušenosti

pronájem

„Věděli jsme, že takových domů, které by ve všem odpovídaly našim potřebám, není na trhu moc, ale stále jsme doufali, že ten pravý najdeme. Nakonec to trvalo téměř půl roku, než jsme natrefili na dům, který odpovídal tomu, co jsme potřebovali. Velký třípodlažní dům v menší obci za Brnem se nám líbil. Patřila k němu rozlehlá zahrada se sadem a spodní patro domu bylo řešeno jako samostatná jednotka. Moc dlouho jsme se nerozmýšleli a s koupí souhlasili,“ vysvětluje Ivana.

„Končily letní prázdniny a od září měly naše děti nastoupit do nových škol v Brně. S majiteli jsme se tedy dohodli, že nebudeme čekat na přepis na katastru, ale že se do nového domu nastěhujeme již po podpisu kupní smlouvy,“ doplňuje Daňková.

Smlouvy podepsali ve spěchu

Realitní makléřka, která prodej domu pro prodávající zajišťovala, připravila potřebné smlouvy. Přestože Daňkovi nejdříve plánovali, že budou veškerou dokumentaci řešit se svým advokátem, kvůli nástupu manžela do nového zaměstnání a s tím spojené časové vytíženosti nakonec k tomuto kroku již nepřistoupili. Kupní smlouvy podepsali tak, jak je realitní kancelář připravila a vše bylo podáno na katastrální úřad k zápisu změny vlastnictví.

„Následující týden jsme se do domu nastěhovali a začali také s potřebnými úpravami. Měla jsem starostí až nad hlavu, ale byla jsem ráda, že to nejhorší máme za sebou. Jaké bylo moje překvapení, když nám za několik týdnů přišel dopis z katastrálního úřadu, že bylo řízení zastaveno. Jeden z pozemků uvedených v kupní smlouvě totiž není ve vlastnictví prodávajících, nýbrž obce. Nevěřila jsem vlastním očím a vůbec jsem nechápala, jak se něco takového může stát. Předpokládala jsem, že si makléřka takovéto základní informace o pozemcích prověřila,“ říká Ivana.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Chcete využít služby zástupce kupujícího při koupi nemovitosti? Se seriálem Na pranýři máte slevu 5 000 korun na služby společnosti Alisen. Stačí vyplnit formulář ZDE.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

E-knihu Jak koupit nemovitost si můžete stáhnout ZDE.

„Skutečnost, že jeden z pozemků fakticky není ve vlastnictví původních majitelů, by zcela jistě odhalilo důkladné právní prověření,“ uvádí k případu Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

„Většina kupujících si již dnes nechává právní prověření zajistit. Náklady jsou zanedbatelné v porovnání s hodnotou kupované nemovitosti a riziko kupujících, že si místo domu koupí nějaký budoucí problém, se tím významně snižuje,“ dodává Wenigrová.

„Ihned jsem makléřce volala, abych zjistila, co s tím budeme dělat. Oznámila mi, že máme v podstatě dvě možnosti. Buďto od smlouvy odstoupit nebo se domluvit s obcí na odkupu daného pozemku. Vzhledem k tomu, že jsme v domě již bydleli, odstoupení od smlouvy nepřicházelo v úvahu. Chtěli jsme se tedy s původními majiteli dohodnout na snížení kupní ceny s tím, že z těchto peněz zaplatíme za pozemky obci,“ popisuje situaci Ivana.

Majitelé ale nechtěli o žádné slevě slyšet. Daňkovi byli v patové situaci. Při představě, že se budou zase někam stěhovat, hledat jiný dům a procházet vším znovu, se rozhodli, že za pozemek zaplatí podruhé a opět ze svého.

„Celou dobu jsme se modlili, aby byla obec vůbec ochotna nám pozemek prodat. Naštěstí jsme se dohodli. Ale i tak se celá věc protahovala, protože o prodeji muselo rozhodovat obecní zastupitelstvo. Další věcí byly samozřejmě náklady. Nejen, že jsme museli zaplatit za pozemek, ale bylo nutné nechat vypracovat kupní smlouvu a zaplatit kolky. O čase, který jsme vyjednáváním a převodem strávili, ani nemluvě,“ říká rozhořčeně Ivana.

Chata je nejlepší

Nejlepší stavbou v Česku je chata u Máchova jezera, rozhodli architekti

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní...

Nejhorší bylo, že realitní kancelář dala od všeho ruce pryč. Makléřka se sice omluvila, ale zároveň argumentovala tím, že prodávající daný pozemek posledních pár let užívali v domnění, že je jejich. Proto ani ona neměla pochyby o jeho vlastnictví.

„Naše zklamání a vytočení to však nezmenšilo. Kvůli její chybě jsme přišli o několik měsíců klidného bydlení, ale zároveň i 200 tisíc korun, které jsme za pozemek museli, vlastně již podruhé, zaplatit. Zvažovali jsme i nějaké právní kroky, ale nakonec jsme si s manželem řekli, že už bylo starostí dost, a že to hodíme za hlavu. Ale dodnes, když si na vše vzpomenu, tak si říkám, jestli nám to stěhování stálo za to,“ uvažuje smutně Ivana.

„Nejen čas a peníze, ale hlavně starosti s řešením převodu by manželé Daňkovi ušetřili, kdyby si na celý nákup nemovitosti najali svého zástupce kupujícího. Ten hlídá nejen bezpečnost celého obchodu, ale řeší za klienta veškeré komplikace, které mohou vzniknout a často také vznikají,“ dodává k případu Alena Wenigrová.