Na nábytek z europalet se používají nejčastěji nové palety, které lze zakoupit...

Na nábytek z europalet se používají nejčastěji nové palety, které lze zakoupit přímo u certifikovaných výrobců. | foto: Tomáš Dittrich pro RAKO

Z europalety stylový konferenční stolek. Návod krok za krokem

  • 77
Móda nábytku z dřevěných europalet neslábne, zejména mezi mladými lidmi. Jeho výrobě se už věnují i profesionální studia a organizují dokonce workshopy, kde učí zájemce, jak si takový nábytek vyrobit.

Z palet dnes nadšenci i profesionálové běžně vyrábějí postele, stoly i zahradní nábytek. Kromě radosti z vlastního výtvoru bývá někdy důvodem i smysluplné využití palet, které se na zahradě či v bytě objevily „náhodou“.

Často se na nich přiváží stavební materiál na stavbu. Jenže vratná záloha přibližně 150 korun, které za paletu dostanete (a to bývá ještě limitována vrácením palety do dvou měsíců od dodání zboží), příliš velkou motivací není, zejména když třeba dodavatel střešních tašek sídlí i stovky kilometrů daleko.

Lidé, kterým nábytek z palet vyhovuje a chtějí jej použít do interiéru, však většinou volí nové palety přímo od certifikovaného výrobce.

Většinou se vyrábějí ze dřeva ošetřeného párou za použití vysoké teploty a tlaku (IPPC). Na středové části jsou pak vypálené registrační znaky, číslo licence a znak EUR v oválném rámečku.

Jak na výrobu

Jednoduchý mobilní stolek z europalet dokončený keramickými obklady si lze vyrobit během jednoho víkendu. Jen si musíte předem pečlivě rozmyslet, jaké palety použijete. Důležité je totiž nejen to, zda už byla paleta používaná, ale i typ dřeva. Paleta ze smrku má hmotnost přes dvacet kilo, naopak provedení z japonského cedru pouze 11 kilogramů.

Vedle dvou palet o rozměrech 80×120 cm budete potřebovat čtyři otočná kolečka, vruty na spojení, brusku, brusný papír, vodováhu, papírovou krycí pásku, hladítko, nějaký saponát nebo odmašťovací přípravek a lak.

Pokud budete chtít dát na horní plochu keramické obklady, přidejte ještě silikon v odpovídající barvě a karton s obkladačkami (u rozměru 20×60 je jich v kartonu devět, potřeba bude osm, tedy přesně jedna do rezervy).

V našem případě byly použity obkládačky ze série Majolika (RAKO), které provedením „falešné“ mozaiky a drobnými nedokonalostmi dekoru (pečlivě ovšem navrženými) dobře doplňují robustní dřevěné palety.

Horní plocha se nalakuje jednou vrstvou laku, silikon pak dobře přilne k povrchu.

Před pokládkou si obklady pro kontrolu rozložte na plochu. Na lepení jsou potřeba zhruba tři balení sanitárního silikonu včetně spárování.

Pomocí latě či vodováhy si předem pečlivě zkontrolujte, zda je paleta opravdu rovná, to je důležité pro bezproblémovou pokládku keramiky. Palety je pak nutné perfektně očistit a obrousit, nikde nesmí být třísky.

Vrchní část se vyplatí upravit jednou vrstvou laku, silikon pak dobře přilne k povrchu. Zbývající dřevěné plochy lze dokončit olejem, voskem nebo také lakem, záleží na každém uživateli. Pak se navrtají otvory pro otočná kolečka. Po jejich připevnění se palety k sobě spojí vruty.

Použité obklady nebo dlažbu zvolte ve vhodném formátu, abyste je nemuseli řezat, například 20×60 cm, případně 20×120 cm. Jestliže počítáte s použitím stolku třeba na terase venku, kde jej ponecháte i během zimy, dejte přednost mrazuvzdorným obkladům. Před lepením si pak dlaždice (pro kontrolu) rozložte na plochu stolku.

Na plochu horní palety se pak nanese silikon, třeba sanitární, kterým můžete nakonec vyplnit také spáry. Po pokládce nechte obklady schnout 24 hodin. Na okraje obkladů se pak nalepí papírová krycí páska, aby se obklady při spárování zbytečně neznečistily od silikonu.

Spáry se vyplní pomocí tlačné pistole se silikonem. Pro perfektní vyhlazení spár se doporučuje na ně nastříkat „jarovou“ vodu a hladítkem setřít přebytečný silikon, ten by měl být zároveň s plochou obkladu. Na závěr prstem spáry jemně vyhladíte.


Témata: silikon, Nábytek, RAKO, móda