Prodávající nás uklidňovala, že babička se určitě nebude chtít nastěhovat k cizím lidem. Ilustrační snímek

Prodávající nás uklidňovala, že babička se určitě nebude chtít nastěhovat k cizím lidem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Manželé si vyhlédli byt v Praze. Málem k němu dostali i cizí babičku

  • 125
Po narození druhého dítěte již manželé Volfovi věděli, že se budou muset konečně přestěhovat do vlastního. „Pronajatý byt nám již nestačil. Po dvou měsících hledání se nám podařilo najít ideální 4+1 za 4,2 milionu korun,“ popisuje začátky s nákupem bytu Jaroslav Volf z Prahy.

Když si šli manželé Volfovi byt prohlédnout, přivítala je tam mladá slečna. Ta jim během prohlídky řekla, že byt dostala od své babičky, která se přestěhovala do domova důchodců. Pro slečnu však byl byt zbytečně veliký. Chtěla ho prodat a pořídit si něco menšího na nedalekém sídlišti.

„Byli jsme rádi, že byt inzerovala přímo majitelka. Z minulosti jsme neměli moc dobré zkušenosti s realitními kancelářemi, takže jsme přímou komunikaci s majitelkou uvítali a rychle jsme se dohodli na podmínkách koupě,“ vysvětluje Jaroslav.

„Na byt padly veškeré úspory a peníze, které jsem zdědil po rodičích. Protože jsme kupovali nemovitost poprvé, měli jsme strach, abychom neudělali nějakou chybu a nenaletěli. Dal jsem proto na doporučení kolegy z práce a obrátili jsme se na odborníky s žádostí o pomoc. A udělali jsme dobře,“ říká Volf.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám. Zároveň se budeme věnovat jednotlivým problémům čtenářů, kteří se do nákupu realit pustili.

Na e-mail: vasepribehy@realitynapranyri.cz pošletete text s popisem celé situace. Váš problém rozebereme a navrhneme řešení. Příběhy budeme v rubrice Bydlení pravidelně zveřejňovat.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

E-knihu Jak koupit nemovitost si můžete stáhnout zde.

Manželé od zástupce kupujícího nechali ještě před podpisem kupní smlouvy mimo jiné prověřit i právní stav bytu včetně jeho historie.

„Při prověření nemovitosti jsme zkoumali také list vlastnictví a dokumenty uložené v katastru nemovitostí. Mimo jiné i darovací smlouvu, na základě které stávající majitelka získala byt od své babičky,“ uvádí Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

„Při pohledu na list vlastnictví, důkladném prostudování darovací smlouvy a dalších dokumentů, jsme objevili riziko, které v budoucnu mohlo Volfovým pěkně zkomplikovat život. Zjistili jsme, že je k nemovitosti zřízeno věcné břemeno na dožití ve prospěch babičky současné majitelky bytu,“ dodává Wenigrová.

„Z toho jsme byli dost zaskočeni, protože na internetovém výpisu z katastru nemovitostí žádné omezení vidět nebylo. Prodávající nás navíc uklidňovala, že babička se určitě nebude chtít nastěhovat k cizím lidem. Manželka však měla strach, že by nás ona babička někdy v budoucnu mohla nemile překvapit,“ doplňuje Jaroslav.

Je nutné si uvědomit, že informace zobrazené na internetovém výpisu mají pouze informativní charakter, a mohou se tedy od skutečnosti lišit. Kupující by měli vždy navštívit katastr nemovitostí, nechat si předložit nejen list vlastnictví, ale zároveň si prostudovat alespoň poslední nabývací titul. Tím je například kupní nebo darovací smlouva, na základě které současný majitel nemovitost získal.

„Celá věc měla nakonec poměrně jednoduché řešení. Spolu s prodávající jsme zajistili souhlas babičky s výmazem tohoto věcného břemene,“ říká Alena Wenigrová. Pokud by však kupující na tuto skutečnost před podpisem kupní smlouvy nepřišli, mohli se dostat do sporu s babičkou původní majitelky bytu ve chvíli, kdy by se rozhodla uplatnit práva plynoucí z věcného břemene.

„Věřím tomu, že babička majitelky je moc milá paní a neříkám, že by se nám občas na hlídání nehodila. Ale za byt s babičkou bychom asi nechtěli dát čtyři miliony,“ uzavírá svůj příběh s úsměvem Jaroslav.

Jak postupovat při nákupu nemovitosti:

  • Nepodlehněte tlaku prodávajícího a emocím.
  • Nemovitost si prověřte po právní stránce.
  • Zkontrolujte si vždy originál listu vlastnictví přímo na katastru nemovitostí.
  • Nechte si prověřit technický stav nemovitosti.
  • Důkladně si prostudujte rezervační smlouvu před jejím podpisem.
  • Pokud bude prověřovat nemovitost někdo za vás, ať už po právní, nebo technické stránce, chtějte po něm záruky. Jinak je taková služba prakticky bezcenná.
  • Požadujte rovnocenné podmínky a oboustranné sankce v případě porušení povinností vyplývajících z rezervační i kupní smlouvy.
  • V případě jakýchkoli pochybností se raději poraďte s odborníkem.