Kupující by se měl při pořizování nemovitosti obrátit na odborníky, kteří dům...

Kupující by se měl při pořizování nemovitosti obrátit na odborníky, kteří dům či byt právně prověří. | foto: Profimedia.cz

Koupili si rodinný dům a žili šťastně. Šokující dopis všechno změnil

  • 293
Manželé Markovi koupili v loňském roce v blízkosti Prahy menší rodinný dům. Před časem jim však přišlo oznámení s informací, že původní majitel neměl k prodeji souhlas manželky. Dům neměl být vůbec prodán. Markovi jej budou muset buď vrátit, nebo se o něj začít soudit.

„Asi před třemi lety jsme se s manželkou rozhodli, že se odstěhujeme za Prahu a do města budeme jen dojíždět za prací. Oba jsme chtěli dům někde těsně u hranic, aby cestování nebylo tak náročné. Rodinu neplánujeme, takže jsme se začali poohlížet po něčem menším, s malou zahrádkou,“ začíná vyprávět Pavel Marek.

„Netrvalo to dlouho a našli jsme, co jsme hledali. Sedm kilometrů za Prahou byl k prodeji jednopatrový dům. S hezkým travnatým prostranstvím za domem a malou předzahrádkou. Byl starý necelých pět let, zachovalý, s pěkným vybavením, které bylo v ceně. Navíc nám bylo sympatické, že jsme jednali přímo s majitelem bez zprostředkování realitní kanceláří. Ani jsme se moc dlouho nerozmýšleli a s koupí jsme souhlasili,“ vzpomíná Pavel.

Původní majitel Markovým vyprávěl, že on sám v domě vlastně nikdy nebydlel. Koupili ho s manželkou před lety jako investici. Dřív ho pronajímali mladým manželům, pak se jim narodily děti a museli se odstěhovat do většího. Další vhodné nájemníky nenašli, a proto se rozhodli dům prodat.

„Koupě proběhla rychle a bez problémů. Do domu jsme se stěhovali pár týdnů po koupi a celkem spokojeně jsme si tam žili. Před několika týdny nám ale pohodové bydlení v domě skončilo. Obdrželi jsme dopis, který nás opravdu šokoval. Advokát exmanželky prodávajícího nás v něm informoval, že prodej domu proběhl nezákonně a z tohoto důvodu bude prodej anulován a my se budeme muset vystěhovat,“ popisuje nepříjemné překvapení Pavel, který ihned začal zjišťovat podrobnosti a oprávněnost požadavku advokáta.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám. Zároveň se budeme věnovat jednotlivým problémům čtenářů, kteří se do nákupu realit pustili.

Na e-mail: vasepribehy@realitynapranyri.cz pošlete text s popisem celé situace. Váš problém rozebereme a navrhneme řešení. Příběhy budeme v rubrice Bydlení pravidelně zveřejňovat.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

E-knihu Jak koupit nemovitost si můžete stáhnout ZDE.

„Situace manželů Markových je velice nepříjemná. Po podrobném pátrání jsme zjistili, že v době, kdy prodávající dům manželům prodával, se se svou manželkou rozváděl. Přestože byl v katastru nemovitostí zapsán jako majitel domu pouze on, dům si pořizovali společně s jeho bývalou paní v době jejich manželství. Nemovitost tedy skutečně spadala do společného jmění manželů. Prodávající však s manželkou prodej domu v době jejich rozvodu nekonzultovat, tedy ani nedostal souhlas k jeho prodeji, a peníze, které získal z prodeje, si všechny nechal. Proto se nyní exmanželka prodávajícího oprávněně dožaduje práva na vrácení nemovitosti,“ vysvětluje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

„Zatím vůbec nevíme, jak budeme celou situaci řešit. Stěhovat se z domu rozhodně nechceme. Zvykli jsme si tady a je nám zde dobře. Manželka to už obrečela, ale já se vzdát nechci. Radost z toho nemám, ale asi to celé skončí u soudu. My přece nemůžeme za to, že se oni nedokázali domluvit,“ dodává smutně Pavel Marek.

Této situaci mohli Markovi předejít ověřením rodinného stavu prodávajícího. Po zjištění, že je prodávající ženatý, měli prověřit, zda nemovitost patří do společného jmění manželů či zda je výhradně jeho, případně si zajistit souhlas spolumajitele s prodejem.

Od ledna 2015 platí, co je psáno, to je dáno

„Podle právní úpravy, která platila do konce roku 2014, skutečně hrozilo, že pokud na smlouvě nebude podpis obou manželů, je v případě námitek druhého z manželů transakce z pohledu práva neplatná. Změnu přináší nový občanský zákoník od ledna 2015, nyní laicky řečeno: „co je psáno, to je dáno“. Tento princip zajišťuje ochranu každého, kdo nahlíží do katastru, včetně kupujících, v tom smyslu, že údaje v něm uvedené jsou úplné, pravdivé a správné,“ říká Michal Bernard, advokát ze společnosti AK Dohnal & Bernard.

„V každém případě však při koupi nemovitosti doporučuji, aby se kupující vždy obrátili na odborníka, který provede právní prověření a odhalí případná rizika zvažované transakce a pomůže se jim již od počátku vyhnout, případně je bezpečně ošetří,“ uzavírá Alena Wenigrová.