Kontrolorka kvality Dana Plšková s legendárními nafukovacími hračkami FATRA...

Kontrolorka kvality Dana Plšková s legendárními nafukovacími hračkami FATRA Napajedla. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nafukovací sloni z Napajedel dobývají dětské pokoje a míří do Francie

  • 15
Do dětských pokojů se vracejí kdysi velmi rozšířené nafukovací hračky z firmy Fatra Napajedla. Po výstavách ve Zlíně a v Praze se staly hitem obchodníků a jejich prezentace brzy zamíří i do Francie.

Možná si je z dětství pamatujete. S červeným buvolem, modrým slonem a žlutou žirafou si totiž hrávali hlavně dnešní čtyřicátníci.

Kontrolorka kvality Jana Hubáčková s legendárními nafukovacími hračkami FATRA...

"Tehdy je měl doma snad každý. Já taky," upozornila Ivana Náplavová. Dnes má na starosti prodej hraček ve Fatře Napajedla.

Trio barevných skákacích hraček se téměř dvacet let nevyrábělo. Teď se výroba znovu rozjíždí a o hračky mají zájem domácí prodejci i obchodníci ze sousedního Slovenska.

Na konci loňského roku jich firma prodala 1 000 a za první dva měsíce letošního roku 600 kusů.

Hračky od Niklové

Rozsáhlou výstavu hraček, které navrhla jeho matka, uspořádal loni ve Zlíně výtvarník Petr Nikl. Výstava nazvaná 200 dm3 dechu ukázala hračky, které Niklová vytvářela jako návrhářka ve Fatře Napajedla v 60. a 70. letech minulého století.

"Beru to jako poctu mamince a zároveň i svůj dluh, který vůči ní mám. Je mi až skoro trapné, že něco podobného pořádám třicet let po její smrti," řekl tehdy Nikl. Jeho matka zemřela v roce 1981.

A pokud bude mít chystaná výstava hraček v Paříži stejný úspěch jako v Čechách, se žlutou žirafou z Napajedel si budou hrát i malí Francouzi.

Tři nafukovací hračky svým designem neměly a stále nemají konkurenci. Jsou jednoduché, pro děti srozumitelné a přirozeně barevné. Navíc jsou jedinou nafukovací hračkou na trhu, na které se dá zároveň skákat.

"Zkoušel to i můj synovec a skákal na slonovi po schodech z druhého patra," doplnila s úsměvem technoložka Jana Hrbáčková.

Oblíbená hračka vzbudila velký ohlas poté, co ji tisíce lidí viděly v minulém roce na výstavě ve Zlíně a v Praze.

"Zájem po nedávných výstavách byl obrovský. Pokud bude stejný i ve Francii, budeme jen rádi," říká Náplavová.

Výstavy uspořádal výtvarník Petr Nikl, syn Libuše Niklové, která v sedmdesátých letech pro Fatru Napajedla pracovala. A právě ona originální hračky navrhovala.

Za červeného buvola dokonce dostala cenu za nejlepší designový výrobek. "Její hračky nezestárly. Žijí svým životem," věří Nikl.

Niklová měla úspěch i s dalšími hračkami, třeba s kočkou, která měla harmonikové tělo. "Pro nás není problém začít nabízet i jiné hračky. Jen musí být zájem," naznačila Náplavová.

Jaroslava Mikšaníková při vysokofrekvenčním svařování měkčené fólie.
Hana Šimková při svařování fólie, v popředí staronový hit - nafukovací buvol.
Jaroslava Mikšaníková s nafukovacími rehabilitačními balony.

Tehdy firma prodala kolem 50 tisíc kusů buvolů za rok. Na konci loňského roku společnost získala povinný certifikát a od té doby už může hračky prodávat jako bezpečné pro děti od dvou do šesti let. A těm se líbí.

"Pro rozvoj dětí jsou takové jednoduše barevné hračky určitě lepší než stylizované levnější výrobky," uvedla zlínská dětská psycholožka Marie Pechová.

Firma vyrábí hračky z fólie, která jako jediná v Čechách a na Slovensku neobsahuje nebezpečné ftaláty. Ty u dětí mohou ohrozit fungování jater a ledvin nebo mít vliv na vznik astmatu a alergií.

Legendární harmoniková kočka designérky Libuše Niklové.

Proto dosud hračky nakupovaly jen soukromé společnosti jako své reklamní předměty. Na ně si třeba nechaly natisknout logo a rozdávaly je obchodním partnerům jako pozornost.

Teď začala napajedelská firma vycházet vstříc prvním zájemcům, kteří chtějí hračky dodávat do domácností. Barevná zvířátka, na kterých se děti mohou vydovádět, se dají sehnat většinou v menších prodejnách s hračkami.

"Náš záměr je dodávat je samozřejmě i do supermarketů," vysvětluje Náplavová. "Problém ale je, že o to kvůli vysoké ceně zatím nemají zájem."

Firma ale nemůže ze dne na den vymyslet a začít vyrábět novou hračku. Ke každé totiž potřebuje originální mosazné formy, na kterých se fólie svařuje.

Výtvarník a propagátor napajedelských hraček Petr Nikl.

Velkoobchodní cena zvířátka o velikosti houpacího koníka je 180 korun. Zhruba za tuto cenu je seženete ve firemní prodejně přímo v Napajedlech.

Fatra má uzavřenou smlouvu také s českou firmou, která provozuje internetový obchod. Přes počítač zaplatíte za hračku kolem 240 korun.

Aktuálně se Fatra dohodla i se slovenským prodejcem, který má své obchody na deseti místech na Slovensku. Svou cenu si chce udržet.

"Je to pro nás otázka tradice a kvality a rozhodně nebudeme bojovat proti čínské konkurenci tím, že bychom šli pod cenu," dodala Náplavová.