Montáž nadzemního bazénu zvládnete sami podle návodu. | foto: Profimedia.cz

Nadzemní bazén postavíte i za pár hodin

  • 7
Pořídíme si bazén. Jenže jaký typ z té bohaté nabídky vybrat? A co když nechceme na zahradě kopat žádnou díru? Existuje snadné řešení. Trh nabízí velké množství nadzemních bazénů různých velikostí i hloubek.

Při výběru bazénu se proto snažte seznámit se všemi druhy bazénů, které jsou na trhu k dostání. Každý prodejce bude totiž do určité míry logicky vychvalovat především ten, který prodává.

A nebo se vypravte tam, kde nabízejí typů více. Tam vám spíše vysvětlí výhody a nevýhody jednotlivých možností. Určitým vodítkem může být i renomé firmy. Dlouhodobě na trhu působí pouze ty společnosti, s jejichž službami jsou zákazníci spokojeni. A je jedno, jaké typy bazénů prodávají.

Samonosný bazén

Malé bazénky pro děti
Třeba bazény pro děti. Při výběru bude dost podstatné, na jak dlouho bazének pořizujete a jak často se v něm budou děti koupat. Pro letní rozptýlení určitě postačí koupit nafukovací bazén.

K dostání jsou v různých velikostech. Ty nejmenší přijdou na dvě až čtyři sta korun. Větší, například o průměru 190 centimetrů se stříškou proti slunci, pak i na dva tisíce korun. Pokud byste ho chtěli doplnit ještě o malou skluzavku, přičtěte minimálně další tisícovku.

Kruhový nadzemní bazén

Nafukovací bazény
Kromě těch nejmenších dětských se však v hobby marketech a u specializovaných firem dají koupit také rodinné nafukovací bazény. Jsou vyrobeny z trojvrstvého PVC a mají pevné vinylové dno.

Nepotřebují žádnou zvláštní přípravu terénu, stačí jen vyrovnat místo, kam bazén chceme umístit, a položit tam geotextilii. Pak již stačí nafouknout vrchní prstenec na obvodu bazénu, začít napouštět vodu a stěny se samy zvedají. Vypouštění zajišťuje vypouštěcí ventil. Doplněny bývají kartušovým nebo pískovým filtračním zařízením.

Samonosný bazén

Samonosné nafukovací bazény se vyrábějí ve dvou tvarech - kruhovém a oválném. Kruhové jsou většinou k dostání ve třech průměrech - 3,6 metru, 4,5 a 5,5 metru. Také pokud jde o hloubku, je možné vybírat z více variant od 0,7 až po 1,2 metru. Na plavání je přitom ideální právě 1,2 metru.

Tento typ bazénu má jednu velkou výhodu. Bez větších problémů je možné ho přemísťovat podle potřeby. Na zimu je ale třeba ho uklidit.

Podle velikosti a příslušenství se dají pořídit již zhruba od tří tisíc korun. V této ceně však není zahrnuto žádné příslušenství. Dokoupit je možné filtraci, schůdky, krycí plachtu a další doplňky. Nejlépe vždy vše najednou a od jedné firmy. Velký bazén s pískovou filtrací tak přijde klidně i na dvacet tisíc korun.


Samonosný bazén s pískovcovou filtrací

Nadzemní bazény
Variantou k nafukovacímu jsou klasické nadzemní bazény. Technologie v tomto směru hodně pokročily. Dnes tak výrobci nabízejí několik typů těchto bazénů a podle prodejců o ně v posledních letech stoupá zájem.

Tyto bazény mají jednoduchou kovovou konstrukci a kovové lišty se svislými vzpěrami zajišťujícími stabilitu. K dostání jsou opět ve tvaru kruhu s průměrem od 3,6 do 6,5 metru a oválu s rozměry nejčastěji 3,7 x 5,5 metru, 3,7 x 7,3 metru a 4,6 x 9,1 metru. Hloubka bazénů je od 0,9 do 1,2 metru. Některé typy je navíc možné i částečně nebo úplně zapustit do země.

Kromě již "klasického" modrého provedení jsou dnes k dostání také bazény v exkluzivním provedení imitujícím dřevo. Díky tomu i nadzemní bazén může na zahradě působit velice esteticky.

Kruhový nadzemní bazén

Pro nejmenší bazén postačí i kartušová filtrace, pro ty větší lze ale rozhodně doporučit pískovou.

Montáž zvládnete sami podle návodu. Pokud se vám do ní nechce, můžete si ji nechat provést odbornou firmou. V tom případě musíte jen připravit vhodné místo, nejlépe s pískovým podložím nebo s geotextilií. Pracovníci smontují bazénovou stěnu, natáhnou fólie, upevní bazénové lišty, připojí filtrační jednotku a namontují schůdky. Nakonec by vás měli seznámit s obsluhou bazénu.

Ceny nejmenších kovových nadzemních bazénů se pohybují kolem šesti tisíc korun, těch větších v průměru třicet či čtyřicet tisíc korun. I k této sumě je třeba přičíst cenu dalších doplňků. Často ale prodejci rozlišují cenu za jednotlivé věci anebo cenu za celou bazénovou sadu. Ta je vždy výhodnější. Rozdíl totiž může činit i více než deset tisíc korun.

Nadzemní bazén

Kolik stojí doplňky
A není se čemu divit. Když se řekne doplňky, představí si mnozí pár drobností. U bazénu jsou ale dost důležité a díky nim se cena může hodně zvýšit.

Tak například nejlevnější pískové filtrace stojí kolem tří až čtyř tisíc korun, solární ohřev kolem pěti tisíc korun, elektrický ohřev připojitelný k filtračnímu okruhu asi dva a půl tisíce korun, geotextilní podložka pod bazén, která zabraňuje poškození bazénové fólie, přijde zhruba na tisícovku.

Další necelou tisícovku je třeba přidat na pořízení solární plachty, stejně tak na set ručního vysavače nečistot a síťky pro sbírání hladinových nečistot. A k tomu ještě budete v každém případě potřebovat bazénovou chemii. Každé balení přitom stojí v řádu stokorun.

,
Témata: trh, Zděné domy