Zvýšení cen se na různých místech republiky může lišit až o desítky procent. Ilustrační foto

Zvýšení cen se na různých místech republiky může lišit až o desítky procent. Ilustrační foto | foto: Martin Mráz , MF DNES

Nájemné bude vyšší. Až o polovinu

  • 20
Většina lidí s regulovaným nájmem bude od ledna platit více. Nájemníky totiž čeká třetí vlna deregulace, při níž se státem uměle udržované nízké nájmů postupně zvyšují a přibližují těm tržním.
Zvýšení regulovaných nájmů se nejvíce dotkne obyvatel Hodonína, Kladna a Uherského Hradiště, kde činže vzrostou přibližně o 50 procent.

Výrazný růst mezi 40 a 50 procenty čeká lidi i v dalších městech ve středních a východních Čechách, ale také v Karviné, ve Zlíně, v Karlových Varech, Jihlavě a některých částech Prahy.

Naopak nejméně deregulaci pocítí lidé v severních Čechách, především v Litoměřicích, Lounech a Chomutově, kde se zvýšení pohybuje kolem 10 procent. Majitelé bytů, jimiž mohou být soukromníci i obce, nesmějí nájemné zvýšit jakkoliv.

Čísla jsou vypočítána pomocí online kalkulačky ministerstva pro místní rozvoj (www.mmr.cz) z údajů Institutu regionálních informací. Platí pro průměrný byt v društevním i osobním vlastnictví, s podlahovou plochou 68 m2, opotřebení přibližně 40 procent.  

Musí se řídit tabulkami, které vypočítává podle zákona z roku 2006 ministerstvo pro místní rozvoj. Ty udávají maximální částky, jaké mohou majitelé požadovat.

Pronajímatelé se přitom mohou rozhodnout, že budou vybírat méně, třeba i stejně jako dosud. Nemusíte se proto bát, že se vám zvedne nájemné na dvojnásobek či ještě více.

V obecním bytě stejně jako u soukromníka
Zvýšení cen je však v každé obci i v různých typech bytů jiné, takže se na různých místech republiky může lišit až o desítky procent.

Novou výši vašeho nájemného si můžete ověřit v kalkulačce nájemného na stránkách www.mmr.cz nebo ve Sdělení ministerstva pro místní rozvoj č. 214/2008 Sb, na něž najdete odkaz taktéž u kalkulačky nájemného.

Ve většině případů je přitom celkem jedno, zda byty pronajímají soukromí majitelé nebo obec. "Původní očekávání, že obce budou zvyšovat nájemné mírněji než soukromí majitelé domů, se zatím nepotvrzují," říká Pavel Hájek z investiční společnosti RE/MAX Consult, Kladno.

Tento trend potvrzuje například starosta Hodonína Lubor Šimeček: "Rada města rozhodla zvýšit nájemné z bytů v maximální povolené výši u všech městských bytů."

Podobné je to třeba i v Chomutově, kde jsou nyní nájmy velmi nízké mimo jiné proto, že město v letech 1998 a 2000 částky nezvyšovalo. "Neustálé zvyšování cen stavebních prací nás nutí držet se maximálních výší přírůstků nájemného, a to ve všech bytech," říká Tomáš Branda, tiskový mluvčí města Chomutova.

Jiný přístup však zvolili třeba v Kladně, kde se budou podle mluvčího města Libora Kasíka nájmy zvyšovat různě podle stavu domu či bytu, tedy nejvíce v těch, které prošly úplnou rekonstrukcí.

Co když nebudete mít na nájem?
Zvyšování nájmů je pro některé lidi, zvláště důchodce, velkým zatížením rodinného rozpočtu. Podle dosavadních zkušeností se však kvůli deregulaci zatím příliš mnoho lidí nestěhuje do levnějších bytů.

"Ukazuje se, že ani relativně vysoké tempo zvyšování nájmů nedělá nájemníkům takovou potíž, jak mnoho lidí předpokládalo," říká Jiří Pácal z realitní společnosti Central Europe Holding. Podle něj zatím byty kvůli vyššímu nájmu opouští jen málo lidí - a i tak jsou to třeba domácnosti, které si držely bytů více a nikdo v nich třeba trvale nebydlel.

Když se však někdo přece jen kvůli zvýšení nájmu dostane do tíživé finanční situace, může zažádat o sociální příspěvek na bydlení. "Do budoucna ministerstvo pro místní rozvoj připravuje i programy podpory nabídky cenově dostupných nájemních bytů. V současnosti zatím v řadě měst a obcí není v tomto směru nabídka dostupných bytů dostatečná," říká Pavel Rakouš.