Nový občanský zákoník uvolnil ruce těm, kteří podepsali nájemní smlouvu. Kdo ale bydlí v podnájmu, má pravidla mnohem přísnější.

Nový občanský zákoník uvolnil ruce těm, kteří podepsali nájemní smlouvu. Kdo ale bydlí v podnájmu, má pravidla mnohem přísnější. | foto: Profimedia.cz

Nájemník, nebo podnájemník. Pozor, jeden z nich si může dělat, co chce

  • 11
Čtvrtina Čechů si najímá byt nebo dům, a to hlavně ve větších městech, v obcích pod pět tisíc obyvatel žije v nájmu jen 18 procent lidí. Podnájem si hledají především studenti, pro které jsou koleje drahé. Nový občanský zákoník ale víc „nadržuje“ nájemci. Podnájemce je na tom mnohem hůř.

Během srpna a září se pravidelně zvyšuje až o pětinu zájem o podnájem. Takový typ bydlení hledají převážně studenti. "Pronájem a podnájem bytu jsou v praxi často zaměňovány. Rozdíl je ale podstatný. Nový občanský zákoník poskytuje nájemcům řadu jistot a výhod, které však v podnájemním vztahu neplatí. V podnájemní smlouvě je například možné zakázat podnikání v bytě nebo přítomnost zvířat, což v nájemní smlouvě možné není," upozornil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Může se hodit

Hledáte podnájem nebo pronájem bytu? Vyberte si ho ze stovek nabídek v každém regionu ČR na Reality.iDNES.cz.

Právě nemožnost zakázat vlastnictví domácích zvířat se po lednu 2014 stala trnem v oku mnoha pronajímatelů. Navíc o přítomnosti zvířete ani nemusí vědět. Ne s každým zvířetem se ale může nájemník nastěhovat.

"Pronajímatel nemůže nájemci zakázat v bytě chovat zvíře. Není-li to výslovně ujednáno v nájemní smlouvě, nájemce ani nemusí pronajímateli oznámit, že zvíře má. Jediným zákonným omezením je, že zvíře nesmí působit pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Za ty je možné považovat i vytrvalý štěkot a vytí psa," popsal Jiří Hartmann.

Nájemník může téměř všechno

kouření

Nový občanský zákoník nadržuje nájemníkům, tvrdí experti. Souhlas majitele bytu totiž nově nepotřebují ke spoustě věcí. Majitel nemovitosti totiž nájemníka nemůže omezit v jeho právech. A tím je například kouření nebo chování zvířat.

Kvůli hlučným nebo nebezpečným domácím mazlíčkům může pronajímatel nájem dokonce předčasně ukončit. Délka výpovědní doby je zásadně stanovena na tři měsíce. Výjimkou jsou situace, kdy ze strany nájemníka dojde ke zvlášť závažnému porušení smlouvy.

"V praxi půjde zejména o výpovědi z důvodu prodlení s úhradou nájemného, nákladů za služby, ale třeba i z důvodu poškozování bytu nebo domu. Výpověď nájmu nicméně neopravňuje pronajímatele k vyklizení bytu svépomocí. Nájemce má ze zákona na odevzdání bytu maximálně jeden měsíc od skončení nájmu. Pokud v této lhůtě byt neodevzdá, je pronajímatel oprávněn podat k soudu návrh na vyklizení bytu," upozornil Jiří Hartmann.

Před dluhy na nájemném chrání pronajímatele takzvaná kauce, ta může být v případě porušení smlouvy započtena například na úhradu nedoplatků či na škody v bytě. Kauce ale nesmí být vyšší než šestinásobek měsíčního nájmu. "Prodlení nájemce s úhradou nájemného a nákladů za služby za alespoň tři měsíce je možné hodnotit jako zvlášť závažné porušení smlouvy, což je důvod pro výpověď z nájmu bez výpovědní doby. V krajním případě se může pronajímatel svého nároku domáhat u věcně a místně příslušného soudu," vysvětlil Jiří Hartmann.

Pokud je naopak vše v pořádku a obě strany mají zájem o prodloužení nájmu, nemusí to dělat písemně. "Nájem se dá prodloužit na základě faktického užívání bytu nájemníkem po dni, kdy měl nájem bytu skončit. Pokud nájemce užívá byt po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel ho v tomto období nevyzve, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu jako dříve. Nejvýše ale na dobu dvou let," uzavřel Jiří Hartmann.

Co je nájem a podnájem

Nájem vzniká, když vlastník bytu pronajímá tento byt nebo jeho část jiné osobě. Pronajímatelem může být i obec, město, majitelé bytových domů a majitelé bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví.

Vztah je upravený v nájemní smlouvě. Od 1. ledna 2014 se všechny nájemní smlouvy řídí novým občanským zákoníkem, i ty dříve uzavřené. Nově nemůže majitel omezit nájemce v jeho právech, a tím je například kouření nebo chování zvířat.

Podnájem vzniká v bytě, který má někdo jiný v nájmu (tj. má nájemní smlouvu s majitelem bytu) a momentálně jej nepotřebuje. Je možné si podnajmout celý byt či jen jeho část. A to bez souhlasu jeho vlastníka. Podnájemní smlouvu podepisujete s nájemcem, nikoliv s majitelem.

Nájemce musí ovšem v bytě bydlet. Pokud bude bydlet jinde, musí o tom dát majiteli vědět, informovat ho o novém nájemci a mít k jeho nastěhování od něj souhlas. Vztah mezi nájemcem a podnájemcem upravuje podnájemní smlouva. Všechny výhody, které má nájemce, ovšem s podnájmem končí.

Podnájemce má mnohem menší práva než nájemce. Podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů, pokud se strany nedohodnou jinak, a podnájem vždy končí nejpozději se zánikem nájmu. Platí vždy to, co je ve smlouvě. Ochrana nájemce zde neplatí.