Nábytek ze vzduchu a papíru je netradiční

- Dřevu nekonkurují pouze umělé materiály. Nábytek už se totiž vyrábí také ze vzduchu a papírového kartonu. Je levnější, lehký, snadno se udržuje. Jeho používání však stále nelze označit za masové.
Na nafukovací pohovce se člověk cítí jako na obláčku
Dilema, zda si byt zařídit nábytkem z přírodního nebo umělého materiálu může vystřídat rozhodování, zda si koupit nafukovací nebo papírový nábytek. Je to sice velmi netradiční, ale cenově dostupné řešení. Ideální je hlavně pro ty, kteří jsou zatím v pozici podnájemníků. Navíc přestěhovat sedačku tramvají v balíčku, který připomíná svými rozměry krabici od lyžařských bot, není u jiných materiálů možné.
NAFOUKNĚTE SI NÁBYTEK
Idea využít při výrobě nábytku vzduch jako materiál je stará už více než sto let. Funkční modely se však objevily na trhu až v sedmdesátých letech tohoto století. Myšlenku nafukovacího nábytku však dovedl do zdárného konce teprve designér Jan Dranger, a to pro nábytkářský gigant IKEA. Ta začala kolekci s názvem IKEA a.i.r. nabízet v roce 1997 ve Francii a v Německu. Vloni se tento nábytek dostal také k nám.
Výrobce uvádí několik výhod nábytku ze vzduchu. Jednou z nich je snadný transport. Vyfouknuté sedačky, lenošky, křesla či podnožky lze přepravovat i městskou hromadnou dopravou. Na místě se pak nafouknou obyčejným vysoušečem vlasů. Záleží na člověku, zda si zvolí měkké křeslo, do kterého zapadne jako do peřiny, nebo zda jeho bolavá záda mají raději tvrdší posezení. Nábytek si pak udrží svou tvrdost celé tři roky. Samozřejmě ho lze kdykoli upravit.
Jeden kus nábytku se neskládá z jednoho vzduchového polštáře, ale z několika buněk. Při protržení, prasknutí, ale i proříznutí pak stačí vyměnit pouze jednu poškozenou buňku. Výrobce na ni dává deset let záruku a v případě poškození ji také vymění. Navíc plast je snadno omyvatelný a nestává se líhní pro prach, bakterie a roztoče jako klasický čalouněný nábytek. Nejlevnějším nafukovacím nábytkem je podnožka o rozměrech 55 x 55 x 38 centimetrů, která stojí 1650 korun. Za pět a půl tisíce korun pak člověk může získat pohovku.
Představa, že si člověk bude připadat jako v létě u rybníka na nafouknutém lehátku, je velmi mylná. Výrobce nabízí k nafukovacímu nábytku množství potahů - od jednobarevných až po vzorované. Jejich cena začíná na částce 1650 korun u křesla a šplhá až k 4250 korun za potah na pohovku. Tolik zaplatíte za nejprodávanější typ s označením Dalmatin.
KARTON A VODNĺ SKLO
Vinutý kartonový papír spojený vodním sklem - to je tajemství patentu firmy Kipik. Takzvaný papírový nábytek je podobně jako nafukovací velice lehký. Díky tomu se snadno přemisťuje, ale zůstává stabilní a unese i "metráčka". Z kartonů lze vyrábět dětské palandy, křesla, stoly, skříňky, paravány a množství doplňků. Nábytek je určen pro děti od školkového věku přibližně do třinácti let. Proto mají například židle nastavitelnou výšku. Je dodáván v několika pastelových odstínech, na požádání a za příslušný poplatek lze vytvořit jakýkoli odstín. Na výrobu jsou použity barvy s atestem na dětský nábytek a hračky.
Snadná je údržba nábytku. "Textilní hadr a vlažná voda úplně stačí," říká Vladimír Krigl. I když je nábytek z kartonu, rodiče nemusejí mít strach, že se rozmočí. Navíc oprýskaná a odřená místa se mohou stát vhodnou plochou pro dětskou fantazii. Které dítě by nechtěl mít na stole vlastní kresby? Přitom cena pracovního stolu se pohybuje kolem 1300 korun. Za židli dají rodiče dalších 800 korun. Mezi nejdražší pak patří dvoulůžková palanda - ta stojí necelých deset tisíc korun.
I když jde převážně o dětský nábytek na zakázku lze vytvoři stojany, police a skříně, které mohou sloužit i dospělým.

Vyfouknuté sedačky, lenošky, křesla či podnožky lze přepravovat i městskou hromadnou dopravou. Na místě se pak nafouknou obyčejným vysoušečem vlasů. Záleží na člověku, zda si zvolí měkké křeslo, do kterého zapadne jako do peřiny, nebo zda jeho bolavá záda mají raději tvrdší posezení. Nábytek si pak udrží svou tvrdost celé tři roky. Samozřejmě ho lze kdykoli upravit.

Nábytek ze vzduchu a papíru je netradiční Dřevu nekonkurují pouze umělé materiály. Nábytek už se totiž vyrábí také ze vzduchu a papírového kartonu. Je levnější, lehký, snadno se udržuje. Jeho používání však stále nelze označit za masové.

I když jde převážně o dětský nábytek na zakázku lze vytvoři stojany, police a skříně, které mohou sloužit i dospělým.

Z kartonů lze vyrábět dětské palandy, křesla, stoly, skříňky, paravány a množství doplňků. Nábytek je určen pro děti od školkového věku přibližně do třinácti let. Proto mají například židle nastavitelnou výšku. Je dodáván v několika pastelových odstínech, na požádání a za příslušný poplatek lze vytvořit jakýkoli odstín. Na výrobu jsou použity barvy s atestem na dětský nábytek a hračky. Snadná je údržba nábytku.